Domů     Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo

Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo.

Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat?

Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, onemocněním moderní doby. Lidé jimi trpěli, a to především ženy, už v dávné historii. Asi nejznámější anorektičkou historie byla císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898) přezdívaná Sissi.

Choroba byla poprvé popsána v roce 1694 anglickým lékařem Richardem Mortonem (1637–1698). Další anglický lékař, William Gull (1816–1890), pak zachytil na dvou fotografiích ženu, pojmenovanou Miss A., která se léčila s mentální anorexií.

Na snímku z roku 1866 je zobrazena vyhublá, se strhanými rysy tváře. Na fotografii z roku 1870 je pak tatáž žena, již zdravě vyhlížející po úspěšné léčbě.

Odpírání si jídla, nebo naopak přejídání se

Mezi poruchy příjmu potravy se řadí mentální anorexie, pro kterou je charakteristický strach z tloustnutí a úmyslné snižování váhy vedoucí až k odmítání potravy. Dále mentální bulimie, pro kterou je typické přejídání se následované vyzvracením přijaté potravy.

A dále záchvatovité přejídání, k němuž dochází během na psychiku náročných okamžiků. Nenásleduje po něm zvracení, takže vede k tloustnutí.

Vyskytovat se mohou i atypické formy anorexie a bulimie, noční záchvatovité přejídání, pika neboli jezení nepoživatelných věcí či syndrom vybíravosti v jídle u dětí.

Mentální anorexie

Základním příznakem mentální anorexie je strach z váhy, z tloušťky a s tím spojené odmítání jídla.

Onemocnění postihuje především dívky, ale vyskytuje se i u chlapců, a to v poměru 1: 10. Postižený je přesvědčen o tloušťce některých partií těla, u žen a dívek dominují hýždě, břicho a stehna, a tuto představu mu nelze vyvrátit, ačkoliv nemá žádnou reálnou vazbu na hmotnost.

Vnímání vlastního těla je tak chorobně změněné, blíží se bludu.

Pacientky se snaží snížit hmotnost odmítáním jídla, vynecháváním určitých druhů jídel s tvrzením o preferenci zdravé výživy, v extrémních případech jí nemocná jen nepatrné množství jídla či několik dnů hladoví.

Nadměrné cvičení, projímadla a zvracení

Počáteční pocit hladu je zaháněn nadměrným příjmem tekutin, někdy až v trojnásobku doporučeného denního množství, dalším průběhem nemoci pocit hladu postupně mizí.

Pokud je postižený nucen jíst, ze strachu z vlivu požitého jídla a jeho kalorické hodnoty se následně přijaté energie snaží zbavit zvracením, používáním projímadel či diuretik, případně nadměrným cvičením.

Existují dvě podoby mentální anorexie, u jedné se nevyskytuje zvracení a užívání projímadel, u druhé dochází k záchvatům přejídání a následného zvracení či vypuzení.

Od hladovění k myšlenkám na sebevraždu

Pro pacienty s mentální anorexií je typické nejen určité jídelní chování, ale i psychické projevy nemoci. Jedná se o změny nálad, plačtivost, depresívní stavy, v některých případech vedoucí až k sebevražedným sklonům.

Rozvíjí se nespavost, nesoustředěnost s poklesem výkonnosti a nadměrná únava.

Vlivem nedostatečného přijmu energie je nemocí postižen i trávicí trakt, zpomalí se činnost střev a rozvíjí se zácpa, oslabeny jsou kosti, hrozí vznik osteoporózy a zvýšené kazivosti zubů.

Jak vypadá anorektička?

Dostavuje se extrémní vyhublost, viditelná pro okolí, nemocná ji ale nevidí a dále si poklepává na „tučná“ stehna. Její vlasy jsou slabé, lámavé a bez lesku, pleť zažloutlá.

Postižená je slabá, trpí bolestmi hlavy a pocity na omdlení, její obranyschopnost je oslabená. Rozvíjí se problémy se srdcem, které mohou být až život ohrožující, a anémie neboli chudokrevnost.

Snižuje se u ní množství pohlavních hormonů, a proto dochází k vynechání menstruace (amenorea), muži trpící anorexií se zase potýkají se ztrátou potence.

Postižena je i centrální nervová soustava, nemocného trápí křeče, citlivost na chlad a nadměrný růst ochlupení.

Kdo trpí anorexií?

K vzestupu počtu případů mentální anorexie došlo ve Spojených státech v sedmdesátých letech minulého století, u nás od devadesátých let.

Dříve se typicky objevovalo u dívek a žen ve věku 15 až 30 let, intelektově nadprůměrných, pocházejících ze středních a vyšších vrstev industrializovaných zemí.

Dnes se však vyskytuje bez omezení věkem, už v raně školním věku či naopak v dospělosti, u osobností s intelektem průměrným i podprůměrným a napříč společenskými vrstvami.

Perfekcionisté toužící po dokonalosti

Nejpostiženějšími jsou ale stále dívky v období puberty, mezi 13 a 18 lety věku, které jsou vystaveny velkému tlaku společnosti, zesílenému sociálními médii, které se snaží dostát společenskému diktátu krásy.

Vyskytují se však i případy u dívek na prvním stupni základních škol, existuje i takzvaná infantilní mentální anorexie, tedy odmítání jídla či extrémní vybíravost v jídle u malých dětí.

Stále častěji se však lze setkat i se čtyřicátníky trpícími touto formou poruchy přijmu potravy, většinou se jedná o perfekcionisty, kteří nemoci podlehnou ve snaze být dokonalí.

Mentální bulimie

Oproti tomu mentální bulimie byla popsána koncem padesátých let minulého století jako součást chování obézních jedinců, v šedesátých a sedmdesátých letech jako průvodní jev některých forem mentální anorexie.

Až nyní je definována jako samostatná porucha, přičemž až u 50 % pacientek jí může skutečně předcházet anamnéza mentální anorexie, zejména v pubertálním věku. Onemocněním trpí 1-3 % žen, nejčastěji studentek ve věku od 14 do 25 let. Přibližně desetkrát méně často se nemoc vyskytuje u mužů.

Přejídání se následované zvracením

Mentální bulimie se nejčastěji projevuje nepřekonatelným puzením ke konzumaci značného množství jídla v co nejkratším čase. V některých případech jde o zcela náhodně zvolenou stravu, jindy je předem připravená.

K ukončení jezení dochází v okamžiku bolesti břicha z důvodu přílišného zvětšení žaludku, případně spontánně vyvolaným zvracením. Někdy pacient upadne do spánku.

Smutek a pocit selhání

Před spuštěním záchvatu jezení se u pacienta může projevovat smutek, deprese, úzkostné stavy, pocity samoty, prázdnoty.

Po záchvatu se dostaví pocit selhání, nezvládnutí situace, za což je potřeba se potrestat, například pořezáním, někdy může dojít až k pokusu o sebevraždu.

Kvůli potřebě opatřit si velké množství jídla může docházet, hlavně u adolescentek, ke krádežím peněz na potraviny nebo jídla samotného.

Hrozí až ruptura žaludku!

Ačkoliv onemocnění provází strach z tloušťky a přibírání na váze, často si při něm pacientky uchovají svoji původní hmotnost s pocitem nespokojenosti s vlastním tělem, někdy dojde ke snížení váhy.

Mentální bulimie vede, v důsledku častého zvracení, ke zvýšené kazivosti a vypadávání zubů či nehtů, otokům slinných žláz, bolestem břicha a hlavy, závratím a únavě. Může způsobit i úplnou slepotu. Při extrémním přejedení hrozí až protržení stěny žaludku.

Narušený postoj k vlastnímu tělu

K rozvoji nemoci dochází ve snaze řešit tímto způsobem různé duševní či emocionální problémy, například v rodině, nepřijetí vrstevníky či touhu o dokonalé postavě.

Může být i snahou o vytěsnění nepříjemných a traumatizujících zážitků, jakými jsou šikana, smrt blízké osoby, zanedbávání či sexuální zneužívání. Zejména oběti sexuálního násilí mívají narušený vztah k vlastnímu tělu.

Záchvatovité přejídání

Další poruchou příjmu potravy je záchvatovité přejídání, pro které je charakteristická konzumace velkého množství jídla v krátkém čase bez pocitu hladu, po němž nenásleduje zvracení. Občas se přejí každý, ale záchvatovité přejídání má svoje specifika.

Ke snězení velkého objemu dochází v čase pod dvě hodiny, přičemž postižený není schopen přestat a ztrácí kontrolu nad tím, co jí. Hltá a pokračuje v jedení, i když už nemá hlad a cítí se plný. Potraviny si schovává a následně je tajně pojídá.

Obezita jako vedlejší důsledek

V přítomnosti ostatních lidí jí normální, nebo stravu odmítá, jakmile je ale sám, dochází k záchvatu. Při něm nemůže dosáhnout pocitu nasycení bez ohledu na množství snědeného jídla. Jezením snižuje pocity stresu a úzkosti, které ho ovládají.

Takovéto záchvaty přejídání přepadají postiženého minimálně jednou za týden po dobu alespoň tří měsíců. Až 50 % lidí trpících touto poruchou je obézních, protože při záchvatech přijmou velké množství energie, které se nijak nezbaví.

Stejné jako drogová závislost

Dlouhodobé záchvatovité přejídání vede k postupnému snížení hladiny dopaminu, což má za následek ztížené dosažení pocitu uspokojení a odměny.

Kvůli tomu je nemocný člověk nucen jíst více než normálně, a to až do okamžiku, kdy už opravdu není schopen pozřít ani sousto, nikoliv do okamžiku nasycení.

Snížená schopnost dosažení pocitu uspokojení, tedy nasycení, vede k začarovanému kruhu dalších a dalších záchvatů žravosti, během kterých jsou libé pocity intenzivnější. Podobné procesy lze přitom pozorovat i u drogové závislosti.

Jak se léčí poruchy přijmu potravy?

Léčba poruch příjmu potravy není jednoduchá, u každého jedince probíhá jinak v závislosti na okolnostech a potřebách nemocného. V každém případě je nezbytnou součástí terapie spolupráce pacienta s psychiatrem, případně psychologem.

Během společných sezení se snaží identifikovat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a postupně uzdravit mysl. Součástí léčby je rovněž farmakoterapie, tedy podávání léčiv, nejčastěji antidepresiv.

Samozřejmá je také spolupráce s nutričním specialistou a nastavení vhodného stravovacího režimu.

Hospitalizace při ohrožení života

K hospitalizaci dochází nejčastěji u pacientů trpících mentální anorexií, a to v případně extrémního váhového úbytku v důsledku dlouhodobého hladovění.

Nejprve na jednotce intenzivní péče, poté na psychiatrickém oddělení nebo jednotkách specializovaných na léčbu poruch příjmu potravy. U bulimiček dochází k hospitalizaci, jen pokud u nich hrozí riziko spáchání sebevraždy.

Léčba je doprovázena rodinnou terapií, psychoterapií a kognitivně behaviorální terapií. Pomoci se nemocným může dostat i prostřednictvím skupin na sociálních sítích.

Naděje na normální život

Až 44 % pacientek trpících mentální anorexií se z nemoci uzdraví, kolem 28 % dosáhne částečné remise, zatímco u 24 % se nemoc překlopí do chronické.

U 5 % pacientek dojde k úmrtí v důsledku srdeční zástavy, elektrolytové dysbalance či následkem banální infekce, případně k sebevraždě. Při dlouhém průběhu nemoci se toto číslo zvyšuje na 20 %.

U pacientek s mentální bulimií dojde k úplnému uzdravení u 27 % z nich, u 40 % k neúplnému uzdravení, do chronické fáze přechází nemoc u 33 % z nich.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h