Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boomem průmyslu musíme vyrazit mnohem dále do minulosti.
Většina lidí si myslí, že průmyslové znečištění je produktem moderní doby. Opak je ale pravdou. Už v dávných dobách dokázal člověk výrazně negativně ovlivnit prostředí, ve které žil. Ukázaly to například výzkumy v oblasti Wadi Feynan na jihu Jordánska.
Oblast rozsáhlé tavby
Zatímco v současnosti je zdejší krajina bez vody, zhruba před 7000 lety patřila mezi obydlená území. Nacházelo se zde také velké množství měděné rudy, z níž se lidé naučili tavit kov. Jih Jordánska dokonce patřil mezi krajiny s nejvyšší tavbou.
„Právě tato oblast byla centrem první lidské průmyslové revoluce,“ upozorňuje Russell Adams z univerzity v belgickém Waterloo, který v oblasti Blízkého východu vedl výzkum ukončený v roce 2017.
Přítomnost jedů prokazují ostatky
Zpracování rudy na měď ovšem přinášelo velké množství strusky s vysokým obsahem nejenom mědi, ale také zinku, olova, kadmia, rtuti, arsenu a thallia, tedy jedovatých kovů.
Analýzy potvrzují, že tyto jedy se kolem jordánských dolů nacházely ve vysoké koncentraci. Kvůli tomu docházelo k celkové kontaminaci zdejšího životního prostředí. Dokládají to i rozbory lidských ostatků z tohoto regionu pocházející z uvedené doby.