Domů     Rupert Murdoch: Mediální magnát s láskou v odposleších
Rupert Murdoch: Mediální magnát s láskou v odposleších
1.1.2021

Kdybyste tohoto staršího pána v brýličkách potkali na ulici, asi by vás ani nenapadlo, že jste právě potkali mediálního magnáta.

Ve skutečnosti je tento muž, devětaosmdesátiletý Keith Rupert Murdoch, jedním z nejvlivnějších lidí na světě a vlastníkem velké části světových médií. Jako jiní z této branže, i Murdoch si za svou kariéru pořádně umazal prsty a svědomí…

Společnost Fox Broadcasting Company, a tedy i kanál Fox News, deníky The Times či Wall Street Journal. To jsou jen některé z Murdochových zářezů na pažbě v rámci jeho mediálního impéria.

Na ulici byste si Ruperta Murdocha nejspíš nevšimli ani teď, ani když byl mladý.
Na ulici byste si Ruperta Murdocha nejspíš nevšimli ani teď, ani když byl mladý.

První noviny na prahu dvacítky

Australský rodák amerického původu Keith Rupert Murdoch (*1931) získal své první noviny v roce 1952, když mu bylo pouhých jednadvacet let.

Toho roku zemřel jeho otec, sir Keith Arthur Murdoch (1885–1952), bývalý vojenský reportér, a synovi odkázal své malé vydavatelství, které stálo za novinami The News, vydávanými v australském městě Adelaide.

Nedá se říct, že by se Rupert uměl vyloženě dobře narodit, ale solidní základ do života tím dostal.

V padesátých a šedesátých letech projevil své mimořádné podnikatelské nadání, když kus po kousku skupoval australské a novozélandské noviny a přetvářel je do bulvární podoby.

V roce 1969 pronikl i do Velké Británie, kde koupil News of the World, nedělník vydávaný v letech 1843 a 2011, jednou dobou dokonce nejprodávanější v zemi.

Kdysi v Austrálii své noviny Murdoch sám kontroloval, teď už na to nemá čas.
Kdysi v Austrálii své noviny Murdoch sám kontroloval, teď už na to nemá čas.

Austrálie mu byla malá

Později koupil i zřejmě neznámější britské periodikum, The Times. Držel se přitom osvědčené strategie v oslovování nových zákazníků: do zpravodajství nechal přimíchávat trochu více vražd, násilí, sexu a šokujících zážitků.

Asi není třeba dodávat, že se mu tento přístup mnohonásobně vyplácel. Austrálie byla Murdochovu podnikatelskému duchu brzy malá, a tak se v roce 1974 přestěhoval do Spojených států. I zde začal skupovat noviny, mezi nimi i proslulý New York Post.

Mnoho z nich s velkým ziskem obratem prodal a některé pak dokonce opět koupil zpět! V 80. a 90. letech se pustil do jiných forem médií: televize, rádia, filmových a nahrávacích studií i knižních vydavatelství. Tato éra byla završena nákupem filmových studií 20th Century Fox v roce 1985.

Ruperta Murdocha si nejednou vzaly na paškál konkurenční noviny. „Zastavte rudého ďábla“, hlásal The Mirror v roce 1998.
Ruperta Murdocha si nejednou vzaly na paškál konkurenční noviny. „Zastavte rudého ďábla“, hlásal The Mirror v roce 1998.

Pochybné praktiky základem živobytí

Murdochem vlastněných médií je dnes celá široká škála, a jak už to bývá, s nimi se do jeho života a podnikání vloudila kontroverze. Pochybné praktiky se (jen s malou dávkou nadsázky) staly základem jeho živobytí.

Z velké většiny se týkají odposlouchávání celebrit, a dokonce i členů královské rodiny, pokoutného vkrádání do mobilů padlých vojáků i obětí teroristických činů a vražd. Na denním pořádku jsou také všudypřítomné úplatky svědků různých událostí a policistů.

Zdaleka největší Murdochovy skandály se udály na začátku nového milénia a týkaly se především již zmiňovaného britského nedělníku News of the World. Nutno podotknout, že Murdochovi lidé neprováděli nic v té době až tak výjimečného.

Kvůli rozsahu jeho mediálního impéria však právě tyto případy rozvířily společenské vody zdaleka nejvíce.

Murdochovo impérium bylo nakloněné dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Murdochovo impérium bylo nakloněné dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Od odposlechů k vraždám

Na přelomu milénia se zejména britskou mediální scénou jako tenká neviditelná nit proplétala síť informátorů, využívající k zisku žhavých informací nekalé, až ilegální praktiky.

Nejrůznější hackeři, placení velkými vydavatelstvími, se nabourávali do soukromých mailů, SMS zpráv a hlasových schránek, další agenti zase kradli mobilní zařízení i důležité dokumenty, zastrašovali, vyhrožovali, nabízeli úplatky a odposlouchávali.

Mnoho z nich bylo zapleteno i ve vážných trestných činech: distribuci drog, dětské pornografie, a dokonce i ve vraždách nepohodlných osob. Aspoň to vyšlo najevo při pozdějším vyšetřování. Ale nepředbíhejme.

Podobné lidi využívalo k zisku informací i Murdochovo impérium, především právě bulvární periodikum News of the World.

Mediální magnát je počtvrté ženatý. Jeho současnou manželkou je bývalá modelka Jerry Hallová.
Mediální magnát je počtvrté ženatý. Jeho současnou manželkou je bývalá modelka Jerry Hallová.

Operace Nigérie

Do hledáčku pozornosti se při vyšetřování, přezdívaném Operace Nigérie, dostal zejména agent Jonathan Rees (*1954).

Právě ten měl být nejvýkonnějším ilegálním informátorem pro News of the World, za což dostával 150 tisíc liber ročně (v přepočtu téměř 4,5 milionu Kč).

Paradoxně byl během Operace Nigérie sám odposloucháván, což vedlo k jeho zatčení, společně s faktem, že nastražil kokain do auta nevinné ženy, aby ji zdiskreditoval.

Rees byl nakonec obviněn z odposlouchávání, a dokonce i z vraždy soukromého detektiva Daniela Morgana v roce 1987, který mu a jemu podobným byl tehdy na stopě.

Nakonec si však Rees odseděl jen pět let a po svém propuštění se ke svému „řemeslu“ poklidně vrátil, přestože se podle policie jednalo o „zdaleka nejnebezpečnějšího ze všech informátorů“, využívaných Murdochovou společností News Corporation.

Murdoch s bulvárním plátkem The Sun
Murdoch s bulvárním plátkem The Sun

Terčem se stal princ William

Kauza vrhla negativní světlo na nedělník i jeho majitele Ruperta Murdocha. Další rána přišla s odhalením odposlouchávací aféry. Jejím primárním terčem se stal britský princ William (*1982). Noviny tehdy mj.

informovaly o stavu jeho kolene, které si nechal soukromě vyšetřit.

Vyšetřovatelé pečlivě rozplétali všechny nitky, které je nakonec dovedly až ke Cliveu Goodmannovi, redaktorovi News of the World, zabývajícímu se britskou královskou rodinou, a agentu Glennu Mulcairovi.

Detektivové prohledali jejich domy i kanceláře a našli celkem 11 tisíc (!) stran ručně psaných poznámek, zabývajících se osobními záležitostmi asi čtyř tisíců celebrit, politiků, sportovců, policistů a obětí trestných činů včetně osmi členů britské královské rodiny.

Zabaveno bylo několik deníků a dva počítače plné telefonních čísel, kódů a přístupových hesel i soukromých nahrávek.

Amandy Dowlerová zmizela v roce 2002. Až později se ukázalo, že je mrtvá.
Amandy Dowlerová zmizela v roce 2002. Až později se ukázalo, že je mrtvá.

Falešné vodítko v případu zmizelé holčičky

Další temnou kapitolou pak byla aféra z roku 2011. Tehdy vyšlo najevo, že o devět let dříve si informátoři pro News of the World – v čele s nám již známým Glennem Mulcairem – vypomáhali ilegálními technikami v případu zmizelé třináctileté dívky Amandy Dowler (1989–2002).

Těsně po jejím zmizení se tito lidé nabourali do Amandina mobilu, přečetli si a následně smazali některé zprávy.

Tím poskytli falešné vodítko a také falešnou naději detektivům a dívčině rodině, neboť ti všichni si mysleli, že zprávy smazala ona sama, a tudíž se musí někde nacházet živá. Ke svým akcím se informátoři samozřejmě zpočátku zdráhali přiznat.

Nakonec se ukázalo, že dívku kdosi uškrtil. Situací se zabýval i britský parlament a Murdoch se pod nátlakem osobně sešel s Amandinou rodinou, které se omluvil. Jeho omluva pak vyšla v mnoha britských periodicích.

Vedení News of the World odstoupilo, to však nezachránilo periodikum před zkázou. V červnu 2011 nedělník po 168 letech existence formálně zanikl.

Rupert Murdoch je častým účastníkem vyšetřování.
Rupert Murdoch je častým účastníkem vyšetřování.

„O ničem nemám nejmenší potuchy“

To všechno je jen malý výčet afér, točících se kolem News of the World a Ruperta Murdocha, který se sám několikrát ocitl u soudu i před komisí britského parlamentu.

Kromě evropských detektivů ho vyšetřovala i americká FBI. Magnát však vždycky tvrdil, že o praktikách svých podřízených neměl nejmenší potuchy.

Přesto on i jeho mladší syn a budoucí dědic James Murdoch (*1972) opustili několik klíčových pozic v mediálním byznysu. I přes tyto skandály a pokročilý věk je dnes Rupert Murdoch stále „na koni“.

Jak by ne, ovládá přece jen největší mediální síť, vlastněnou jediným člověkem na světě.

Ta se skládá z neuvěřitelných devíti satelitních televizních sítí, 40 televizních stanic, 100 televizních kabelových kanálů, 40 knižních vydavatelství, 175 novinových periodik a jednoho filmového studia.

Prsty má tak tento starý úctyhodný pán naprosto všude, možná dokonce i ve vaší trafice.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Karolína Sýkorová
reklama
Související články
Lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec