Domů     Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
7.2.2023

Tenhle večírek lepší newyorské společnosti je jako vždy plný drahého alkoholu a drog, lehkých holek, ale také nabubřelých gest. Jenže tentokrát na něm nechybí ani útok nožem, který málem zničí kariéru slavného rapera Jaye-Z!

U barového pultu jeden z mužů cosi šeptá do ucha mladé slečně, patřící mezi zdejší „zlatokopky“.

Oslava v manhattanském Kit Kat Clubu je uspořádána na počest křtu prvního sólového alba Amplifield od amerického Jonathana Williama Davise alias rapera Q-Tipa (*1970).

Nechybí ti nejlepší

Na této akci hudebních celebrit nechybí ani americký raper Busta Rhymes (*1972) nebo jeho ještě slavnější hiphopový kolega Jay-Z (*1969), vlastním jménem Shawn Corey Carter.

Jenže černošský muzikant nemá již několik dnů zrovna dobrou náladu, což se projevuje i na tomto večírku, pořádaném 2. prosince 1999. Proč? Raper se totiž dozvídá, že jeho před několika dny vydané čtvrté album Vol. 3…

Life and Times of S. Carter má pirátské kopie. Nasupený raper je jako rozbuška, která se chystá odpálit…

Mimo pódium působí Jay-Z docela nenápadně. FOTO: Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Mimo pódium působí Jay-Z docela nenápadně. FOTO: Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Producent s kudlou v břiše

Po několika slovních výpadech, kdy se Jayi-Z nezamlouvají názory některých zúčastněných osob, se raper na večírku dostane do ostrého sporu s hudebním a filmovým producentem Lancem Riverou (*1967).

Po ostré výměně názorů vytáhne výtečník Jay-Z na překvapeného producenta nůž! Vzápětí muzikant Riveru dvakrát zasáhne špičkou nože – poprvé pouze do ramene. Podruhé ho bodne do břicha.

Krvácející obtloustlý Rivera se složí na zem jako přeseknutá jedle a je vzápětí převezen do nemocnice.

Zda jsou příčinou sporu pouze Jayovy domněnky o „vykradení“ jeho alba někým z Riverova týmu, nebo jde i o jakési vyřizování účtů z minulosti, není dosud jasné.

Oba muži totiž původně pocházejí z převážně chudinských oblastí New Yorku, kde často bují nelegální obchody.

Bída brooklynských ulic

Ale vraťme se zpět do minulosti. Po narození Shawna C. Cartera v Brooklynu vůbec nic nenasvědčuje tomu, že se z něj stane jeden z nejbohatších mužů amerického showbyznysu.

Jeho rodiče patří mezi nepříliš vzdělanou chudinu, která se o své potomky příliš nezajímá. Budoucí raper proto stráví velkou část dětství touláním špinavými newyorskými ulicemi s bandou podobně bezútěšných kamarádů.

Občas si již jako dítě „přilepší“ nějakou drobnou krádeží či podvodem. Situace rodiny se ještě zhorší poté, co odejde od rodiny jejich otec.

Matka Glorie Carterová se s budoucím slavným muzikantem a jeho bratrem ocitá na pokraji existenční propasti. Hlad a nejistá budoucnost je tehdy jejich denním chlebem, stejně jako je tomu u mnoha jejich sousedů a známých.

Jak Jazzymu vynáší kokain?

Neradostnému osudu však budoucí raper dokáže svérázným způsobem uniknout, přestože zpočátku nelegálním způsobem. Doslova se zdá, že má šestý smysl, jak rychle přijít k penězům!

Od pašeráků a pouličních gangů začne kupovat a dál prodávat drogy, což mu přináší nemalé zisky. Rozjíždí ve velkém především obchod s drahým a žádaným kokainem a jeho derivátem – crackem.

V té době u sebe již vždy nosí zbraň a pro ránu nejde daleko, o čemž se přesvědčí mimo jiné i jeho vlastní bratr. Toho již ve svých 12 letech budoucí Jay-Z postřelí z pistole – prý kvůli krádeži jeho šperků.

Jazzy – jak zní jeho tehdejší přezdívka – se již tehdy dostává na hodně tenký led!

Ovlivní ho slavní kamarádi

Kšeftování s heroinem se mu vymstí na střední škole, ze které je kvůli tomu vyloučen. Z toho si však nedělá těžkou hlavu, protože je „docela slušně za vodou“ a učení ho nebaví.

Ještě předtím však chodí na střední školu se dvěma kamarády – kromě zmíněného Busty Rhymese jde především o Christhophera Wallaceho alias rapera The Notouriouse B. I. G. (1972–1997).

Již tehdy se začíná projevovat Jazzyho hudební talent. Jazzy si též uvědomuje, že s rozšiřováním jeho dealerských aktivit se pro něj neúměrně začíná zvyšovat riziko odhalení policií.

Proto se – částečně na popud svých kamarádů i své matky – snaží prosadit ve světě hip hopu, který ho baví. Již během 80. let skládá své první hudební texty.

Zrovna tak slavný spolužák ze střední školy Notorious B.I.G. FOTO: MTV / Creative Commons / volné dílo
Zrovna tak slavný spolužák ze střední školy Notorious B.I.G. FOTO: MTV / Creative Commons / volné dílo

Černošská nenávist na prodej?

Počátkem další dekády se již Jazzy, který si změní přezdívku na Jay-Z, začíná v hip hopu rychle prosazovat. Pomáhá mu v tom jeho učitel: raper Jaz-O (*1964) – vlastním jménem Jonathan Burks, i další lidé.

Poté, co Jay-Z založí v roce 1996 malou nahrávací společnost Roc-A-Fella Records, následuje vydání prvního a velmi úspěšného alba Reasonable Doubt. Jeho texty takzvaného mafioso rapu, jsou plné pohrdání společností a skryté nenávisti.

Proč se přesto dočkají úžasného přijetí od mnoha Američanů i většiny kritiků a záhy se album stane platinovým? Později ho časopis Rolling Stone dokonce zařadí jako 248. nejlepší hudební počin všech dob!

Přes svou pochybnou minulost i názory má totiž Jay-Z nesporný talent a charisma, ale také cit pro to, co chtějí především černošští „hip hopeři“ slyšet.

Třetí album ho odnese do výšin

K dalším úspěchům posune rapera jeho druhé album In My Lifetime, Vol. 1. Toho se v USA prodá téměř 1,5 milionu kusů. Ale stále se Jayovy songy neozývají z vysílání větších rádií a televizí.

Doslova na vrchol úspěchu a slávy ho záhy vykopne třetí cédéčko s názvem Vol. 2…

Hard Knock Life, vydané roku 1988. V celosvětovém prodeji atakuje magickou hranici osm milionu kusů a je velmi chváleno mnoha fanoušky i mimo USA. Jay-Z se tehdy poprvé dostává do obecného povědomí.

S přicházejícím čtvrtým albem jde již o velmi bohatou a celosvětově uznávanou celebritu. Jenže některé staré zvyky někdejšímu „gangsta“ hochovi z Brooklynu stále zůstávají, i když už jeho hlavní příjem dávno nepochází z prodeje cracku. To se ukáže právě během útoku na Riveru!

Za svobodu dostane půl mega

Rivera se po Jayově útoku dlouho v nemocnici zotavuje, přičemž útočník je již 3. prosince 1999 zatčen policií.

Následné vyšetřování zpočátku nevypadá pro muzikanta zrovna příznivě – zločin totiž kromě Rivery potvrzují u soudu i další svědci, přítomní v nočním manhattanském klubu. Předběžné obvinění zní: Výtržnictví a ublížení na zdraví 2. stupně závažnosti.

Jay-Z za něj může dostat až několik let „natvrdo“. Raperův draze zaplacený právník Murray Richman sice porotu přesvědčuje o bezúhonnosti a nenásilnosti svého klienta, jenže ta mu příliš nevěří.

Soud se však táhne dlouhé týdny, neboť raper využívá síly svých peněz a nakonec se s Riverou dohodne na mimosoudním vyrovnání ve výši 500 000 amerických dolarů! To je jeho cena za svobodu. Jak vše dopadne?

S partnerkou Beyoncé si mohou i zazpívat. FOTO: idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0
S partnerkou Beyoncé si mohou i zazpívat. FOTO: idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0

Hvězda se zločineckými sklony?

Nakonec Jay-Z vyvázne se symbolickým trestem obecně prospěšných prací. Díky tomu může pokračovat ve své kariéře jedné z nejslavnějších hiphopových hvězd současnosti a ve svých obchodních aktivitách. Úspěšně investuje do sítě hotelů, webových služeb i jinam.

Proto patří se jměním přes 500 milionů amerických dolarů ke třem nejbohatším raperům na světě. Dne 4. dubna 2008 se pohádkově bohatý hoch z „amerického snu“ ožení s neméně proslulou přítelkyní – americkou zpěvačkou Beyoncé (*1981).

Nic na tom nezmění ani fakt, že je dosud v nedokázaném podezření ohledně machinací se zbraněmi a z dalších nezákonných aktivit. Štěstí mu, zdá se, přeje.

Foto: Adam Bielawski / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0, MTV / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h