Skip to content
reklama
reklama

Rytec Václav Hollar učil kreslit anglického krále

blank

Princ Waleský s hlavou skloněnou nad papírem kreslí podle předlohy. Musí. Jeho otec totiž zastává názor, že člověk je dostatečně vzdělaný jedině tehdy, když umí malovat. Václav Hollar cítí před svým vznešeným žákem rozpaky.

Teprve když se ponoří do práce, zapomene, koho má vlastně před sebou.

Talentovaného rytce Václava Hollara (1607–1677) si v roce 1633 v Kolíně nad Rýnem všimne lord Thomas Howard z Arundelu (1586–1646). Anglický diplomat nabídne Hollarovi svoje ochranná křídla. Umělec se usazuje v jeho londýnském domě… Howard ale má se svým oblíbencem ještě smělejší plány.

Rád by, aby se nadaný Čech prosadil i na dvoře tehdejšího anglického panovníka Karla I. Stuarta (1600–1649), jenže Hollarovo entrée v královském paláci se příliš nepovede. Pro svoji první grafiku vytvořenou v Anglii si jako předlohu vybral básníka Johna Miltona (1608–1674). Na tom by nebylo nic špatného, nebýt jedné maličkosti – Milton patří do skupiny puritánů, tedy odpůrců vládnoucí dynastie Stuartovců! „Neuvěřitelné!“ rozčiluje se král, když si prohlédne Hollarovo dílo.

Ačkoli je sám znalcem umění a kvality grafického listu dokáže ocenit, teď se zdá, že všechny šance talentovaného Čecha pohořely na politicky nevhodném tématu.

blank
Katedrála v Mohuči. Svoje umění chce Hollar předat dál.. FOTO: Václav Hollar/Creative Commons/Public domain,

Hodiny jako pracovní nástroj

Špatný výběr tématu ke zpracování ale není jediným Hollarovým problémem na ostrovech. Na královském dvoře totiž pracuje i vlámský malíř Anthony van Dyck (1599–1641). Třebaže tu má téměř neotřesitelné postavení, bojí se konkurence.

Co kdyby se ten přivandrovalec z nějaké Prahy vetřel se do královy přízně?! Už tehdy je totiž Hollar v Londýně velice proslulým a vyhledávaným rytcem, který nepracuje jenom pro Arundela. Zakázky získává i od prodejců grafik, kteří vždycky najdou dost zájemců ochotných zaplatit za jeho rytiny.

Překvapivě ale Hollar není placen za dílo, nýbrž hodinově. Za hodinu práce dostane čtyři pence. Na jeho stole proto vždy stojí přesýpací hodiny, jimiž si měří čas.

blank
Karel II. se jako malý chlapec učí kreslit od českého umělce. FOTO: nationalgalleries.org/Creative Commons/Public Domain

Věčný kritik

Van Dyck má strach, že by ho cizinec ze středu Evropy mohl nahradit na královském dvoře, a tak jeho díla kritizuje, kudy chodí. Hollar totiž dostává za úkol vytvářet z malířových obrazů grafické listy.

Nikdy se ale zadavateli nezavděčí. Van Dyck považuje jeho dílo málokdy za dostatečně kvalitní. Přitom „jeho (Hollarovo – pozn. red.) oko hledalo v obrazech kreslířské základy, prvotní principy výtvarně umělecké.

Transkripce malby v grafiku nebyla mu pouhým přeložením do jiného tónu. Bylo to, jako by se měl smyčcový koncert přednésti na cembalu,“ líčí pražský, německy píšící historik umění Johannes Urzidil (1896–1970). Neprůbojný Hollar nemá šanci připravit světáckého Van Dycka o jeho výsostné postavení. Navíc rytce tehdejší společnost považuje spíše za řemeslníky než za skutečné umělce.

Nechá se naverbovat

Naštěstí se podaří zlomit počáteční nedůvěru krále Karla I. Stuarta vůči Hollarovi. Talentovaného grafika nakonec uvítá na svém dvoře. Přijímá ho, aby učil kreslit jeho syna, budoucího krále Karla II. (1630–1685). Nikdo dodnes netuší, jak lekce vladařské výuky přesně probíhaly. Jediným dokladem, že se skutečně konaly, je deník s princovým znakem, dnes exponát v Britském muzeu. Obsahuje kresby a předlohy – ty jsou Hollarovým dílem.

Chvilky, kdy se princ společně s českým grafikem sklánějí nad stolem a Hollar opravuje budoucímu králi kreslířské chyby, ale utečou jako voda. Události bohužel mezitím získávají rychlý spád. V Anglii roku 1642 vypuká občanská válka.

Spousta lidí, kteří byli ve spojení s královskou rodinou, raději utíká. Grafik Hollar se ale rozhodne jinak. Nechává se naverbovat do vojska roajalistů. Brzy je ovšem zajat a nakonec se spasí útěkem na evropskou pevninu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Václav Hollar/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...