Být rodiči je radost i starost zároveň. Ne všichni jsou na takovou náročnou roli připraveni, a tak občas dělají různé zvláštní věci. Třeba si myslí, že jsou jejich děti ošklivé, nebo mají jedno ve větší oblibě než to druhé.
EpochaPlus se podívá na různé výzkumy v oblasti rodičovství. Jejich výsledky vás překvapí.
Co je to za ošklivé dítě?
Že pro každého rodiče je jeho dítě tím nejkrásnějším na světě? Nenechte se mýlit. Podle průzkumů z roku 2013 si hned pětina novopečených rodičů myslí, že jejich miminko je ošklivé.
Ovšem jen jeden otec/matka z deseti jsou schopni přiznat to někomu jinému než partnerovi. Vinu navíc často házejí na ostatní. Jedna matka kupříkladu obviňovala ze vzhledu dítěte geny své „protivné tchyně“. Většinu jde naštěstí jen o dočasné pocity.
„Mé dceři jsou teď tři roky a je nádherná, ale když se narodila, byla to ta nejhnusnější bytost, jakou jsem kdy viděl. Měla tvář, kterou mohla milovat jen matka, ale i moje žena přiznala, že je ošklivá,“ vylíčí v anonymním dotazníku jeden z otců.
Které je lepší?
Máte více dětí, ale měříte všem stejně? Tak to jste v dnešní době celkem výjimka. Většina vícenásobných rodičů totiž má mezi dětmi svého oblíbence.
Například z nedávné britské studie vyjde najevo, že ve Spojeném království preferuje jedno dítě před druhým až 74 % matek a 70 % otců. Výraznou roli přitom většinou hraje pořadí narození.
Podle průzkumů v rodinách se dvěma dětmi upřednostňuje 64 % rodičů dítě mladší, v rodinách se třemi a více potomky preferuje 43 % rodičů to nejmladší, třetina prostřední a jen 19 % se přiklání k prvorozenému. Takové chování má samozřejmě neblahé důsledky.
Mezi dětmi plodí žárlivost a nenávist. Navíc může vést k nízkému sebevědomí u těch méně oblíbených.
Rozdíly už od dětství
Že nerovnost v odměňování žen a mužů začíná už v útlém věku, ukáže průzkum z roku 2017. Podle americké studie, zkoumající data 10 000 rodin, dostávají chlapci od rodičů v průměru týdenní kapesné necelých 14 dolarů, zatímco dívky jen polovinu.
Ve Velké Británii jsou na tom podobně. Zatímco dívky ve věku od 5 do 16 let dostávají týdně v průměru 8,5 libry, chlapci jsou na tom o více než dvě libry lépe – berou 10,7 libry. S rostoucím věkem se navíc rozdíl zvětšuje.
V případě, že děti žádné kapesné nedostávají, jde častěji o dívky, kterým je tento rozdíl většinou kompenzován tím, že jim rodiče zboží kupují sami, čímž v nich ovšem pěstují finanční závislost na jiných.
Lituji, že je mám
Každé dítě má tendenci věřit, že ho rodiče zbožňují za každých okolností.
Průzkumy, provedené v posledních několika letech na reprezentativních vzorcích v USA a Německu, ale ukazují, že 19 % matek a 20 % otců by raději žilo bez dětí, pokud by měli možnost rozhodnutí pořídit si je přehodnotit. Jedním z důvodů je kariéra.
Rodiče, kteří litují, že mají potomky, se domnívají, že bez nich by se jim po pracovní stránce vedlo lépe.