Nevyhlášená soutěž o nejvyšší rychlost mezi dopravními prostředky stále pokračuje. Tentokrát nám nepůjde ani o automobil, či letadlo nebo vlak. Dopravní prostředky se mohou totiž pohybovat nejen horizontálním, ale i výlučně vertikálním směrem.
Takový zaseknutý výtah je skvělým výrobcem volného času. Ruku na srdce, kdo by však chtěl svůj volný čas trávit ve výtahové šachtě. Zdviž má co možno nejrychleji vyjet mezi jednotlivými patry a cestující nijak nezdržovat.
Japonská společnost Hitachi je známa především kvůli svým produktům z oblasti IT, průmyslových nebo dopravních systémů. Kromě mnoha jiných věcí se pustila i do vývoje superrychlých výtahů.
A snažení jejích technologů přineslo své ovoce, firma začala nabízet zájemcům výtah, který má být nejrychlejší na světě.
Dosavadní rekordman působí v jednom z mrakodrapů na ostrově Tchaj-wan. Ten si to sviští rychlostí 60 kilometrů za hodinu. Nový model je ještě o dvanáct kilometrů rychlejší, takže třeba čtyřiadevadesátipatrovou budovou projede za pouhých 43 vteřin.
Pro srovnání, běžná rychlost českých výtahů v obytných domech se pohybuje kolem 3,5 kilometru za hodinu. Je ovšem pravda, že v našich zemích se to zatím nehemží extrémně vysokými budovami.
Samozřejmě, že takový stroj potřebuje co nejbezpečnější technologie.
Součástí výtahu je tedy i sofistikovaná brzdná soustava, technologie tlumící boční vibrace a také systém, který zabrání „zalehnutí v uchu“. První výtahy tohoto typu budou instalovány již za dva roky do jednoho z čínských mrakodrapů.
Ten má mít podle projektu 111 pater a bude vysoký 530 metrů. Podobné rychlovýtahy najdou své uplatnění hlavně a především ve výškových budovách. Kdo ví, třeba si je objednají i stavitelé ze Saúdské Arábie.
Ti letos na jaře začali stavět budovu, která má překonat dosud nejvyšší stavbu na světě Burdž Dubaj v Emirátech. Ta měří 828 metrů. Saúdskoarabský mrakodrap má dosáhnout výšky celého kilometru.