Domů     Lepší než ostatní? 6 lidských superschopností!
Lepší než ostatní? 6 lidských superschopností!
28.6.2023

Všichni jsme jenom lidé. Naše DNA i stavba těla nám v jistých výkonech či schopnostech vytyčují jasné hranice! Co když je ale někdo překročí, a překoná tak všechny rekordmany?

Představte si, že vás posadí do kádě plné kostek ledu. Vydrželi byste to déle než pár vteřin? Kdyby se někdo skutečně přemohl, zhruba po 20 minutách by mu možná selhalo srdce. Jen otužilec Wim Hof (*1959) vydrží v ledu 112 minut a není mu vůbec nic!

Skutečně jeho tělo reaguje na chlad jinak než ostatní? Zatímco Hofova metoda je přirovnávána spíš k šarlatánství, jiné podobné superschopnosti jsou jasně vysvětlitelné vědou….

Milion barevných odstínů nestačí? Oči některých žen jich zachytí mnohonásobně víc! Foto: Skitterphoto / Pixabay.
Milion barevných odstínů nestačí? Oči některých žen jich zachytí mnohonásobně víc! Foto: Skitterphoto / Pixabay.

Ženské oči vedou!

Schopnost: SUPERZRAK

Svět není černobílý, je krásně barevný, díky tomu, že máme v sítnici oka tři druhy světločivných čípků. Každý je odpovědný za vnímání jiné části světelného spektra – za modrou, za zelenou a za červenou.

Přesněji však každý druh čípku vidí asi 150 různých odstínů. Když to všechno zkombinujeme, počet nám viditelných barev už jde do milionů!

A teď si představte, že jste dostali do vínku namísto třech druhů čípků čtyři – barevných odstínů uvidíte ještě mnohonásobně více!

Už jen z té představy vám přechází zrak? Muži mohou být v klidu, těch se to netýká, tzv. tetrachromatismem mohou být obdařeny pouze ženy.

Aby se vytvořily 4 druhy čípků, jsou totiž zapotřebí dvě konkrétní genové mutace na chromozomu X. A protože ten mají muži pouze jeden, taková situace u nich nikdy nestane.

Přestože se čtyři druhy čípků vyskytují u 10 až 12 % žen, skutečné tetrachromatické vidění má nakonec jen zlomek z nich.

Díky genové mutaci LRP5 si nikdy nezlomíte žádnou kost! Foto: Taokinesi / Pixabay.
Díky genové mutaci LRP5 si nikdy nezlomíte žádnou kost! Foto: Taokinesi / Pixabay.

Pomoc, topím se!

Schopnost: NEZLOMITELNÉ KOSTI

Píše se rok 1994 a Karl Insogna z Yaleovy univerzity nevěří vlastním očím. Od jistého radiologa mu přijdou snímky muže po těžké autonehodě, který nemá jedinou zlomenou kost v těle. Jak se mu to podařilo?

Insogna přijde na to, že muž má kosti s 8x větší hustotou než běžní lidé! Své anomálie si je vědom, nikdy třeba nebyl schopen naučit se plavat. Jako kámen jde vždy rovnou ke dnu!

Asi 6 let se pak výzkum neposune, dokud se k Insognovi nedostanou zvěsti o celé podivuhodné rodině. Její členové, ve věku od 3 do 93 let, mají podobný problém – nemohou plavat a jejich kosti jsou mnohem pevnější než u normálních lidí.

A co se neukáže, muž, který tak zázračně zvládl autonehodu, je jejich vzdálený příbuzný!

Dnes už víme, že za „superschopností“ stojí genetická mutace LRP5. A také, že mít tak pevné kosti vždy výhodou není. Když podobně obdařený muž z Alabamy potřebuje protézu kyčelní kosti, lékaři mu nejsou schopni implantovat šrouby.

Bolest je nesmírné důležitá. Kdo ji nevnímá, ani si nevšimne, že mu jde o život! Foto: Pexels / Pixbay.
Bolest je nesmírné důležitá. Kdo ji nevnímá, ani si nevšimne, že mu jde o život! Foto: Pexels / Pixbay.

Vždyť mi nic není…

Schopnost: IMUNITA VŮČI BOLESTI

Au!“ Proč se nemoc nebo úraz nemohou obejít bez té nepříjemné bolesti? Ale mohou! Na světě žije jisté procento vyvolených, které opravdu nikdy nic bolet nebude, ani kdyby jim na hlavu spadla cihla nebo si uřízli prst!

V loterii vyhráli některou z genetických mutací, způsobujících syndrom tzv. kongenitální analgezie. Při ní je zjednodušeně postižen vývoj nervových vláken, která posílají pocity bolesti do mozku.

Že těmto lidem takovou výhru závidíte? Není proč! Schopnost necítit bolest s sebou nese i riziko, že si kdykoliv nevědomky můžete ublížit!

A protože s receptory bolesti bývá narušeno i vnímání horka nebo zimy, nevhodně oblečeni za špatného počasí můžete klidně i umrznout…

Když máte víc chuťových pohárků, váš jazyk i více trpí. Některá jídla nepozřete! Foto: Shutterbug75 / Pixabay.
Když máte víc chuťových pohárků, váš jazyk i více trpí. Některá jídla nepozřete! Foto: Shutterbug75 / Pixabay.

Nesnáším brokolici

Schopnost: SUPERCHUŤ

Cítím na jazyku něco hrozně hořkého,“ tvrdí v roce 1931 chemik v laboratoři kolegovi Arthuru L. Foxovi, který právě přesypává látku fenylthiokarbamid neboli PTC do menších nádobek a částečky se patrně rozletí do vzduchu.

To je divné, já necítím nic,“ nedá Foxovi a otestuje i další kolegy. Zjišťuje, že někteří hořkou látku vnímají, zatímco jiní ani trochu! Prsty v tom má gen TAS2R38, který je objeven až v roce 2003, desítky let po Foxově smrti.

Mezitím si však všimne psycholožka Linda Bartoshuková (*1938), že lidé vnímající hořké PTC mají mnohem více chuťových pohárů než běžní lidé, a nazve je superochutnávači. Patří k nim dokonce asi 25 % lidí na světě!

I když mají citlivější jazyk a rozeznají více chutí, má to i stinné stránky. Zcela odporně jim chutná vše, co obsahuje přírodní variantu PTC – brokolice, kapusta, špenát nebo grapefruit.

Raději cvičte! Samovolný růst svalů je znám jen o dvou lidí na světě. Foto: lukaszdylka / Pixabay.
Raději cvičte! Samovolný růst svalů je znám jen o dvou lidí na světě. Foto: lukaszdylka / Pixabay.

Kulturistou od narození

Schopnost: SUPERSÍLA

Když zatoužíme po velkých svalech, musíme cvičit. A mít pořádnou trpělivost, protože to bude na dlouho. Za to, že naše svaly nerostou jako houby po dešti, může hormon myostatin.

Co se ale stane, když je myostatinu v těle tak málo, že na svou funkci nestačí? Svaly se chovají jako utržené s řetězu a neobyčejně sílí už v prenatální stádiu, na úkor ukládání tuku!

Podobnou svalovou hypertrofii popíše v roce 1807 britský farmář H. Culley u krav. A dlouho to vypadá, že lidí se to ani netýká…

Dokud se neobjeví Liam Hoekstra (*2005) z Michiganu, který od narození připomíná Supermana. V pěti měsících běhá do schodů, v roce zvedá činky a v roce a půl doma hýbe s nábytkem!

Přestože se jeho matka anomálie zalekne a dá Liama k adopci, on je paradoxně naprosto zdráv. Jde však o skutečnou raritu, s podobně rostoucími svaly je znám už jen jeden chlapec z Německa.

Malí, ale zdraví!

Schopnost: IMUNITA VŮČI RAKOVINĚ

Pokud se vydáte na výlet do ekvádorských And, narazíte na komunitu lidí, kteří moc nevyrostli. Jsou nositeli genetické mutace způsobující tzv. Laronův syndrom. Necitlivost vůči růstovému hormonu je zkrátka zastavila na výšce 100 až 120 cm.

Přestože se syndrom vyskytuje na řadě míst Evropy či Asie, u Ekvádorců je poprvé popsán i zajímavý bonus – tito lidé téměř nikdy nedostanou rakovinu! Jakási ignorace růstových hormonů nejspíš brání i aktivitě buněk, které způsobují růst nádorů.

Vědci jsou samozřejmě fascinováni a snaží se najít způsob, jak bychom se rakovině mohli vyhnout všichni. Když podobný genový koktejl namíchají myším v laboratoři, žijí neobvykle dlouho…

Foto: elkacemyabadene / Pixabay 1 – 5: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
reklama
věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
Modrá planeta? Za 1 miliardu let už zřejmě ne…
Kvůli skleníkovému efektu by vám teploměr ukázal okolo 400 °C. Vzduch obsahuje hlavně oxid uhličitý, trochu dusíku a jen 0,1 procenta kyslíku. Vítejte na Venuši. Že je tu dost nehostinně? Přesně tak to bude časem vypadat i u nás…   Ohromné molekulární mračno se začíná měnit. Exploze nedaleké supernovy spustí tvůrčí kolaps. Vzniknou nové hvězdy […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec