Domů     Rupert Murdoch: Mediální magnát s láskou v odposleších
Rupert Murdoch: Mediální magnát s láskou v odposleších
1.1.2021

Kdybyste tohoto staršího pána v brýličkách potkali na ulici, asi by vás ani nenapadlo, že jste právě potkali mediálního magnáta.

Ve skutečnosti je tento muž, devětaosmdesátiletý Keith Rupert Murdoch, jedním z nejvlivnějších lidí na světě a vlastníkem velké části světových médií. Jako jiní z této branže, i Murdoch si za svou kariéru pořádně umazal prsty a svědomí…

Společnost Fox Broadcasting Company, a tedy i kanál Fox News, deníky The Times či Wall Street Journal. To jsou jen některé z Murdochových zářezů na pažbě v rámci jeho mediálního impéria.

Na ulici byste si Ruperta Murdocha nejspíš nevšimli ani teď, ani když byl mladý.
Na ulici byste si Ruperta Murdocha nejspíš nevšimli ani teď, ani když byl mladý.

První noviny na prahu dvacítky

Australský rodák amerického původu Keith Rupert Murdoch (*1931) získal své první noviny v roce 1952, když mu bylo pouhých jednadvacet let.

Toho roku zemřel jeho otec, sir Keith Arthur Murdoch (1885–1952), bývalý vojenský reportér, a synovi odkázal své malé vydavatelství, které stálo za novinami The News, vydávanými v australském městě Adelaide.

Nedá se říct, že by se Rupert uměl vyloženě dobře narodit, ale solidní základ do života tím dostal.

V padesátých a šedesátých letech projevil své mimořádné podnikatelské nadání, když kus po kousku skupoval australské a novozélandské noviny a přetvářel je do bulvární podoby.

V roce 1969 pronikl i do Velké Británie, kde koupil News of the World, nedělník vydávaný v letech 1843 a 2011, jednou dobou dokonce nejprodávanější v zemi.

Kdysi v Austrálii své noviny Murdoch sám kontroloval, teď už na to nemá čas.
Kdysi v Austrálii své noviny Murdoch sám kontroloval, teď už na to nemá čas.

Austrálie mu byla malá

Později koupil i zřejmě neznámější britské periodikum, The Times. Držel se přitom osvědčené strategie v oslovování nových zákazníků: do zpravodajství nechal přimíchávat trochu více vražd, násilí, sexu a šokujících zážitků.

Asi není třeba dodávat, že se mu tento přístup mnohonásobně vyplácel. Austrálie byla Murdochovu podnikatelskému duchu brzy malá, a tak se v roce 1974 přestěhoval do Spojených států. I zde začal skupovat noviny, mezi nimi i proslulý New York Post.

Mnoho z nich s velkým ziskem obratem prodal a některé pak dokonce opět koupil zpět! V 80. a 90. letech se pustil do jiných forem médií: televize, rádia, filmových a nahrávacích studií i knižních vydavatelství. Tato éra byla završena nákupem filmových studií 20th Century Fox v roce 1985.

Ruperta Murdocha si nejednou vzaly na paškál konkurenční noviny. „Zastavte rudého ďábla“, hlásal The Mirror v roce 1998.
Ruperta Murdocha si nejednou vzaly na paškál konkurenční noviny. „Zastavte rudého ďábla“, hlásal The Mirror v roce 1998.

Pochybné praktiky základem živobytí

Murdochem vlastněných médií je dnes celá široká škála, a jak už to bývá, s nimi se do jeho života a podnikání vloudila kontroverze. Pochybné praktiky se (jen s malou dávkou nadsázky) staly základem jeho živobytí.

Z velké většiny se týkají odposlouchávání celebrit, a dokonce i členů královské rodiny, pokoutného vkrádání do mobilů padlých vojáků i obětí teroristických činů a vražd. Na denním pořádku jsou také všudypřítomné úplatky svědků různých událostí a policistů.

Zdaleka největší Murdochovy skandály se udály na začátku nového milénia a týkaly se především již zmiňovaného britského nedělníku News of the World. Nutno podotknout, že Murdochovi lidé neprováděli nic v té době až tak výjimečného.

Kvůli rozsahu jeho mediálního impéria však právě tyto případy rozvířily společenské vody zdaleka nejvíce.

Murdochovo impérium bylo nakloněné dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.
Murdochovo impérium bylo nakloněné dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Od odposlechů k vraždám

Na přelomu milénia se zejména britskou mediální scénou jako tenká neviditelná nit proplétala síť informátorů, využívající k zisku žhavých informací nekalé, až ilegální praktiky.

Nejrůznější hackeři, placení velkými vydavatelstvími, se nabourávali do soukromých mailů, SMS zpráv a hlasových schránek, další agenti zase kradli mobilní zařízení i důležité dokumenty, zastrašovali, vyhrožovali, nabízeli úplatky a odposlouchávali.

Mnoho z nich bylo zapleteno i ve vážných trestných činech: distribuci drog, dětské pornografie, a dokonce i ve vraždách nepohodlných osob. Aspoň to vyšlo najevo při pozdějším vyšetřování. Ale nepředbíhejme.

Podobné lidi využívalo k zisku informací i Murdochovo impérium, především právě bulvární periodikum News of the World.

Mediální magnát je počtvrté ženatý. Jeho současnou manželkou je bývalá modelka Jerry Hallová.
Mediální magnát je počtvrté ženatý. Jeho současnou manželkou je bývalá modelka Jerry Hallová.

Operace Nigérie

Do hledáčku pozornosti se při vyšetřování, přezdívaném Operace Nigérie, dostal zejména agent Jonathan Rees (*1954).

Právě ten měl být nejvýkonnějším ilegálním informátorem pro News of the World, za což dostával 150 tisíc liber ročně (v přepočtu téměř 4,5 milionu Kč).

Paradoxně byl během Operace Nigérie sám odposloucháván, což vedlo k jeho zatčení, společně s faktem, že nastražil kokain do auta nevinné ženy, aby ji zdiskreditoval.

Rees byl nakonec obviněn z odposlouchávání, a dokonce i z vraždy soukromého detektiva Daniela Morgana v roce 1987, který mu a jemu podobným byl tehdy na stopě.

Nakonec si však Rees odseděl jen pět let a po svém propuštění se ke svému „řemeslu“ poklidně vrátil, přestože se podle policie jednalo o „zdaleka nejnebezpečnějšího ze všech informátorů“, využívaných Murdochovou společností News Corporation.

Murdoch s bulvárním plátkem The Sun
Murdoch s bulvárním plátkem The Sun

Terčem se stal princ William

Kauza vrhla negativní světlo na nedělník i jeho majitele Ruperta Murdocha. Další rána přišla s odhalením odposlouchávací aféry. Jejím primárním terčem se stal britský princ William (*1982). Noviny tehdy mj.

informovaly o stavu jeho kolene, které si nechal soukromě vyšetřit.

Vyšetřovatelé pečlivě rozplétali všechny nitky, které je nakonec dovedly až ke Cliveu Goodmannovi, redaktorovi News of the World, zabývajícímu se britskou královskou rodinou, a agentu Glennu Mulcairovi.

Detektivové prohledali jejich domy i kanceláře a našli celkem 11 tisíc (!) stran ručně psaných poznámek, zabývajících se osobními záležitostmi asi čtyř tisíců celebrit, politiků, sportovců, policistů a obětí trestných činů včetně osmi členů britské královské rodiny.

Zabaveno bylo několik deníků a dva počítače plné telefonních čísel, kódů a přístupových hesel i soukromých nahrávek.

Amandy Dowlerová zmizela v roce 2002. Až později se ukázalo, že je mrtvá.
Amandy Dowlerová zmizela v roce 2002. Až později se ukázalo, že je mrtvá.

Falešné vodítko v případu zmizelé holčičky

Další temnou kapitolou pak byla aféra z roku 2011. Tehdy vyšlo najevo, že o devět let dříve si informátoři pro News of the World – v čele s nám již známým Glennem Mulcairem – vypomáhali ilegálními technikami v případu zmizelé třináctileté dívky Amandy Dowler (1989–2002).

Těsně po jejím zmizení se tito lidé nabourali do Amandina mobilu, přečetli si a následně smazali některé zprávy.

Tím poskytli falešné vodítko a také falešnou naději detektivům a dívčině rodině, neboť ti všichni si mysleli, že zprávy smazala ona sama, a tudíž se musí někde nacházet živá. Ke svým akcím se informátoři samozřejmě zpočátku zdráhali přiznat.

Nakonec se ukázalo, že dívku kdosi uškrtil. Situací se zabýval i britský parlament a Murdoch se pod nátlakem osobně sešel s Amandinou rodinou, které se omluvil. Jeho omluva pak vyšla v mnoha britských periodicích.

Vedení News of the World odstoupilo, to však nezachránilo periodikum před zkázou. V červnu 2011 nedělník po 168 letech existence formálně zanikl.

Rupert Murdoch je častým účastníkem vyšetřování.
Rupert Murdoch je častým účastníkem vyšetřování.

„O ničem nemám nejmenší potuchy“

To všechno je jen malý výčet afér, točících se kolem News of the World a Ruperta Murdocha, který se sám několikrát ocitl u soudu i před komisí britského parlamentu.

Kromě evropských detektivů ho vyšetřovala i americká FBI. Magnát však vždycky tvrdil, že o praktikách svých podřízených neměl nejmenší potuchy.

Přesto on i jeho mladší syn a budoucí dědic James Murdoch (*1972) opustili několik klíčových pozic v mediálním byznysu. I přes tyto skandály a pokročilý věk je dnes Rupert Murdoch stále „na koni“.

Jak by ne, ovládá přece jen největší mediální síť, vlastněnou jediným člověkem na světě.

Ta se skládá z neuvěřitelných devíti satelitních televizních sítí, 40 televizních stanic, 100 televizních kabelových kanálů, 40 knižních vydavatelství, 175 novinových periodik a jednoho filmového studia.

Prsty má tak tento starý úctyhodný pán naprosto všude, možná dokonce i ve vaší trafice.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Karolína Sýkorová
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
reklama
lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se