Domů     Rozzuřený generál: Za smrt manželky se Pražanům krutě pomstil!
Rozzuřený generál: Za smrt manželky se Pražanům krutě pomstil!

Situace na barikádách na rohu pražské Celetné ulice se 12. června 1848 po 16 hodině konečně uklidňuje. Za oknem salónu v prvním patře se náhle mihne postava ženy, která touží vidět, jak to venku vypadá. Vytáhne roletu a v tom třeskne rána.

Je slyšet zvuk tříštícího se okenního skla a kulka zasáhne do přímo do čela Eleonoru Windischgrätzovou (1796–1848), manželku pražského vojenského velitele.

Dáma se zhroutí k zemi, a ačkoli k ní hned přiskočí její děti, sestra Karolína a uherský baron Miklós Jósika, kteří jí dělají v salónu společnost, okamžitě vidí, že pomoc už je bohužel zbytečná.

Choť obávaného vojenského velitele Alfréda Windischgrätze (1787 – 1862), který zodpovídá za pořádek v Praze, právě zemřela.

Chce se stát živým terčem

Sotva se generál, odpočívající v jednom z pokojů bytu, dozví strašnou zprávu, spěchá za Eleonorou. Poklekne k ní a se slovy: „Bylo to pro mě a tys to odskákala,“ jí stírá z čela krev. V Praze vrcholí povstání.

Radikální studenti po právě skončeném Slovanském sjezdu (2. – 12. června 1848) protestují proti rakouské vládě. Na ulicích se bojuje a Windischgrätzovo jméno působí na lidi jako rudý hadr na býka. Volají po jeho odstoupení a nejraději by ho viděli v rakvi.

Ironií osudu ale kulku slízne jeho manželka, na rozdíl od něho oblíbená díky své mírné povaze a dobročinným aktivitám. „Okamžitě tam půjdu, ať si mne třeba zastřelí,“ vykřikne v návalu hněvu Alfréd. Všichni ho chlácholí, že by jenom vyhověl nepřátelům.

Nakonec se nechá přesvědčit. Pražané to ale mají spočítané…

Průstřel 15 centimetrů

Rodina povolává vojenského ranhojiče Franze Swobodu. Ten konstatuje smrt. Eleonořina pitva proběhne hned druhý den, v úterý 13. června.

„Žlutavá pleť, krevní podlitiny v místě zhmoždění, rána u kořene nosu, průstřel dlouhý 6 palců a 2 čárky (více než 15 centimetrů), za uchem šlo nahmatat cizí těleso.

Při ohledání rány zjištěno rozdrcení tvrdých částí lebky, kulka nalezena na konci střelného kanálu pod kůží,“ líčí Swobodova pitevní zpráva. Z čí pušky vyšla střela? Zdá se, že atentátník zamířil shora, v úvahu tedy připadají okna v patrech protějších domů. Generál je okamžitě nařídí prohledat.

Nepřesvědčí je ani odborník

Podezření padá na studenta pražské techniky Maxmiliána Mauxe. Vojáci ho seberou v hostinci, kde dnes stojí kubistický dům U Černé Matky boží. Maskuje se číšnickým frakem a předstírá, jak obsluhuje hosty.

Obvaz na hlavě ale signalizuje, že se účastnil bojů a stříbrné třásně na botách ukazují na člena akademické legie protestujících studentů. V jeho neprospěch svědčí několik okolností.

Na dopolední mši na Koňském trhu (dnešní Václavské náměstí) přijde s mysliveckou puškou, při potyčkách dostane sečnou ránu do hlavy a své zbraně se potom zbavuje. Jenže vojáci ji najdou a jako důkaz jim stačí.

Ani první balistická expertiza v Čechách od slavného puškaře Antona Vincenze Lebedy (1795/1797 – 1857), která prokáže, že vystřelená kulka má jinou ráži než Mauxova puška, je nepřesvědčí.

Maxmilián je propuštěn z vězení až v září 1848. Svědectví podává i podplukovník Bedřich Würth, jenž v době výstřelu stál se svými granátníky proti nároží domu. Viděl vytahování rolety a slyšel osudný výstřel.

Měl v úmyslu upozornit, aby raději nechali roletu dole, jenže v okamžiku, kdy se chystá vyrazit za Windischgrätzem na komandaturu (vojenské velitelství), z jednoho z domů vyběhne vysoký muž v kalhotách a košili s šavlí v ruce a běží k barikádě.

Jeho jméno zůstává dodnes tajemstvím. Byl to vrah? A proč měl šavli? Zbloudilá kulka Eleonoru trefit nemohla, po čtvrté odpoledne se v Celetné už nestřílelo.

Kapitulace kvůli požáru

Ve stejné době, kdy umírá Eleonora, se tvrdě bojuje v místech dnešní Havířské ulice (z Příkopů směrem ke Stavovskému divadlu). Šarvátky si vybírají další daň: vážné zranění utrpí kapitán jezdectva Alfred Windischgrätz jr.

To je pro generála poslední kapka. Děla nechává převézt na levý břeh Vltavy a ve čtvrtek 15. června Pražany překvapí ostrá kanonáda z Malé Strany. Očekávaná kapitulace se ovšem nekoná a Windischgrätz proto v pátek nařídí palbu opakovat.

Z děl létají zápalné pumy, které podpálí Staroměstské mlýny a vodárenskou věž, hoří i Karlovy Lázně. Naštěstí vládne bezvětří a požár se nešíří dál. Na vzbouřence ale má oheň správný účinek. V sobotu sedmnáctého června 1848 se vzdávají.

Foto: wikimedia.org, kralovskacesta.cz
Související články
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Historie
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
reklama
historie
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při