Domů     Radioaktivní turistika: 5 neobyčejných míst, díky kterým zazáříte!
Radioaktivní turistika: 5 neobyčejných míst, díky kterým zazáříte!

Proč se vlastně hnát do míst, kterým se jiní snaží vyhnout? Někdy je to touha zakusit nepoznané, jindy snaha „ulovit“ skvělou fotografii pro úspěch na sociálních sítích. V dalších případech může jít i o snahu o poněkud riskantní léčbu. Každopádně, jde o pořádně adrenalinové dobdrodružství!

Pro mnoho lidí je radiace moderním strašákem, jiné dobrodruhy však fascinují místa, která se z tohoto důvodu stala neobyvatelnými. Ta se stávají centry poněkud bizarního druhu turismu.

Projděte se s EPOCHOU po těch, která patří k nejoblíbenějším, nejznámějším či nejzajímavějším a nahlédněte také do jejich zajímavé historie.

Zářivá voda

V 50. letech minulého století je v severozápadní části australského Queenslandu otevřen uranový důl Mary Kathleen a je založeno stejnojmenné město pro jeho pracovníky. V roce 1982 je zde definitivně ukončena těžba.

Obyvatelé opouštějí město, budovy jsou postupně odstraněny. Někdejší slávu městečka připomínají jen základy staveb, pozůstatky bývalého náměstí a jáma, zaplavená vodou.

Následkem chemických a radioaktivních látek, které se do vody uvolňují, má vodní nádrž zářivou, jasně modrou barvu. Lidé z okolí přitom vzpomínají, že kdysi byla zelená. V důsledku toho zažívá místo nový rozkvět.

Sjíždějí se sem hlavně uživatelé sociálních sítí, aby si zde pořídili fotografie, kterými se pochlubí svým přátelům. I když jezírko vypadá velmi malebně, kontaminovaná voda prosakuje do okolí a způsobila vyhynutí některých druhů zdejších rostlin.

Umělý kopec u Weldon Spring bývá často označován také jako „jaderná stezka odvahy“.
Umělý kopec u Weldon Spring bývá často označován také jako „jaderná stezka odvahy“.

Holý kopec

V ostrém kontrastu k okolní zelené krajině působí světlá kamenná masa poblíž Weldon Spring v americkém státě Missouri tak trochu jako pěst na oko.

Během 2. světové války se zde vyrábějí výbušniny a během studené války je tady zpracováván uran pro jaderné zbraně. Po ukončení výroby v 60. letech 20. století zůstanou v tomto místě hromady radioaktivních látek.

Nakonec je problém s těmito nebezpečnými odpady vyřešen tak, že je vytvořen umělý kopec, který je překryt sarkofágem. Dnes je cílem turistů. Návštěvníci se mohou projít po schodišti až na vrchol kopce, odkud je dobrý výhled do okolí.

Nedaleko se nachází rovněž malé muzeum s informacemi o tomto místě a jeho historii. Přesto se někteří lidé bojí na kopec vylézt, kvůli tomu, co se nachází v jeho nitru. Oficiální místa však tvrdí, že veškerý odpad je bezpečně ukryt a není třeba mít obavy.

Do australské Maralingy se sjíždějí turisté, aby shlédli někdejší místo testování jaderných bomb.
Do australské Maralingy se sjíždějí turisté, aby shlédli někdejší místo testování jaderných bomb.

Vše je pod povrchem

Australská Maralinga je místem, kde britská vláda provádí mezi lety 1956 a 1963 testy jaderných bomb. Koncem 60. let dochází k prvnímu pokusu o vyčištění místa.

Nakonec je vyhloubeno 22 jam, kam jsou uloženy pozůstatky po jaderných testech a jsou zakryty betonem.

O 30 let později dojde k novému čištění oblasti, kdy jsou odstraněny a „pohřbeny“ stovky tisíc krychlových metrů radioaktivní půdy a vozidla, která tuto operaci provedla, jsou také uložena pod zem. Dnes je zde místo, které slouží cestovnímu ruchu.

Turisté se mohou vydat autobusem či džípy na prohlídku, při které spatří opuštěnou vojenskou vesnici i letiště a samozřejmě značky, upozorňující na místa jaderných detonací. Lze navštívit rovněž jámy, kde jsou pohřbena vozidla z finálního čištění.

Protože Maralinga zažila mnohem méně jaderných výbuchů, než jiná testovací místa po celém světě, je považována za bezpečnou.

Mnozí lidé věří, že jim vysoká koncentrace radonu může pomoci zbavit se zdravotních problémů.
Mnozí lidé věří, že jim vysoká koncentrace radonu může pomoci zbavit se zdravotních problémů.

Radon jako klíč ke zdraví?

Radon je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, zato je radioaktivní. Americká agentura na ochranu životního prostředí (EPA) a Světová zdravotnická organizace (WHO) ho považují za karcinogen.

Přesto někteří lidé přísahají, že je při dodržení určitých podmínek skvělou léčbou pro některá onemocnění, jako je například artritida.

Po celém světě existuje řada jeskyní a dolů s vysokými koncentracemi různých plynů, do kterých lidé vstupují s nadějí, že se zbaví svých neduhů anebo že se jejich zdravotní problémy alespoň zmírní. Jedním z takových míst je radonový důl v Boulderu v Montaně.

Místo bylo ještě v roce 1949 uranovým dolem, ale později se změnilo na místo, které poskytuje radonovou terapii. I když by člověk neměl být v ideálním případě vystaven žádnému množství radonu, do určitého množství není třeba podnikat žádná opatření.

V dole jeho hladina však dosahuje o 400% vyšších hodnot, než je bezpečné množství, doporučované EPA a WHO. Typický průběh radonové terapie přitom představuje až 60 hodin v dole během 10 dnů.

V současnosti je možné navštívit i velín černobylského reaktorového bloku číslo 4.
V současnosti je možné navštívit i velín černobylského reaktorového bloku číslo 4.

Místo činu

Léta přitahuje turisty okolí jaderné elektrárny v Černobylu, které utrpělo během havárie v roce 1986 nenapravitelné škody. Trvalo dlouho, než bylo turistům umožněno navštívit nedaleké město Pripjať.

Nyní mohou turisté dokonce vstoupit i do řídící místnosti reaktorového bloku číslo 4, místa rozhodnutí, které vedlo k jedné z nejhorších jaderných katastrof v historii.

Přístup byl přitom ještě donedávna omezen na vybraný personál elektrárny a příležitostné návštěvy, kterými byli například výzkumní pracovníci či novináři. S procházkou po Pripjati to ovšem srovnat nelze.

Úroveň záření v kontrolní místnosti je údajně až 40 000x vyšší, než je povolená hranice. Aby byla zajištěna bezpečnost, musí kdokoliv, kdo velín navštíví, mít na sobě speciální oblek a obuv.

Návštěvníci zde mohou zůstat pouze 5 minut a poté podstupují 2 speciální testy, které určí, jakou dávku záření obdrželi.

Foto: www.worldabandoned.com, www.amusingplanet.com, www.sbs.com.au, www.radonmine.com, www.livescience.com
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
záhady a tajemství
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
reklama
věda a technika
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského