Domů     Lepší než ostatní? 6 lidských superschopností!
Lepší než ostatní? 6 lidských superschopností!
28.6.2023

Všichni jsme jenom lidé. Naše DNA i stavba těla nám v jistých výkonech či schopnostech vytyčují jasné hranice! Co když je ale někdo překročí, a překoná tak všechny rekordmany?

Představte si, že vás posadí do kádě plné kostek ledu. Vydrželi byste to déle než pár vteřin? Kdyby se někdo skutečně přemohl, zhruba po 20 minutách by mu možná selhalo srdce. Jen otužilec Wim Hof (*1959) vydrží v ledu 112 minut a není mu vůbec nic!

Skutečně jeho tělo reaguje na chlad jinak než ostatní? Zatímco Hofova metoda je přirovnávána spíš k šarlatánství, jiné podobné superschopnosti jsou jasně vysvětlitelné vědou….

Milion barevných odstínů nestačí? Oči některých žen jich zachytí mnohonásobně víc! Foto: Skitterphoto / Pixabay.
Milion barevných odstínů nestačí? Oči některých žen jich zachytí mnohonásobně víc! Foto: Skitterphoto / Pixabay.

Ženské oči vedou!

Schopnost: SUPERZRAK

Svět není černobílý, je krásně barevný, díky tomu, že máme v sítnici oka tři druhy světločivných čípků. Každý je odpovědný za vnímání jiné části světelného spektra – za modrou, za zelenou a za červenou.

Přesněji však každý druh čípku vidí asi 150 různých odstínů. Když to všechno zkombinujeme, počet nám viditelných barev už jde do milionů!

A teď si představte, že jste dostali do vínku namísto třech druhů čípků čtyři – barevných odstínů uvidíte ještě mnohonásobně více!

Už jen z té představy vám přechází zrak? Muži mohou být v klidu, těch se to netýká, tzv. tetrachromatismem mohou být obdařeny pouze ženy.

Aby se vytvořily 4 druhy čípků, jsou totiž zapotřebí dvě konkrétní genové mutace na chromozomu X. A protože ten mají muži pouze jeden, taková situace u nich nikdy nestane.

Přestože se čtyři druhy čípků vyskytují u 10 až 12 % žen, skutečné tetrachromatické vidění má nakonec jen zlomek z nich.

Díky genové mutaci LRP5 si nikdy nezlomíte žádnou kost! Foto: Taokinesi / Pixabay.
Díky genové mutaci LRP5 si nikdy nezlomíte žádnou kost! Foto: Taokinesi / Pixabay.

Pomoc, topím se!

Schopnost: NEZLOMITELNÉ KOSTI

Píše se rok 1994 a Karl Insogna z Yaleovy univerzity nevěří vlastním očím. Od jistého radiologa mu přijdou snímky muže po těžké autonehodě, který nemá jedinou zlomenou kost v těle. Jak se mu to podařilo?

Insogna přijde na to, že muž má kosti s 8x větší hustotou než běžní lidé! Své anomálie si je vědom, nikdy třeba nebyl schopen naučit se plavat. Jako kámen jde vždy rovnou ke dnu!

Asi 6 let se pak výzkum neposune, dokud se k Insognovi nedostanou zvěsti o celé podivuhodné rodině. Její členové, ve věku od 3 do 93 let, mají podobný problém – nemohou plavat a jejich kosti jsou mnohem pevnější než u normálních lidí.

A co se neukáže, muž, který tak zázračně zvládl autonehodu, je jejich vzdálený příbuzný!

Dnes už víme, že za „superschopností“ stojí genetická mutace LRP5. A také, že mít tak pevné kosti vždy výhodou není. Když podobně obdařený muž z Alabamy potřebuje protézu kyčelní kosti, lékaři mu nejsou schopni implantovat šrouby.

Bolest je nesmírné důležitá. Kdo ji nevnímá, ani si nevšimne, že mu jde o život! Foto: Pexels / Pixbay.
Bolest je nesmírné důležitá. Kdo ji nevnímá, ani si nevšimne, že mu jde o život! Foto: Pexels / Pixbay.

Vždyť mi nic není…

Schopnost: IMUNITA VŮČI BOLESTI

Au!“ Proč se nemoc nebo úraz nemohou obejít bez té nepříjemné bolesti? Ale mohou! Na světě žije jisté procento vyvolených, které opravdu nikdy nic bolet nebude, ani kdyby jim na hlavu spadla cihla nebo si uřízli prst!

V loterii vyhráli některou z genetických mutací, způsobujících syndrom tzv. kongenitální analgezie. Při ní je zjednodušeně postižen vývoj nervových vláken, která posílají pocity bolesti do mozku.

Že těmto lidem takovou výhru závidíte? Není proč! Schopnost necítit bolest s sebou nese i riziko, že si kdykoliv nevědomky můžete ublížit!

A protože s receptory bolesti bývá narušeno i vnímání horka nebo zimy, nevhodně oblečeni za špatného počasí můžete klidně i umrznout…

Když máte víc chuťových pohárků, váš jazyk i více trpí. Některá jídla nepozřete! Foto: Shutterbug75 / Pixabay.
Když máte víc chuťových pohárků, váš jazyk i více trpí. Některá jídla nepozřete! Foto: Shutterbug75 / Pixabay.

Nesnáším brokolici

Schopnost: SUPERCHUŤ

Cítím na jazyku něco hrozně hořkého,“ tvrdí v roce 1931 chemik v laboratoři kolegovi Arthuru L. Foxovi, který právě přesypává látku fenylthiokarbamid neboli PTC do menších nádobek a částečky se patrně rozletí do vzduchu.

To je divné, já necítím nic,“ nedá Foxovi a otestuje i další kolegy. Zjišťuje, že někteří hořkou látku vnímají, zatímco jiní ani trochu! Prsty v tom má gen TAS2R38, který je objeven až v roce 2003, desítky let po Foxově smrti.

Mezitím si však všimne psycholožka Linda Bartoshuková (*1938), že lidé vnímající hořké PTC mají mnohem více chuťových pohárů než běžní lidé, a nazve je superochutnávači. Patří k nim dokonce asi 25 % lidí na světě!

I když mají citlivější jazyk a rozeznají více chutí, má to i stinné stránky. Zcela odporně jim chutná vše, co obsahuje přírodní variantu PTC – brokolice, kapusta, špenát nebo grapefruit.

Raději cvičte! Samovolný růst svalů je znám jen o dvou lidí na světě. Foto: lukaszdylka / Pixabay.
Raději cvičte! Samovolný růst svalů je znám jen o dvou lidí na světě. Foto: lukaszdylka / Pixabay.

Kulturistou od narození

Schopnost: SUPERSÍLA

Když zatoužíme po velkých svalech, musíme cvičit. A mít pořádnou trpělivost, protože to bude na dlouho. Za to, že naše svaly nerostou jako houby po dešti, může hormon myostatin.

Co se ale stane, když je myostatinu v těle tak málo, že na svou funkci nestačí? Svaly se chovají jako utržené s řetězu a neobyčejně sílí už v prenatální stádiu, na úkor ukládání tuku!

Podobnou svalovou hypertrofii popíše v roce 1807 britský farmář H. Culley u krav. A dlouho to vypadá, že lidí se to ani netýká…

Dokud se neobjeví Liam Hoekstra (*2005) z Michiganu, který od narození připomíná Supermana. V pěti měsících běhá do schodů, v roce zvedá činky a v roce a půl doma hýbe s nábytkem!

Přestože se jeho matka anomálie zalekne a dá Liama k adopci, on je paradoxně naprosto zdráv. Jde však o skutečnou raritu, s podobně rostoucími svaly je znám už jen jeden chlapec z Německa.

Malí, ale zdraví!

Schopnost: IMUNITA VŮČI RAKOVINĚ

Pokud se vydáte na výlet do ekvádorských And, narazíte na komunitu lidí, kteří moc nevyrostli. Jsou nositeli genetické mutace způsobující tzv. Laronův syndrom. Necitlivost vůči růstovému hormonu je zkrátka zastavila na výšce 100 až 120 cm.

Přestože se syndrom vyskytuje na řadě míst Evropy či Asie, u Ekvádorců je poprvé popsán i zajímavý bonus – tito lidé téměř nikdy nedostanou rakovinu! Jakási ignorace růstových hormonů nejspíš brání i aktivitě buněk, které způsobují růst nádorů.

Vědci jsou samozřejmě fascinováni a snaží se najít způsob, jak bychom se rakovině mohli vyhnout všichni. Když podobný genový koktejl namíchají myším v laboratoři, žijí neobvykle dlouho…

Foto: elkacemyabadene / Pixabay 1 – 5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina