Skip to content

Zakladatel lázní v Jeseníku: Jeho léčebné postupy slavily nebývalý úspěch!

Zatímco si ostatní chlapci hrají, Vincenz Priessnitz se musí postarat o matku, slepého otce a sestru. Když má v 16 letech těžkou nehodu, přivolaný ranhojič mu řekne: „Vaše zranění jsou neléčitelná.“ Slabší povahy by už hledaly nejbližší strom, na kterém se oběsí.

On ale vydrží a léčí se sám.

Se zraněným šestnáctiletým Vincenzem Priessnitzem (1799–1851) z Gräfenberku u Frývaldova (dnes Lázně Jeseník), kterému v roce 1815 přejel hrudník povoz se splašenými koňmi, si lékaři a léčitelé dlouho nevědí rady.

Chlapec se proto léčí sám pomocí obkladů a vody a zlomená žebra si rovná o opěradlo židle. Pověst o jeho schopnostech se přitom šíří po okolí jeho rodiště. V roce 1822 přestaví svůj dům v dnešním Jeseníku a umístí v něm v přízemí velké dřevěné necky.

Provádí v nich vodoléčebné kúry.

Vincenz Priessnitz si poradí se svými zraněními sám. Lékaři si totiž nevědí rady.
Vincenz Priessnitz si poradí se svými zraněními sám. Lékaři si totiž nevědí rady.

Na povolení se načeká

Legenda tvrdí, že mladého Priessnitze přivedla k myšlence léčit vodou zraněná srna, která si pravidelně chodila k prameni omývat svoji ránu. Chlapec hledal způsob, jak si pomoci při léčbě zranění a napodobil ji.

Jenže i když Vincenz roku 1822 založí první vodoléčebný ústav, ještě zdaleka nemá vyhráno. Okolním doktorům se totiž nelíbí, že léčí pacienty zadarmo. Proto trvá dlouhých 15 let, než dostane k vodoléčbě povolení od císařské komise.

Necky se studenou vodou se stanou důležitým léčebným nástrojem.
Necky se studenou vodou se stanou důležitým léčebným nástrojem.

Ve vaně se koupe i slavný spisovatel

Do velkých dřevěných necek v přízemí Priessnitzova domku přicházejí k vodoléčbě i mnozí slavní hosté. Střídavě do horké a studené vody se zde noří například ruský spisovatel Nikolaj Vasiljjevič Gogol (1809–1852) nebo rakouský hudební skladatel Ferenc Liszt (1811–1886). Právě na kombinaci těchto koupelí je založeno otužování a úspěšnost celé léčby. Po koupeli ve vodách přímo od pramene se pak zahalují do prostěradel a uléhají k odpočinku.

Do studené vody se v Jeseníku noří i slavný ruský spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol.
Do studené vody se v Jeseníku noří i slavný ruský spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol.

Pacienty pouští do přírody

Vincenz Priessnitz vzbuzuje velkou závist a nelibost mnoha svých kolegů. Uplatňuje totiž úplně jiné léčebné metody, než všichni dosud byli zvyklí. Nechce své pacienty zavírat doma v místnostech se zataženými závěsy.

Naopak léčí v souladu s přírodními zákony. Ukazuje nemocným, jako sílu má voda a čerstvý vzduch, když ji umí využít. Pacienty, které doktoři zavírají doma, naopak pouští do přírody a snaží se, aby dodržovali pravidelný denní režim.

Foto: wikimedia.org, olomoucky-kraj.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Cestování
Zobrazit více …