Domů     Lepší než ostatní? 6 lidských superschopností!
Lepší než ostatní? 6 lidských superschopností!
28.6.2023

Všichni jsme jenom lidé. Naše DNA i stavba těla nám v jistých výkonech či schopnostech vytyčují jasné hranice! Co když je ale někdo překročí, a překoná tak všechny rekordmany?

Představte si, že vás posadí do kádě plné kostek ledu. Vydrželi byste to déle než pár vteřin? Kdyby se někdo skutečně přemohl, zhruba po 20 minutách by mu možná selhalo srdce. Jen otužilec Wim Hof (*1959) vydrží v ledu 112 minut a není mu vůbec nic!

Skutečně jeho tělo reaguje na chlad jinak než ostatní? Zatímco Hofova metoda je přirovnávána spíš k šarlatánství, jiné podobné superschopnosti jsou jasně vysvětlitelné vědou….

Milion barevných odstínů nestačí? Oči některých žen jich zachytí mnohonásobně víc! Foto: Skitterphoto / Pixabay.
Milion barevných odstínů nestačí? Oči některých žen jich zachytí mnohonásobně víc! Foto: Skitterphoto / Pixabay.

Ženské oči vedou!

Schopnost: SUPERZRAK

Svět není černobílý, je krásně barevný, díky tomu, že máme v sítnici oka tři druhy světločivných čípků. Každý je odpovědný za vnímání jiné části světelného spektra – za modrou, za zelenou a za červenou.

Přesněji však každý druh čípku vidí asi 150 různých odstínů. Když to všechno zkombinujeme, počet nám viditelných barev už jde do milionů!

A teď si představte, že jste dostali do vínku namísto třech druhů čípků čtyři – barevných odstínů uvidíte ještě mnohonásobně více!

Už jen z té představy vám přechází zrak? Muži mohou být v klidu, těch se to netýká, tzv. tetrachromatismem mohou být obdařeny pouze ženy.

Aby se vytvořily 4 druhy čípků, jsou totiž zapotřebí dvě konkrétní genové mutace na chromozomu X. A protože ten mají muži pouze jeden, taková situace u nich nikdy nestane.

Přestože se čtyři druhy čípků vyskytují u 10 až 12 % žen, skutečné tetrachromatické vidění má nakonec jen zlomek z nich.

Díky genové mutaci LRP5 si nikdy nezlomíte žádnou kost! Foto: Taokinesi / Pixabay.
Díky genové mutaci LRP5 si nikdy nezlomíte žádnou kost! Foto: Taokinesi / Pixabay.

Pomoc, topím se!

Schopnost: NEZLOMITELNÉ KOSTI

Píše se rok 1994 a Karl Insogna z Yaleovy univerzity nevěří vlastním očím. Od jistého radiologa mu přijdou snímky muže po těžké autonehodě, který nemá jedinou zlomenou kost v těle. Jak se mu to podařilo?

Insogna přijde na to, že muž má kosti s 8x větší hustotou než běžní lidé! Své anomálie si je vědom, nikdy třeba nebyl schopen naučit se plavat. Jako kámen jde vždy rovnou ke dnu!

Asi 6 let se pak výzkum neposune, dokud se k Insognovi nedostanou zvěsti o celé podivuhodné rodině. Její členové, ve věku od 3 do 93 let, mají podobný problém – nemohou plavat a jejich kosti jsou mnohem pevnější než u normálních lidí.

A co se neukáže, muž, který tak zázračně zvládl autonehodu, je jejich vzdálený příbuzný!

Dnes už víme, že za „superschopností“ stojí genetická mutace LRP5. A také, že mít tak pevné kosti vždy výhodou není. Když podobně obdařený muž z Alabamy potřebuje protézu kyčelní kosti, lékaři mu nejsou schopni implantovat šrouby.

Bolest je nesmírné důležitá. Kdo ji nevnímá, ani si nevšimne, že mu jde o život! Foto: Pexels / Pixbay.
Bolest je nesmírné důležitá. Kdo ji nevnímá, ani si nevšimne, že mu jde o život! Foto: Pexels / Pixbay.

Vždyť mi nic není…

Schopnost: IMUNITA VŮČI BOLESTI

Au!“ Proč se nemoc nebo úraz nemohou obejít bez té nepříjemné bolesti? Ale mohou! Na světě žije jisté procento vyvolených, které opravdu nikdy nic bolet nebude, ani kdyby jim na hlavu spadla cihla nebo si uřízli prst!

V loterii vyhráli některou z genetických mutací, způsobujících syndrom tzv. kongenitální analgezie. Při ní je zjednodušeně postižen vývoj nervových vláken, která posílají pocity bolesti do mozku.

Že těmto lidem takovou výhru závidíte? Není proč! Schopnost necítit bolest s sebou nese i riziko, že si kdykoliv nevědomky můžete ublížit!

A protože s receptory bolesti bývá narušeno i vnímání horka nebo zimy, nevhodně oblečeni za špatného počasí můžete klidně i umrznout…

Když máte víc chuťových pohárků, váš jazyk i více trpí. Některá jídla nepozřete! Foto: Shutterbug75 / Pixabay.
Když máte víc chuťových pohárků, váš jazyk i více trpí. Některá jídla nepozřete! Foto: Shutterbug75 / Pixabay.

Nesnáším brokolici

Schopnost: SUPERCHUŤ

Cítím na jazyku něco hrozně hořkého,“ tvrdí v roce 1931 chemik v laboratoři kolegovi Arthuru L. Foxovi, který právě přesypává látku fenylthiokarbamid neboli PTC do menších nádobek a částečky se patrně rozletí do vzduchu.

To je divné, já necítím nic,“ nedá Foxovi a otestuje i další kolegy. Zjišťuje, že někteří hořkou látku vnímají, zatímco jiní ani trochu! Prsty v tom má gen TAS2R38, který je objeven až v roce 2003, desítky let po Foxově smrti.

Mezitím si však všimne psycholožka Linda Bartoshuková (*1938), že lidé vnímající hořké PTC mají mnohem více chuťových pohárů než běžní lidé, a nazve je superochutnávači. Patří k nim dokonce asi 25 % lidí na světě!

I když mají citlivější jazyk a rozeznají více chutí, má to i stinné stránky. Zcela odporně jim chutná vše, co obsahuje přírodní variantu PTC – brokolice, kapusta, špenát nebo grapefruit.

Raději cvičte! Samovolný růst svalů je znám jen o dvou lidí na světě. Foto: lukaszdylka / Pixabay.
Raději cvičte! Samovolný růst svalů je znám jen o dvou lidí na světě. Foto: lukaszdylka / Pixabay.

Kulturistou od narození

Schopnost: SUPERSÍLA

Když zatoužíme po velkých svalech, musíme cvičit. A mít pořádnou trpělivost, protože to bude na dlouho. Za to, že naše svaly nerostou jako houby po dešti, může hormon myostatin.

Co se ale stane, když je myostatinu v těle tak málo, že na svou funkci nestačí? Svaly se chovají jako utržené s řetězu a neobyčejně sílí už v prenatální stádiu, na úkor ukládání tuku!

Podobnou svalovou hypertrofii popíše v roce 1807 britský farmář H. Culley u krav. A dlouho to vypadá, že lidí se to ani netýká…

Dokud se neobjeví Liam Hoekstra (*2005) z Michiganu, který od narození připomíná Supermana. V pěti měsících běhá do schodů, v roce zvedá činky a v roce a půl doma hýbe s nábytkem!

Přestože se jeho matka anomálie zalekne a dá Liama k adopci, on je paradoxně naprosto zdráv. Jde však o skutečnou raritu, s podobně rostoucími svaly je znám už jen jeden chlapec z Německa.

Malí, ale zdraví!

Schopnost: IMUNITA VŮČI RAKOVINĚ

Pokud se vydáte na výlet do ekvádorských And, narazíte na komunitu lidí, kteří moc nevyrostli. Jsou nositeli genetické mutace způsobující tzv. Laronův syndrom. Necitlivost vůči růstovému hormonu je zkrátka zastavila na výšce 100 až 120 cm.

Přestože se syndrom vyskytuje na řadě míst Evropy či Asie, u Ekvádorců je poprvé popsán i zajímavý bonus – tito lidé téměř nikdy nedostanou rakovinu! Jakási ignorace růstových hormonů nejspíš brání i aktivitě buněk, které způsobují růst nádorů.

Vědci jsou samozřejmě fascinováni a snaží se najít způsob, jak bychom se rakovině mohli vyhnout všichni. Když podobný genový koktejl namíchají myším v laboratoři, žijí neobvykle dlouho…

Foto: elkacemyabadene / Pixabay 1 – 5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Věda a technika
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Věda a technika
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
reklama
zajímavosti
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
lifestyle
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz