Skip to content

Rozzuřený generál: Za smrt manželky se Pražanům krutě pomstil!

Situace na barikádách na rohu pražské Celetné ulice se 12. června 1848 po 16 hodině konečně uklidňuje. Za oknem salónu v prvním patře se náhle mihne postava ženy, která touží vidět, jak to venku vypadá.

Vytáhne roletu a v tom třeskne rána.

Je slyšet zvuk tříštícího se okenního skla a kulka zasáhne do přímo do čela Eleonoru Windischgrätzovou (1796–1848), manželku pražského vojenského velitele. Dáma se zhroutí k zemi, a ačkoli k ní hned přiskočí její děti, sestra Karolína a uherský baron Miklós Jósika, kteří jí dělají v salónu společnost, okamžitě vidí, že pomoc už je bohužel zbytečná.

Choť obávaného vojenského velitele Alfréda Windischgrätze (1787 – 1862), který zodpovídá za pořádek v Praze, právě zemřela.

V Celetné ulici v Pachtovském paláci má generál Windischgrätz služební byt. Po ráně kulkou zde umírá jeho manželka.
V Celetné ulici v Pachtovském paláci má generál Windischgrätz služební byt. Po ráně kulkou zde umírá jeho manželka.

Chce se stát živým terčem

Sotva se generál, odpočívající v jednom z pokojů bytu, dozví strašnou zprávu, spěchá za Eleonorou. Poklekne k ní a se slovy: „Bylo to pro mě a tys to odskákala,“ jí stírá z čela krev. V Praze vrcholí povstání.

Radikální studenti po právě skončeném Slovanském sjezdu (2. – 12. června 1848) protestují proti rakouské vládě. Na ulicích se bojuje a Windischgrätzovo jméno působí na lidi jako rudý hadr na býka. Volají po jeho odstoupení a nejraději by ho viděli v rakvi.

Ironií osudu ale kulku slízne jeho manželka, na rozdíl od něho oblíbená díky své mírné povaze a dobročinným aktivitám. „Okamžitě tam půjdu, ať si mne třeba zastřelí,“ vykřikne v návalu hněvu Alfréd. Všichni ho chlácholí, že by jenom vyhověl nepřátelům.

Nakonec se nechá přesvědčit. Pražané to ale mají spočítané…

V roce 1848 se bojuje i v Praze na barikádách.
V roce 1848 se bojuje i v Praze na barikádách.

Průstřel 15 centimetrů

Rodina povolává vojenského ranhojiče Franze Swobodu. Ten konstatuje smrt. Eleonořina pitva proběhne hned druhý den, v úterý 13. června. „Žlutavá pleť, krevní podlitiny v místě zhmoždění, rána u kořene nosu, průstřel dlouhý 6 palců a 2 čárky (více než 15 centimetrů), za uchem šlo nahmatat cizí těleso.

Při ohledání rány zjištěno rozdrcení tvrdých částí lebky, kulka nalezena na konci střelného kanálu pod kůží,“ líčí Swobodova pitevní zpráva. Z čí pušky vyšla střela? Zdá se, že atentátník zamířil shora, v úvahu tedy připadají okna v patrech protějších domů.

Generál je okamžitě nařídí prohledat.

Puška z dílny Anatona Vincenze Lebedy, muže, který provedl balistickou analýzu kulky.
Puška z dílny Anatona Vincenze Lebedy, muže, který provedl balistickou analýzu kulky.

Nepřesvědčí je ani odborník

Podezření padá na studenta pražské techniky Maxmiliána Mauxe. Vojáci ho seberou v hostinci, kde dnes stojí kubistický dům U Černé Matky boží. Maskuje se číšnickým frakem a předstírá, jak obsluhuje hosty.

Obvaz na hlavě ale signalizuje, že se účastnil bojů a stříbrné třásně na botách ukazují na člena akademické legie protestujících studentů. V jeho neprospěch svědčí několik okolností. Na dopolední mši na Koňském trhu (dnešní Václavské náměstí) přijde s mysliveckou puškou, při potyčkách dostane sečnou ránu do hlavy a své zbraně se potom zbavuje.

Jenže vojáci ji najdou a jako důkaz jim stačí. Ani první balistická expertiza v Čechách od slavného puškaře Antona Vincenze Lebedy (1795/1797 – 1857), která prokáže, že vystřelená kulka má jinou ráži než Mauxova puška, je nepřesvědčí.

Maxmilián je propuštěn z vězení až v září 1848. Svědectví podává i podplukovník Bedřich Würth, jenž v době výstřelu stál se svými granátníky proti nároží domu. Viděl vytahování rolety a slyšel osudný výstřel.

Měl v úmyslu upozornit, aby raději nechali roletu dole, jenže v okamžiku, kdy se chystá vyrazit za Windischgrätzem na komandaturu (vojenské velitelství), z jednoho z domů vyběhne vysoký muž v kalhotách a košili s šavlí v ruce a běží k barikádě.

Jeho jméno zůstává dodnes tajemstvím. Byl to vrah? A proč měl šavli? Zbloudilá kulka Eleonoru trefit nemohla, po čtvrté odpoledne se v Celetné už nestřílelo.

V boji na barikádách utrpí zranění i Alfred Windischgrätz junior.
V boji na barikádách utrpí zranění i Alfred Windischgrätz junior.

Kapitulace kvůli požáru

Ve stejné době, kdy umírá Eleonora, se tvrdě bojuje v místech dnešní Havířské ulice (z Příkopů směrem ke Stavovskému divadlu). Šarvátky si vybírají další daň: vážné zranění utrpí kapitán jezdectva Alfred Windischgrätz jr. To je pro generála poslední kapka. Děla nechává převézt na levý břeh Vltavy a ve čtvrtek 15. června Pražany překvapí ostrá kanonáda z Malé Strany. Očekávaná kapitulace se ovšem nekoná a Windischgrätz proto v pátek nařídí palbu opakovat.

Z děl létají zápalné pumy, které podpálí Staroměstské mlýny a vodárenskou věž, hoří i Karlovy Lázně. Naštěstí vládne bezvětří a požár se nešíří dál. Na vzbouřence ale má oheň správný účinek. V sobotu sedmnáctého června 1848 se vzdávají.

Foto: wikimedia.org, kralovskacesta.cz
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Léčba ze záhrobí: Konala řádová sestra zázraky i po své smrti?
enigmaplus.cz

Léčba ze záhrobí: Konala...

Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z...
Příběh tichých dvojčat
enigmaplus.cz

Příběh tichých dvojčat

June a Jennifer Gibbons, známé jako...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Pochopila jsem, že mám raději klid a samotu
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že mám...

Člověk nemá nikdy říkat...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...