Skip to content

Revoluce v pohřbívání: Nahradil za Josefa II. rakev obyčejný pytel?

„To je ostuda. Nechat se pohřbít v pytli, kdo to kdy slyšel,“ rozčilují se lidé za vlády císaře Josefa II. Panovník má obavu, že se výrobou rakví zničí lesy. „Každá farnost bude mít jedinou rakev,“ přikazuje. Mrtvoly se zašijí do plátěného pytle a v rakvi odnesou na hřbitov. Tam se ostatky v pytli vysypou do hrobu. Lidé se ale proti takovému zacházení bouří. Ustoupí jim císař?

„Jak ukazuje archeologický výzkum, pohřbívání v rakvích se vyvinulo z ukládání nebožtíků ve vydřevených prkny obložených jámách nebo komorách, čemuž předcházelo prosté uložení mrtvého těla v zemi a jeho zasypání,“ uvádí současný autor Igor Němec.

Císař Josef II chce zavést úsporná opatření i do pohřebnictví.
Císař Josef II. chce zavést úsporná opatření i do pohřebnictví.

Poslouží i mohutný strom

Slovanská rodina se v polovině 10. století jde rozloučit se svým zesnulým otcem. Chce, aby důstojně odpočíval v zemi, a tak pro něj nechá vytvořit schránku na ostatky z mohutného dubu.

Umírajícím náleží úcta. Představa, že by se místo v rakvi ocitli v pytli, je pro většinu lidí nepříjatelná.
Umírajícím náleží úcta. Představa, že by se místo v rakvi ocitli v pytli, je pro většinu lidí nepřijatelná.

Stačí i pár prkýnek

Nejstarší rakve u nás se podle archeologa Lubomíra Niederleho (1865–1944) zhotovují z vydlabaného stromu, teprve ve 13. století někteří pozůstalí sbijí schránku z prken. Ovšem před rokem 1500 nejsou žádnou výjimkou ani pohřby úplně bez rakví.

V některých případech se pohřbívá i přímo do země bez rakve.
V některých případech se pohřbívá i přímo do země bez rakve.

Přicházejí úsporná opatření

Doslova revoluci zavádí v roce 1784 císař Josef II. (1741–1790). Poručí pohřbívat lidi v pytlích. Úsporná opatření musí být. Jenže lidé protestují, takové zacházení s ostatky jejich blízkých se jim nelíbí.

Nakonec proto panovník svoje nařízení zruší. Teprve mnohem později, až na počátku 20. století, se u nás staví první krematoria.

K výstavbě krematorií většinou dochází až na počátku 20. století.
K výstavbě krematorií většinou dochází až na počátku 20. století.
Foto: sberatelstvi.cz, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …