Lidský papilomavirus, známý jako HPV, je rozšířeným, často neškodným virem. Přestože většina infekcí odezní bez příznaků, některé typy mohou po letech vést k závažnému nádorovému onemocnění, zejména rakovině děložního čípku.
V tomto článku se dozvíte, jak se HPV šíří, jaké typy viru představují riziko a jaké varovné signály byste neměli podceňovat, abyste ochránili své zdraví.
Lidský papilomavirus neboli HPV je běžně se vyskytující virus. Známe poměrně mnoho typů HPV. Většina z nich je neškodná, infekce odezní bez příznaků sama. Lidský organismus je v převážné většině případů schopen virus eliminovat.
Ostatně výskyt HPV v populaci je poměrně častý, virus se šíří zejména přímým kontaktem kůže a sliznice.
Studie ukazují, že až 80 procent sexuálně aktivních osob se s virem během svého života setká. Jak již bylo řečeno výše, často vše proběhne bez jakýchkoliv potíží.
Jsou však případy, kdy virus v těle jedince po uplynutí několika let spustí maligní nádorový proces. Pohlavním stykem se však šíří pouze některé typy HPV.

Míra rizika
Důležitou roli zároveň hraje i stav imunity konkrétního člověka, jeho vnímavost, doba trvání kontaktu či agresivita daného typu HPV. Podle rizikovosti je dělíme na nízce rizikové a vysoce rizikové. Tzv.
nízkorizikové typy HPV mohou způsobovat vznik nerakovinových změn děložního čípku, ovšem infekce HPV s vysokým rizikem vyvolává změny buněk kupříkladu povrchu děložního čípku, které mohou vést až ke vzniku rakoviny.
Vznik nádorového onemocnění
Děložní čípek je vnější částí děložního hrdla, které se nachází na konci pochvy u vstupu do dělohy. V případě karcinomu děložního čípku dochází v těchto místech k nekontrolovatelnému množení buněk, změněných HPV infekcí.
Vzniku nádoru předchází dlouhodobá HPV infekce a vznik přednádorových změn. Vývoj karcinomu děložního čípku je velice pomalý a podmíněný dlouhodobou (trvající déle než šest měsíců) infekcí vysoce rizikových typů HPV.

Varovné signály a rizikové faktory
Varovnými signály pro nás mohou být vodnatý až krvavý poševní výtok, nepravidelná menstruace, kontaktní krvácení (po pohlavním styku), bolesti v podbřišku, urologické komplikace jako například krev v moči nebo pálivá či řezavá bolest během močení.
Mezi nebezpečné faktory infekce HPV patří časný začátek sexuálního života (před šestnáctým rokem věku), vysoký počet sexuálních partnerů, vysoký počet porodů a potratů, první porod ve velmi nízkém věku, chronické zánětlivé onemocnění postihující děložní čípek, užívání drog nebo kouření.
Infekce lidským papilomavirem představuje významné, avšak často podceňované riziko pro zdraví žen.
Klíčové je porozumět rozdílům mezi nízkorizikovými a vysoce rizikovými typy HPV a být si vědom varovných signálů, které mohou ukazovat na přednádorové změny nebo rakovinu děložního čípku.
Včasná detekce a povědomí o rizikových faktorech jsou zásadní pro účinnou prevenci a léčbu tohoto závažného onemocnění.