Okamžik, kdy se pes stal nejvěrnějším přítelem člověka, posunula genetická studie, publikovaná na počátku roku 2021 v prestižním časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), ještě hlouběji do minulosti.
Vědci podle ní dospěli k názoru, že psi začali žít s lidmi už zhruba před 23 000 lety, když se oddělili od euroasijských vlků. „Doteď jsme pouze věděli, že domestikace psů neproběhla v Americe.
Nyní genetika prozradila, že se psi v pravěku vyskytovali na Sibiři ještě předtím, než došlo k migraci lidí do Ameriky,“ uvedl vloni Laurent Frantz, genetik z mnichovské univerzity.
Archeologické nálezy přitom dosud datovaly počátky historie soužití psů a lidí do doby před zhruba 15 000 lety.
Chrti na hliněných tabulkách
Která dnes známá psí plemena jsou nejstarší? Zprávy o afghánském chrtovi se nacházejí už na hliněných tabulkách a papyrech z doby 2200 př. n. l. Podobného stáří je i rasa basenji, kterou najdete vypodobněnou v egyptských pyramidách.
Staří Egypťané často mumifikovali kočky, občas i ptáky, nebo dokonce krokodýly, ovšem vyskytují se i nálezy balzamovaných psů, což dokazuje, že tato zvířata se řadila k jejich společníkům.
Nabalzamovali oblíbené zvíře
U nohou egyptské mumie označované jako „Happy man“ (Šťastný muž) například v roce 2009 nalezli američtí archeologové z Pensylvánské univerzity zámotek, o kterém zprvu netušili, co vlastně obsahuje.
Teprve pomocí počítačové tomografie odhalili, že jde o 2300 let staré štěně. Žádný z egyptských bohů však neměl podobu psa, jenom Anubis býval ztvárňován jako šakal. Proč byl tedy pes mumifikován?
Vedoucí výzkumu Jennifer Wegnerová vysvětlil: „Domníváme se, že muž chtěl být jen pohřben vedle svého oblíbeného zvířete.“
Miláček Keltů
Ze starého Egypta také pocházejí zprávy o maltézském psíkovi, a to z doby kolem roku 1300 př. n. l. Jako Canis Melitensis ho označuje ve 4. století př. n. l. řecký filozof Aristoteles (384–322 př. n. l.).
Na britských ostrovech patří mezi velmi stará plemena velškorgi cardigan, který se sem dostal s Kelty už někdy kolem roku 1200 př. n. l.