Je výhodnou partií. Poprvé se do ženy zakouká už ve svých 14 letech. K velké nelibosti své matky. Naštěstí románek nemá dlouhého trvání. Ale brzy dojde i na zasvěcení do intimního života s další ženou.
První láskou budoucího rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. (1830–1916) je krásná Berta von Marwitz, dvorní dámy pruské královny Elise (1801–1873).
Láskou k ní zahoří už ve svých 14 letech. Stačí ale několik schůzek a city ochladnou. K intimnímu sblížení nedojde, ačkoliv Františkově matce arcivévodkyni Žofii Frederice Bavorské (1805–1872) vztah i tak způsobí spoustu vrásek na čele.
„V mém chlapci, kterého jsem ještě stále považovala za dítě, se tedy začínají probouzet náklonnosti mladého muže. Mám pocit, že mi již nenáleží tak, jako mi náležel doposud!“ poznamenává si do deníku. Zatím ale ještě může být klidná.
Pořádné terno
Ženy ho obdivují, hrnou se do jeho náruče, a to je přece sotva vousy ochmýřený mladík. Vždyť jaké by to bylo terno vetřít se do přízně budoucího císaře! Baronka Scharnhorstová si po skončení plesu ve Vídni v roce 1844 zapíše:
„Bez lichotek je to nejlepší tanečník… Není možné říct, kam to povede. Důstojníci tančí z povinnosti a z touhy předvést své schopnosti, hraběnky omdlévají blahem, když je císař vyzve.“ Zatím se ale ještě stále nic vážného neděje.
Na první skutečné milostné fyzické dobrodružství si mládenec počká ještě čtyři roky.
Příjemná zasvětitelka
Která se stane tou šťastnou majitelkou jeho panictví? O císařovo zasvěcení do intimního život se zaslouží o osm let starší hraběnka z Berlína Alžběta Ugarteová.
Vše proběhne o masopustu v roce 1848. „Jsem naším nejúžasnějším panovníkem okouzlena, v jeho osobě se snoubí všechny ctnosti, jaké si lze představit.
Je s ním i příjemná konverzace a s každým dalším rozhovorem se zlepšuje,“ vylíčí pak Alžběta přítelkyni nadšeně. Jenže všechno praskne a hraběnku pošlou šupem zpátky do Německa. Františka potom do Bad Ischlu, aby tam lovil zvěř. Jenom aby se ten pár raději už nikdy neviděl.