Domů     Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
7.2.2023

Tenhle večírek lepší newyorské společnosti je jako vždy plný drahého alkoholu a drog, lehkých holek, ale také nabubřelých gest. Jenže tentokrát na něm nechybí ani útok nožem, který málem zničí kariéru slavného rapera Jaye-Z!

U barového pultu jeden z mužů cosi šeptá do ucha mladé slečně, patřící mezi zdejší „zlatokopky“.

Oslava v manhattanském Kit Kat Clubu je uspořádána na počest křtu prvního sólového alba Amplifield od amerického Jonathana Williama Davise alias rapera Q-Tipa (*1970).

Nechybí ti nejlepší

Na této akci hudebních celebrit nechybí ani americký raper Busta Rhymes (*1972) nebo jeho ještě slavnější hiphopový kolega Jay-Z (*1969), vlastním jménem Shawn Corey Carter.

Jenže černošský muzikant nemá již několik dnů zrovna dobrou náladu, což se projevuje i na tomto večírku, pořádaném 2. prosince 1999. Proč? Raper se totiž dozvídá, že jeho před několika dny vydané čtvrté album Vol. 3…

Life and Times of S. Carter má pirátské kopie. Nasupený raper je jako rozbuška, která se chystá odpálit…

Mimo pódium působí Jay-Z docela nenápadně. FOTO: Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Mimo pódium působí Jay-Z docela nenápadně. FOTO: Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Producent s kudlou v břiše

Po několika slovních výpadech, kdy se Jayi-Z nezamlouvají názory některých zúčastněných osob, se raper na večírku dostane do ostrého sporu s hudebním a filmovým producentem Lancem Riverou (*1967).

Po ostré výměně názorů vytáhne výtečník Jay-Z na překvapeného producenta nůž! Vzápětí muzikant Riveru dvakrát zasáhne špičkou nože – poprvé pouze do ramene. Podruhé ho bodne do břicha.

Krvácející obtloustlý Rivera se složí na zem jako přeseknutá jedle a je vzápětí převezen do nemocnice.

Zda jsou příčinou sporu pouze Jayovy domněnky o „vykradení“ jeho alba někým z Riverova týmu, nebo jde i o jakési vyřizování účtů z minulosti, není dosud jasné.

Oba muži totiž původně pocházejí z převážně chudinských oblastí New Yorku, kde často bují nelegální obchody.

Bída brooklynských ulic

Ale vraťme se zpět do minulosti. Po narození Shawna C. Cartera v Brooklynu vůbec nic nenasvědčuje tomu, že se z něj stane jeden z nejbohatších mužů amerického showbyznysu.

Jeho rodiče patří mezi nepříliš vzdělanou chudinu, která se o své potomky příliš nezajímá. Budoucí raper proto stráví velkou část dětství touláním špinavými newyorskými ulicemi s bandou podobně bezútěšných kamarádů.

Občas si již jako dítě „přilepší“ nějakou drobnou krádeží či podvodem. Situace rodiny se ještě zhorší poté, co odejde od rodiny jejich otec.

Matka Glorie Carterová se s budoucím slavným muzikantem a jeho bratrem ocitá na pokraji existenční propasti. Hlad a nejistá budoucnost je tehdy jejich denním chlebem, stejně jako je tomu u mnoha jejich sousedů a známých.

Jak Jazzymu vynáší kokain?

Neradostnému osudu však budoucí raper dokáže svérázným způsobem uniknout, přestože zpočátku nelegálním způsobem. Doslova se zdá, že má šestý smysl, jak rychle přijít k penězům!

Od pašeráků a pouličních gangů začne kupovat a dál prodávat drogy, což mu přináší nemalé zisky. Rozjíždí ve velkém především obchod s drahým a žádaným kokainem a jeho derivátem – crackem.

V té době u sebe již vždy nosí zbraň a pro ránu nejde daleko, o čemž se přesvědčí mimo jiné i jeho vlastní bratr. Toho již ve svých 12 letech budoucí Jay-Z postřelí z pistole – prý kvůli krádeži jeho šperků.

Jazzy – jak zní jeho tehdejší přezdívka – se již tehdy dostává na hodně tenký led!

Ovlivní ho slavní kamarádi

Kšeftování s heroinem se mu vymstí na střední škole, ze které je kvůli tomu vyloučen. Z toho si však nedělá těžkou hlavu, protože je „docela slušně za vodou“ a učení ho nebaví.

Ještě předtím však chodí na střední školu se dvěma kamarády – kromě zmíněného Busty Rhymese jde především o Christhophera Wallaceho alias rapera The Notouriouse B. I. G. (1972–1997).

Již tehdy se začíná projevovat Jazzyho hudební talent. Jazzy si též uvědomuje, že s rozšiřováním jeho dealerských aktivit se pro něj neúměrně začíná zvyšovat riziko odhalení policií.

Proto se – částečně na popud svých kamarádů i své matky – snaží prosadit ve světě hip hopu, který ho baví. Již během 80. let skládá své první hudební texty.

Zrovna tak slavný spolužák ze střední školy Notorious B.I.G. FOTO: MTV / Creative Commons / volné dílo
Zrovna tak slavný spolužák ze střední školy Notorious B.I.G. FOTO: MTV / Creative Commons / volné dílo

Černošská nenávist na prodej?

Počátkem další dekády se již Jazzy, který si změní přezdívku na Jay-Z, začíná v hip hopu rychle prosazovat. Pomáhá mu v tom jeho učitel: raper Jaz-O (*1964) – vlastním jménem Jonathan Burks, i další lidé.

Poté, co Jay-Z založí v roce 1996 malou nahrávací společnost Roc-A-Fella Records, následuje vydání prvního a velmi úspěšného alba Reasonable Doubt. Jeho texty takzvaného mafioso rapu, jsou plné pohrdání společností a skryté nenávisti.

Proč se přesto dočkají úžasného přijetí od mnoha Američanů i většiny kritiků a záhy se album stane platinovým? Později ho časopis Rolling Stone dokonce zařadí jako 248. nejlepší hudební počin všech dob!

Přes svou pochybnou minulost i názory má totiž Jay-Z nesporný talent a charisma, ale také cit pro to, co chtějí především černošští „hip hopeři“ slyšet.

Třetí album ho odnese do výšin

K dalším úspěchům posune rapera jeho druhé album In My Lifetime, Vol. 1. Toho se v USA prodá téměř 1,5 milionu kusů. Ale stále se Jayovy songy neozývají z vysílání větších rádií a televizí.

Doslova na vrchol úspěchu a slávy ho záhy vykopne třetí cédéčko s názvem Vol. 2…

Hard Knock Life, vydané roku 1988. V celosvětovém prodeji atakuje magickou hranici osm milionu kusů a je velmi chváleno mnoha fanoušky i mimo USA. Jay-Z se tehdy poprvé dostává do obecného povědomí.

S přicházejícím čtvrtým albem jde již o velmi bohatou a celosvětově uznávanou celebritu. Jenže některé staré zvyky někdejšímu „gangsta“ hochovi z Brooklynu stále zůstávají, i když už jeho hlavní příjem dávno nepochází z prodeje cracku. To se ukáže právě během útoku na Riveru!

Za svobodu dostane půl mega

Rivera se po Jayově útoku dlouho v nemocnici zotavuje, přičemž útočník je již 3. prosince 1999 zatčen policií.

Následné vyšetřování zpočátku nevypadá pro muzikanta zrovna příznivě – zločin totiž kromě Rivery potvrzují u soudu i další svědci, přítomní v nočním manhattanském klubu. Předběžné obvinění zní: Výtržnictví a ublížení na zdraví 2. stupně závažnosti.

Jay-Z za něj může dostat až několik let „natvrdo“. Raperův draze zaplacený právník Murray Richman sice porotu přesvědčuje o bezúhonnosti a nenásilnosti svého klienta, jenže ta mu příliš nevěří.

Soud se však táhne dlouhé týdny, neboť raper využívá síly svých peněz a nakonec se s Riverou dohodne na mimosoudním vyrovnání ve výši 500 000 amerických dolarů! To je jeho cena za svobodu. Jak vše dopadne?

S partnerkou Beyoncé si mohou i zazpívat. FOTO: idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0
S partnerkou Beyoncé si mohou i zazpívat. FOTO: idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0

Hvězda se zločineckými sklony?

Nakonec Jay-Z vyvázne se symbolickým trestem obecně prospěšných prací. Díky tomu může pokračovat ve své kariéře jedné z nejslavnějších hiphopových hvězd současnosti a ve svých obchodních aktivitách. Úspěšně investuje do sítě hotelů, webových služeb i jinam.

Proto patří se jměním přes 500 milionů amerických dolarů ke třem nejbohatším raperům na světě. Dne 4. dubna 2008 se pohádkově bohatý hoch z „amerického snu“ ožení s neméně proslulou přítelkyní – americkou zpěvačkou Beyoncé (*1981).

Nic na tom nezmění ani fakt, že je dosud v nedokázaném podezření ohledně machinací se zbraněmi a z dalších nezákonných aktivit. Štěstí mu, zdá se, přeje.

Foto: Adam Bielawski / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0, MTV / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých