Zvířecí lovci používají k opatření potravy způsoby, které udivují svou důmyslností a vynalézavostí. Důvod? Úspora energie. Úlovek musí nejen nahradit spotřebovanou energii, ale dát ještě něco navíc.
Orel skalní – Svrhnout a sníst
Lovecká technika: Kořist, která by mohla být pro tohoto dravce nebezpečná, si vyhlídne na vysokohorském srázu. Ve správnou dobu ji pařáty srazí z útesu, takže se zabije nebo zraní pádem. Orlovi pak nic nebrání v hostině.
Kosatka dravá – Lov pro zábavu
Lovecká technika: Lov kosatek je synchronizovaný a organizovaný. Každá kosatka má svoji úlohu. Tito kytovci vynikají svou inteligencí a vynalézavostí. Loví především tuleně, kterého si mezi sebou pohazují, čímž ho omráčí a zabijí.
Jiný způsob lovu zase použijí na tuleně, který se schovává na ledové kře. Jakmile ho zahlédnou, sešikují se pod hladinou. Následně narážejí na okraje kry, aby vytvořily vlny, které oběť spláchnou do vody a zpečetí tak její osud.
Volavka zelená – Ptačí rybář
Lovecká technika: Volavky používají k lovu překvapivé nástroje. Shání větvičky, peří nebo kousky chleba, tyto předměty pak opakovaně pokládají na hladinu a vyčkávají. Rybu pak vyloví takovou rychlostí, že je sotva postřehnutelná.
Gepard štíhlý – Rychlost a jenom rychlost
Lovecká technika: Gepard při svém lovu samozřejmě spoléhá na svoji rychlost. Kočka se přiblíží co nejblíže ke stádu a v nestřeženém momentu se objeví před kořistí. Když vypukne panika, gepard si vybere zvíře, které se oddělí od stáda.
Tu pak pronásleduje prudkým sprintem. Musí to ale stihnout do 30 sekund, pak se jeho tělo začne velmi rychle přehřívat.
Lasice kolčava – Bláznivý tanec
Lovecká technika: Lasička má velmi zajímavou techniku lovu. Jelikož kvůli svým krátkým končetinám nemůže na běh spoléhat, omámí svou oběť jinými pohyby. Začne skákat, kroutit se, dělat kotrmelce.
Zajíc tak místo útěku lasičku hypnoticky pozoruje, dokud se k němu nepřiblíží a nezaútočí. Potom je zajíc bez šance.
Keporkak – Bublinová spirála
Lovecká technika: Skupina keporkaků podpluje hejno ryb a v hloubce vypouští z dýchacích otvorů bubliny. Zároveň s tím se pohybují ve spirále směrem k hladině a zmenšují průměr kruhu.
Jelikož ryby prstencem nedokáží proplout, keporkaci pouze otevřou tlamu a kořist je jejich.
Ocelot dlouhoocasý – Imitátor hlasu
Lovecká technika: Aby ulovil tamarína, napodobuje z úkrytu zvuk mláděte. Zmatení dospělí jedinci se obvykle vydají zjistit, co se děje. Opice se tak dostane do ideálního místa, kde může ocelot zaútočit. V tu chvíli už nemá šanci.
Hadilov písař – Ukopat a ušlapat
Lovecká technika: Jeho hlavní výhodou jsou hubené a zároveň silné nohy, kterými svoji oběť ukope. Hadilov cupitá malými krůčky, přičemž lovenou zvěř plaší a zároveň ji zasahuje pařáty a zobákem.
Větší a nebezpečnější kořist, především hady, zabíjí skokem na záda a zlomením páteře nebo krku. Před hadím jedem ho navíc chrání šupiny, kterými jsou jeho nohy pokryty.
Střevlík eponis – Lovec nebo oběť?
Lovecká technika: Larvy střevlíka k sobě lákají žáby. Když se obojživelník přiblíží, larva začne nápadně pohybovat tykadly a čelistmi. Jakmile žána kořist sežere, role se otáčí.
Střevlík začne živočicha pojídat zevnitř, dokud ho nepozře celého. Z oběti se tak rázem stane lovec.
Svítící červi – Větší hlad, více světla
Lovecká technika: Červi lákají své hmyzí oběti na světlo. Technika spočívá ve spuštění lepkavého lana, jež nesvítí. Lano vylučuje sliz sloužící jako mucholapka.
Jakmile se například přilákaná moucha v letu o lano zachytí a přilepí, larva o tom okamžitě ví. V tu chvílí začne slizké vlákno pojídat, dokud se nedostane ke své oběti, kterou kousnutím zabije a vysaje z něj tělní tekutiny. Poté zhasne.