Domů     Rupert Murdoch: Mediální magnát s láskou v odposleších
Rupert Murdoch: Mediální magnát s láskou v odposleších
1.1.2021

Kdybyste tohoto staršího pána v brýličkách potkali na ulici, asi by vás ani nenapadlo, že jste právě potkali mediálního magnáta.

Ve skutečnosti je tento muž, devětaosmdesátiletý Keith Rupert Murdoch, jedním z nejvlivnějších lidí na světě a vlastníkem velké části světových médií. Jako jiní z této branže, i Murdoch si za svou kariéru pořádně umazal prsty a svědomí…

Společnost Fox Broadcasting Company, a tedy i kanál Fox News, deníky The Times či Wall Street Journal. To jsou jen některé z Murdochových zářezů na pažbě v rámci jeho mediálního impéria.

Na ulici byste si Ruperta Murdocha nejspíš nevšimli ani teď, ani když byl mladý.
Na ulici byste si Ruperta Murdocha nejspíš nevšimli ani teď, ani když byl mladý.

První noviny na prahu dvacítky

Australský rodák amerického původu Keith Rupert Murdoch (*1931) získal své první noviny v roce 1952, když mu bylo pouhých jednadvacet let.

Toho roku zemřel jeho otec, sir Keith Arthur Murdoch (1885–1952), bývalý vojenský reportér, a synovi odkázal své malé vydavatelství, které stálo za novinami The News, vydávanými v australském městě Adelaide.

Nedá se říct, že by se Rupert uměl vyloženě dobře narodit, ale solidní základ do života tím dostal.

V padesátých a šedesátých letech projevil své mimořádné podnikatelské nadání, když kus po kousku skupoval australské a novozélandské noviny a přetvářel je do bulvární podoby.

V roce 1969 pronikl i do Velké Británie, kde koupil News of the World, nedělník vydávaný v letech 1843 a 2011, jednou dobou dokonce nejprodávanější v zemi.

Kdysi v Austrálii své noviny Murdoch sám kontroloval, teď už na to nemá čas.
Kdysi v Austrálii své noviny Murdoch sám kontroloval, teď už na to nemá čas.

Austrálie mu byla malá

Později koupil i zřejmě neznámější britské periodikum, The Times. Držel se přitom osvědčené strategie v oslovování nových zákazníků: do zpravodajství nechal přimíchávat trochu více vražd, násilí, sexu a šokujících zážitků.

Asi není třeba dodávat, že se mu tento přístup mnohonásobně vyplácel. Austrálie byla Murdochovu podnikatelskému duchu brzy malá, a tak se v roce 1974 přestěhoval do Spojených států. I zde začal skupovat noviny, mezi nimi i proslulý New York Post.

Mnoho z nich s velkým ziskem obratem prodal a některé pak dokonce opět koupil zpět! V 80. a 90. letech se pustil do jiných forem médií: televize, rádia, filmových a nahrávacích studií i knižních vydavatelství. Tato éra byla završena nákupem filmových studií 20th Century Fox v roce 1985.

Ruperta Murdocha si nejednou vzaly na paškál konkurenční noviny. „Zastavte rudého ďábla“, hlásal The Mirror v roce 1998.
Ruperta Murdocha si nejednou vzaly na paškál konkurenční noviny. „Zastavte rudého ďábla“, hlásal The Mirror v roce 1998.

Pochybné praktiky základem živobytí

Murdochem vlastněných médií je dnes celá široká škála, a jak už to bývá, s nimi se do jeho života a podnikání vloudila kontroverze. Pochybné praktiky se (jen s malou dávkou nadsázky) staly základem jeho živobytí.

Z velké většiny se týkají odposlouchávání celebrit, a dokonce i členů královské rodiny, pokoutného vkrádání do mobilů padlých vojáků i obětí teroristických činů a vražd. Na denním pořádku jsou také všudypřítomné úplatky svědků různých událostí a policistů.

Zdaleka největší Murdochovy skandály se udály na začátku nového milénia a týkaly se především již zmiňovaného britského nedělníku News of the World. Nutno podotknout, že Murdochovi lidé neprováděli nic v té době až tak výjimečného.

Kvůli rozsahu jeho mediálního impéria však právě tyto případy rozvířily společenské vody zdaleka nejvíce.

Murdochovo impérium bylo nakloněné dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Murdochovo impérium bylo nakloněné dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Od odposlechů k vraždám

Na přelomu milénia se zejména britskou mediální scénou jako tenká neviditelná nit proplétala síť informátorů, využívající k zisku žhavých informací nekalé, až ilegální praktiky.

Nejrůznější hackeři, placení velkými vydavatelstvími, se nabourávali do soukromých mailů, SMS zpráv a hlasových schránek, další agenti zase kradli mobilní zařízení i důležité dokumenty, zastrašovali, vyhrožovali, nabízeli úplatky a odposlouchávali.

Mnoho z nich bylo zapleteno i ve vážných trestných činech: distribuci drog, dětské pornografie, a dokonce i ve vraždách nepohodlných osob. Aspoň to vyšlo najevo při pozdějším vyšetřování. Ale nepředbíhejme.

Podobné lidi využívalo k zisku informací i Murdochovo impérium, především právě bulvární periodikum News of the World.

Mediální magnát je počtvrté ženatý. Jeho současnou manželkou je bývalá modelka Jerry Hallová.
Mediální magnát je počtvrté ženatý. Jeho současnou manželkou je bývalá modelka Jerry Hallová.

Operace Nigérie

Do hledáčku pozornosti se při vyšetřování, přezdívaném Operace Nigérie, dostal zejména agent Jonathan Rees (*1954).

Právě ten měl být nejvýkonnějším ilegálním informátorem pro News of the World, za což dostával 150 tisíc liber ročně (v přepočtu téměř 4,5 milionu Kč).

Paradoxně byl během Operace Nigérie sám odposloucháván, což vedlo k jeho zatčení, společně s faktem, že nastražil kokain do auta nevinné ženy, aby ji zdiskreditoval.

Rees byl nakonec obviněn z odposlouchávání, a dokonce i z vraždy soukromého detektiva Daniela Morgana v roce 1987, který mu a jemu podobným byl tehdy na stopě.

Nakonec si však Rees odseděl jen pět let a po svém propuštění se ke svému „řemeslu“ poklidně vrátil, přestože se podle policie jednalo o „zdaleka nejnebezpečnějšího ze všech informátorů“, využívaných Murdochovou společností News Corporation.

Murdoch s bulvárním plátkem The Sun
Murdoch s bulvárním plátkem The Sun

Terčem se stal princ William

Kauza vrhla negativní světlo na nedělník i jeho majitele Ruperta Murdocha. Další rána přišla s odhalením odposlouchávací aféry. Jejím primárním terčem se stal britský princ William (*1982). Noviny tehdy mj.

informovaly o stavu jeho kolene, které si nechal soukromě vyšetřit.

Vyšetřovatelé pečlivě rozplétali všechny nitky, které je nakonec dovedly až ke Cliveu Goodmannovi, redaktorovi News of the World, zabývajícímu se britskou královskou rodinou, a agentu Glennu Mulcairovi.

Detektivové prohledali jejich domy i kanceláře a našli celkem 11 tisíc (!) stran ručně psaných poznámek, zabývajících se osobními záležitostmi asi čtyř tisíců celebrit, politiků, sportovců, policistů a obětí trestných činů včetně osmi členů britské královské rodiny.

Zabaveno bylo několik deníků a dva počítače plné telefonních čísel, kódů a přístupových hesel i soukromých nahrávek.

Amandy Dowlerová zmizela v roce 2002. Až později se ukázalo, že je mrtvá.
Amandy Dowlerová zmizela v roce 2002. Až později se ukázalo, že je mrtvá.

Falešné vodítko v případu zmizelé holčičky

Další temnou kapitolou pak byla aféra z roku 2011. Tehdy vyšlo najevo, že o devět let dříve si informátoři pro News of the World – v čele s nám již známým Glennem Mulcairem – vypomáhali ilegálními technikami v případu zmizelé třináctileté dívky Amandy Dowler (1989–2002).

Těsně po jejím zmizení se tito lidé nabourali do Amandina mobilu, přečetli si a následně smazali některé zprávy.

Tím poskytli falešné vodítko a také falešnou naději detektivům a dívčině rodině, neboť ti všichni si mysleli, že zprávy smazala ona sama, a tudíž se musí někde nacházet živá. Ke svým akcím se informátoři samozřejmě zpočátku zdráhali přiznat.

Nakonec se ukázalo, že dívku kdosi uškrtil. Situací se zabýval i britský parlament a Murdoch se pod nátlakem osobně sešel s Amandinou rodinou, které se omluvil. Jeho omluva pak vyšla v mnoha britských periodicích.

Vedení News of the World odstoupilo, to však nezachránilo periodikum před zkázou. V červnu 2011 nedělník po 168 letech existence formálně zanikl.

Rupert Murdoch je častým účastníkem vyšetřování.
Rupert Murdoch je častým účastníkem vyšetřování.

„O ničem nemám nejmenší potuchy“

To všechno je jen malý výčet afér, točících se kolem News of the World a Ruperta Murdocha, který se sám několikrát ocitl u soudu i před komisí britského parlamentu.

Kromě evropských detektivů ho vyšetřovala i americká FBI. Magnát však vždycky tvrdil, že o praktikách svých podřízených neměl nejmenší potuchy.

Přesto on i jeho mladší syn a budoucí dědic James Murdoch (*1972) opustili několik klíčových pozic v mediálním byznysu. I přes tyto skandály a pokročilý věk je dnes Rupert Murdoch stále „na koni“.

Jak by ne, ovládá přece jen největší mediální síť, vlastněnou jediným člověkem na světě.

Ta se skládá z neuvěřitelných devíti satelitních televizních sítí, 40 televizních stanic, 100 televizních kabelových kanálů, 40 knižních vydavatelství, 175 novinových periodik a jednoho filmového studia.

Prsty má tak tento starý úctyhodný pán naprosto všude, možná dokonce i ve vaší trafice.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Karolína Sýkorová
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h