Domů     Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
Raper Jay-Z: Z ulice mezi smetánku
7.2.2023

Tenhle večírek lepší newyorské společnosti je jako vždy plný drahého alkoholu a drog, lehkých holek, ale také nabubřelých gest. Jenže tentokrát na něm nechybí ani útok nožem, který málem zničí kariéru slavného rapera Jaye-Z!

U barového pultu jeden z mužů cosi šeptá do ucha mladé slečně, patřící mezi zdejší „zlatokopky“.

Oslava v manhattanském Kit Kat Clubu je uspořádána na počest křtu prvního sólového alba Amplifield od amerického Jonathana Williama Davise alias rapera Q-Tipa (*1970).

Nechybí ti nejlepší

Na této akci hudebních celebrit nechybí ani americký raper Busta Rhymes (*1972) nebo jeho ještě slavnější hiphopový kolega Jay-Z (*1969), vlastním jménem Shawn Corey Carter.

Jenže černošský muzikant nemá již několik dnů zrovna dobrou náladu, což se projevuje i na tomto večírku, pořádaném 2. prosince 1999. Proč? Raper se totiž dozvídá, že jeho před několika dny vydané čtvrté album Vol. 3…

Life and Times of S. Carter má pirátské kopie. Nasupený raper je jako rozbuška, která se chystá odpálit…

Mimo pódium působí Jay-Z docela nenápadně. FOTO: Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Mimo pódium působí Jay-Z docela nenápadně. FOTO: Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Producent s kudlou v břiše

Po několika slovních výpadech, kdy se Jayi-Z nezamlouvají názory některých zúčastněných osob, se raper na večírku dostane do ostrého sporu s hudebním a filmovým producentem Lancem Riverou (*1967).

Po ostré výměně názorů vytáhne výtečník Jay-Z na překvapeného producenta nůž! Vzápětí muzikant Riveru dvakrát zasáhne špičkou nože – poprvé pouze do ramene. Podruhé ho bodne do břicha.

Krvácející obtloustlý Rivera se složí na zem jako přeseknutá jedle a je vzápětí převezen do nemocnice.

Zda jsou příčinou sporu pouze Jayovy domněnky o „vykradení“ jeho alba někým z Riverova týmu, nebo jde i o jakési vyřizování účtů z minulosti, není dosud jasné.

Oba muži totiž původně pocházejí z převážně chudinských oblastí New Yorku, kde často bují nelegální obchody.

Bída brooklynských ulic

Ale vraťme se zpět do minulosti. Po narození Shawna C. Cartera v Brooklynu vůbec nic nenasvědčuje tomu, že se z něj stane jeden z nejbohatších mužů amerického showbyznysu.

Jeho rodiče patří mezi nepříliš vzdělanou chudinu, která se o své potomky příliš nezajímá. Budoucí raper proto stráví velkou část dětství touláním špinavými newyorskými ulicemi s bandou podobně bezútěšných kamarádů.

Občas si již jako dítě „přilepší“ nějakou drobnou krádeží či podvodem. Situace rodiny se ještě zhorší poté, co odejde od rodiny jejich otec.

Matka Glorie Carterová se s budoucím slavným muzikantem a jeho bratrem ocitá na pokraji existenční propasti. Hlad a nejistá budoucnost je tehdy jejich denním chlebem, stejně jako je tomu u mnoha jejich sousedů a známých.

Jak Jazzymu vynáší kokain?

Neradostnému osudu však budoucí raper dokáže svérázným způsobem uniknout, přestože zpočátku nelegálním způsobem. Doslova se zdá, že má šestý smysl, jak rychle přijít k penězům!

Od pašeráků a pouličních gangů začne kupovat a dál prodávat drogy, což mu přináší nemalé zisky. Rozjíždí ve velkém především obchod s drahým a žádaným kokainem a jeho derivátem – crackem.

V té době u sebe již vždy nosí zbraň a pro ránu nejde daleko, o čemž se přesvědčí mimo jiné i jeho vlastní bratr. Toho již ve svých 12 letech budoucí Jay-Z postřelí z pistole – prý kvůli krádeži jeho šperků.

Jazzy – jak zní jeho tehdejší přezdívka – se již tehdy dostává na hodně tenký led!

Ovlivní ho slavní kamarádi

Kšeftování s heroinem se mu vymstí na střední škole, ze které je kvůli tomu vyloučen. Z toho si však nedělá těžkou hlavu, protože je „docela slušně za vodou“ a učení ho nebaví.

Ještě předtím však chodí na střední školu se dvěma kamarády – kromě zmíněného Busty Rhymese jde především o Christhophera Wallaceho alias rapera The Notouriouse B. I. G. (1972–1997).

Již tehdy se začíná projevovat Jazzyho hudební talent. Jazzy si též uvědomuje, že s rozšiřováním jeho dealerských aktivit se pro něj neúměrně začíná zvyšovat riziko odhalení policií.

Proto se – částečně na popud svých kamarádů i své matky – snaží prosadit ve světě hip hopu, který ho baví. Již během 80. let skládá své první hudební texty.

Zrovna tak slavný spolužák ze střední školy Notorious B.I.G. FOTO: MTV / Creative Commons / volné dílo
Zrovna tak slavný spolužák ze střední školy Notorious B.I.G. FOTO: MTV / Creative Commons / volné dílo

Černošská nenávist na prodej?

Počátkem další dekády se již Jazzy, který si změní přezdívku na Jay-Z, začíná v hip hopu rychle prosazovat. Pomáhá mu v tom jeho učitel: raper Jaz-O (*1964) – vlastním jménem Jonathan Burks, i další lidé.

Poté, co Jay-Z založí v roce 1996 malou nahrávací společnost Roc-A-Fella Records, následuje vydání prvního a velmi úspěšného alba Reasonable Doubt. Jeho texty takzvaného mafioso rapu, jsou plné pohrdání společností a skryté nenávisti.

Proč se přesto dočkají úžasného přijetí od mnoha Američanů i většiny kritiků a záhy se album stane platinovým? Později ho časopis Rolling Stone dokonce zařadí jako 248. nejlepší hudební počin všech dob!

Přes svou pochybnou minulost i názory má totiž Jay-Z nesporný talent a charisma, ale také cit pro to, co chtějí především černošští „hip hopeři“ slyšet.

Třetí album ho odnese do výšin

K dalším úspěchům posune rapera jeho druhé album In My Lifetime, Vol. 1. Toho se v USA prodá téměř 1,5 milionu kusů. Ale stále se Jayovy songy neozývají z vysílání větších rádií a televizí.

Doslova na vrchol úspěchu a slávy ho záhy vykopne třetí cédéčko s názvem Vol. 2…

Hard Knock Life, vydané roku 1988. V celosvětovém prodeji atakuje magickou hranici osm milionu kusů a je velmi chváleno mnoha fanoušky i mimo USA. Jay-Z se tehdy poprvé dostává do obecného povědomí.

S přicházejícím čtvrtým albem jde již o velmi bohatou a celosvětově uznávanou celebritu. Jenže některé staré zvyky někdejšímu „gangsta“ hochovi z Brooklynu stále zůstávají, i když už jeho hlavní příjem dávno nepochází z prodeje cracku. To se ukáže právě během útoku na Riveru!

Za svobodu dostane půl mega

Rivera se po Jayově útoku dlouho v nemocnici zotavuje, přičemž útočník je již 3. prosince 1999 zatčen policií.

Následné vyšetřování zpočátku nevypadá pro muzikanta zrovna příznivě – zločin totiž kromě Rivery potvrzují u soudu i další svědci, přítomní v nočním manhattanském klubu. Předběžné obvinění zní: Výtržnictví a ublížení na zdraví 2. stupně závažnosti.

Jay-Z za něj může dostat až několik let „natvrdo“. Raperův draze zaplacený právník Murray Richman sice porotu přesvědčuje o bezúhonnosti a nenásilnosti svého klienta, jenže ta mu příliš nevěří.

Soud se však táhne dlouhé týdny, neboť raper využívá síly svých peněz a nakonec se s Riverou dohodne na mimosoudním vyrovnání ve výši 500 000 amerických dolarů! To je jeho cena za svobodu. Jak vše dopadne?

S partnerkou Beyoncé si mohou i zazpívat. FOTO: idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0
S partnerkou Beyoncé si mohou i zazpívat. FOTO: idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0

Hvězda se zločineckými sklony?

Nakonec Jay-Z vyvázne se symbolickým trestem obecně prospěšných prací. Díky tomu může pokračovat ve své kariéře jedné z nejslavnějších hiphopových hvězd současnosti a ve svých obchodních aktivitách. Úspěšně investuje do sítě hotelů, webových služeb i jinam.

Proto patří se jměním přes 500 milionů amerických dolarů ke třem nejbohatším raperům na světě. Dne 4. dubna 2008 se pohádkově bohatý hoch z „amerického snu“ ožení s neméně proslulou přítelkyní – americkou zpěvačkou Beyoncé (*1981).

Nic na tom nezmění ani fakt, že je dosud v nedokázaném podezření ohledně machinací se zbraněmi a z dalších nezákonných aktivit. Štěstí mu, zdá se, přeje.

Foto: Adam Bielawski / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Joella Marano / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, idrewuk / Creative Commons / CC BY 2.0, MTV / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Lifestyle
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
zajímavosti
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Když je v kuchyni vymeteno: Jak se zrodí nachos nebo sacher?
Co zcela typického si dát při výletu do Vídně? Sacherův dort! Kdo by ho neznal? Skvělá směs, marmeláda a čokoládová poleva. Vyrobit sacher si můžete i doma. Receptů na něj koluje po internetu nebo je k nalistování v kuchařkách požehnaně. Ale… Je to ten pravý?   Stát se to může, ale spíš náhodou. Original Sacher-Torte, […]
Mezcal: Nápoj s červem na dně chutná i léčí
Tento ikonický mexický mok do sebe neházejte po panácích. Chovejte se k němu jako ke vzácnému vínu. Prohlédněte si barvu, přičichněte a pak pomalu upíjejte. Jen tak mu dáte šanci ukázat všechny příchutě, od prvotní kouřové přes ovocné a květinové až po čokoládovou. Trpělivost se vyplatí! Jedním z jedinečných pokladů Mexika je kromě krásné krajiny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
21stoleti.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráz
Tajemná Longdendalská světla: Jde o nebezpečné bludičky?
enigmaplus.cz
Tajemná Longdendalská světla: Jde o nebezpečné bludičky?
Po osamělé silnici projíždí vůz, řízený Laverne Marshallovou. Je noc a Longdendalské údolí v Anglii tone ve tmě. Náhle ale Laverne spatří několik světel. „Vezmi tomu dítěti baterku,“ křikne dozadu, kd