Domů     Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
12.3.2024

Inženýři z NASA se drbou na hlavě. Přemýšlí, jak nejnovější stroj pojmenovat, nakonec nechají rozhodnout veřejnost. „Zvědavost, duch a příležitost jsou při bádání v kosmu důležité, chybí však vytrvalost,“ píše v eseji sedmák Alex.

A tak vědci rozhodnou, že nové vozítko se bude jmenovat Vytrvalost – anglicky Perseverance!

Jejich operace probíhají miliony kilometrů od domovské Země. Bytelná vesmírná vozítka, kterým se říká rovery, platí za technologické majstrštyky. Mezi nejnovější patří Perseverance, který na přistává na Marsu v únoru 2021!

Tlačenice v kosmu

Často jde o první vlaštovky při průzkumech vesmírných těles. Zprvu se přistává na Měsíci, v tom případě získávají přídomek lunární, v posledních dvou dekádách ale vědci míří na Mars.

Proti trendu jdou třeba Japonci, ti v rámci mise Hajabusa 2 zkoumají asteroid Ryugu. Na vesmírné těleso, jež má průměr asi jeden kilometr, přistává rover Minerva.

Největší tlačenice je ale samozřejmě o Měsíc a Mars, nejvýraznější slovo mají Sověti a Američané. Pokud se země rozhodne vyslat rover do vesmíru, použije speciální moduly. Klíčové je v takovém případě přistání, protože i to může být pořádný oříšek.

Stačí drobné vychýlení a celá mise může skončit vniveč. Když se konečně ocitnou na povrchu jiného vesmírného tělesa, nemají ještě vyhráno.

Sestrojení kosmického vozítka je pořádná fuška. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Sestrojení kosmického vozítka je pořádná fuška. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Díky, Slunce!

V novém prostředí čelí vysokým a zároveň nízkým teplotám. Musí odolat velkému tlaku, prachu, korozi a poradit si s kosmickým zářením. První stroje, které drandí po měsíci, vybaví Sověti osmi koly, které jsou poháněny nezávisle na sobě.

Samozřejmostí je také speciální spirálová anténa a televizní kamera. Lunochody, tedy první vesmírná vozítka, jsou v provozu pouze během lunárního dne a mistrně umí pracovat se slunečním zářením, protože jejich baterie pohání solární panely.

Tehdejší stroje jsou vysoké kolem 140 centimetrů, hmotnost se zastaví na 840 kilogramech a designem nejvíce připomínají kočárky!

Nejnovější přírůstek nezapomíná na své předchůdce. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Nejnovější přírůstek nezapomíná na své předchůdce. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Rover 4×4

Lidstvo ale brzy pošilhává po Marsu, a to už je vyšší dívčí. Vozidla totiž operují příliš daleko, a tak je nejde ovládat v reálném čase. Odesílání signálu u některých strojů trvá klidně i dvacet minut.

Na rudé planetě aktuálně hraje prim americká NASA, která v rámci programu Mars Exploration Rover vysílá celou řadu vozítek. V některých případech zůstávají u osvědčených postupů. Podobně jako Sověti vybaví své hračky koly s vlastním pohonem.

Novinkou jsou vyrovnávací systémy, a tak rover s klidem zvládne i nerovný terén. Provoz má na starost sedmikilogramová baterie. Vozítka často potřebují kolem 100 wattů, ale cifra se může lišit na základě cílů mise.

Energie totiž napájí také celou řadu přístrojů v čele s kamerami a spektrometry.

Pozdrav z Marsu

Nejlepší výbavou bezesporu oplývá pomocník jménem Perseverance. Do kosmu sice vyrazí už 30. července 2020, ke svému cíli dorazí až po dlouhých šesti měsících.

Při sestupu musí stroj vydržet až dvoutisícovou teplotu a přetížení kolem 10G. Tunu vážící rover všechno zvládne, a tak si mohou oddychnout i američtí daňoví poplatníci, jež legrácka vyjde na 2,8 miliardy dolarů!

Perseverance má za úkol zkoumat marťanskou atmosféru a klima, lidstvu posílá po týdnu pobytu pohlednici v podobě panoramatické fotky. Blíže se zabývá také tím, zda může být na Marsu život.

Ostatně sám operuje v kráteru Jezero, který měl být před více než třemi miliardami let plný vody.

Vozítko Perseverance platí za technologický vrchol. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Vozítko Perseverance platí za technologický vrchol. (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Samostatné vozítko

Vykukové z NASA také počítají se sběrem všemožných vzorků. Ty by měl rover uložit na bezpečném místě, kde si je následně Američané vyzvednou. A tak se Perseverance dává brzy do pohybu, při půlhodinové jízdě urazí šest metrů.

Osvědčí se, a tak vědci začnou konat. V listopadu 2023 nasbírá rover přes dvacet druhů různých hornin, ty uloží do připravených zkumavek. Pokročilý výzkum umožňuje vyspělá technologie, protože na palubě bychom našli hned trojici antén.

Díky tomu přenos signálu trvá jen něco kolem osmi minut. Hliníková kola si zase umí poradit s překážkou, která je vysoká až 40 centimetrů. A maximální rychlost? Ta se zastaví na 150 metrech za hodinu!

Na rozdíl od svých předchůdců má Perseverance speciální navigaci, a tak se často může pohybovat bez lidského ovládání!

Hledá se jméno

Další specialitou je dvoumetrová robotická paže s vrtákem, který vědci využívají právě ke sbírání hornin. Samozřejmostí jsou kvalitní kamery, NASA ale na Perseverance namontuje také mikrofon, a tak si nadšenci mohou vychutnat zvuky Marsu!

Za zmínku stojí samotný vzhled roveru, protože na sobě má malůvky všech předchozích marťanských vozítek. Na „karoserii“ najdeme také Aeskulapovu hůl či kód pro geocachingové fanoušky.

Stroj má vydržet v provozu jeden marťanský rok, tedy zhruba 687 dní, vypadá to ale, že se mise protáhne. Radost může mít mladík jménem Alexander Mather, který má k Perseverance blíž než ostatní. NASA totiž uspořádá soutěž na pojmenování roveru.

Zúčastní se na 28 tisíc studentů. Mather zvítězí a je dokonce pozván k živému přenosu toho, jak vozítko přistává na Marsu!

Foto: wikimedia.commons Titulka (NASA / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz