Po válkách mezi hugenoty a katolíky je Paříž v rozvalinách. Francouzský král Jindřich IV. Navarrský (1553–1610) se ji snaží přestavět podle italského vzoru. Žádné dřevěné domky, ale sídla z cihel a kamene.
Vzorem pro stavby nové Paříže se stává náměstí se sloupovím Place Royale (dnešní Place des Vosges), dokončené roku 1609. Konají se tu souboje, na zákazníky zde čekají prostitutky, ale přitom jde i o prestižní adresu.
Návštěvník se může pobavit v divadle. První stálé divadlo v srdci Francie, předchůdce slavné Comédie-Française, funguje od roku 1548 v Burgundském paláci. Divadelní sál si mohou pronajmout kočovné společnosti.
Ubytujte se u alchymisty
V roce 1607 kameníci dokončují Pont-Neuf, široký kamenný most přes řeku Seinu. Králi se novou atrakci podaří dostavět jenom díky tomu, že zvýší daně z každého sudu vína, který se do města doveze. Most se stává místem milostných dostaveníček.
Mladí lidé se předvádějí tak, že skáčou přes ochranné zdi nedostavěného mostu.
Zkusí to i sám Jindřich IV. Někteří se v řece utopí, králi se naštěstí nic nestane… Dům Nicolase Flamela na dnešní ulici Montmorency s letopočtem 1407 je pravděpodobně nejstarším doloženým hostincem v Paříži.
Provozoval ho Nicolas Flamel (asi 1330–1418), podle legendy alchymista, který se snažil přeměnit olovo ve zlato. Své hosty prý nejen ubytovával, ale i léčil.
V ulicích se loupí a vraždí
Pokud jde o jídlo, novinkou se pro zmlsané Pařížany i návštěvníky metropole stává zmrzlina, kterou zde zavádějí italští zmrzlináři ve 2. polovině 16. století. Za nákupy se potom dávný poutník může vydat na trh na nároží ulic Marché Maubert a Saint-Germain.
Hlavním problémem města se na přelomu 16. a 17. století stává zločin. V ulicích se běžně loupí a vraždí, proto král Jindřich IV. zvyšuje mzdy městským strážníkům a zdvojnásobuje jejich počet.
Malé strážnice vznikají v každé čtvrti a stálé hlídky chodí po celém městě. Díky tomu se situace zlepší a trestných činů rychle ubývá.