Domů     Prostituce v koncentračních táborech: Odměna pro pilně pracující
Prostituce v koncentračních táborech: Odměna pro pilně pracující
14.6.2019

Nevěstince vznikly ve většině německých táborů a měly na vězně působit motivačně. Kdo dobře pracuje, může si večer užít. Jak to fungovalo doopravdy? A proč ženy, přinucené k prostituci, nebyly po válce odškodněny?

S myšlenkou zřídit v koncentračních táborech nevěstince, přišel Heinrich Himmler (1900–1945), říšský vůdce SS, který byl rovněž hlavním organizátorem holocaustu.

Malý nenápadný muž s brýlemi, který vypadal jako bankovní úředník, byl často popisován jako muž bez emocí a nervů. Ve skutečnosti ale pohled na jakékoli utrpení a krev nemohl snést.

Byl to právě on, kdo později nařídil, aby popravy Židů probíhaly „humánnějším“ způsobem, tedy v plynových komorách a vozech. Byl posedlý svým snem o romantických blonďatých Germánech, kteří budou vládnout celé Evropě.

Himmlerovy (zlo)činy pro dobro Německa

Své myšlence podřídil své skutky. Koncentrační tábory se pod jeho velením staly tábory smrti. Vyhlazování Židů, Slovanů a Romů mělo vytvořit životní prostor pro dokonalou árijskou rasu.

Jejímu vzniku se pokusil dopomoci programem Lebensborn, který podporoval mateřství ideologicky korektních nacistických matek, kradení dětí árijského typu nevhodným rodičům i domy, ve kterých byly německé dívky s nordickým vzhledem oplodňovány nacistickou elitou – členy SS, kterým Himmler velel.

Himmler toužil po dokonalé árijské rase.
Himmler toužil po dokonalé árijské rase.

Za dobrou práci sexuální odměna

První hampejz vznikl v Mauthasenu – Gusenu v roce 1942. Začátkem léta 1943 byly zřízeny další v Osvětimi a Buchenwaldu. Poté v Dachau, Sachsenhausenu a jiných – celkem v 10 koncentračních táborech.

Himmler si od nich sliboval především zvýšení pracovní morálky vězňů. Ti za tvrdší práci získávali kupony v hodnotě 2 říšských marek (tj. asi 200 dnešních korun), za které si mohli dopřát patnáctiminutové dostaveníčko s prostitutkou.

Ve skutečnosti využívalo služeb těchto žen jen asi 1 % vězňů. Ostatní byli v natolik špatném fyzickém i psychickém stavu, že sexuální styk byl to poslední, na co mysleli.

Chcete sex? Napište si žádost!

Návštěvy v nevěstincích tak nejčastěji vykonávali tzv. kápové, což byli vězni povětšinou s kriminální minulostí, kteří byli jakýmisi pomocníky dozorčího personálu SS v táborech.

Také příslušníci SS navštěvovali nevěstince, ale chodili pouze k těm nejkrásnějším a rasově vyhovujícím ženám. O návštěvu hampejzu se muselo žádat písemně, o všem existovaly pečlivé záznamy. Povolenky se vydávaly během apelu.

Cena za návštěvu se zhruba rovnala hodnotě krabičky cigaret, které ovšem byly v táboře ceněným zbožím. Pro potřeby nevěstince byl v každém táboře zbudován barák obehnaný ostnatým drátem, který disponoval malými pokoji pro až 20 ženských vězeňkyň.

Navštívit nevěstinec bylo možné až po vypsání žádanky.
Navštívit nevěstinec bylo možné až po vypsání žádanky.

Jako na běžícím pásu

Vstupní dveře do jednotlivých pokojů byly opatřeny kukátkem, čehož často využívali vojáci SS, kteří rádi nahlíželi. Časový limit se striktně dodržoval. Vězeň si s prostitutkou nesměl povídat a povolena byla pouze misionářská poloha.

Poté se žena omyla vodou z kýble a čekala na dalšího zákazníka. K dispozici musely být ženy dvě hodiny každý večer, od 20:00 do 22:00 hodin, a celé nedělní odpoledne.

Denně tak musely přijmout 7 až 8 mužů, jen Židům a sovětským válečným zajatcům byl vstup do hampejzu odepřen. V nevěstincích pracovaly během války tisíce vězeňkyň.

Dost krásná na prostitutku

Většina žen pocházela z tábora Ravensbrück, který byl určen především pro ženské vězeňkyně, takže na rozdíl od jiných disponoval například porodním blokem. Jen nevěstinec v Osvětimi vybíral z vlastních řad. Na jakém základě byly ženy verbovány?

Selekce se prováděla hned na příjezdové rampě. Staré a nemocné ženy byly rovnou odeslány do plynové komory, naopak mladé a krásné byly vybírány pro poskytování sexuálních služeb. Nesmělo jít ale v žádném případě o Židovky.

Pro vojáky SS byly voleny ty nejkrásnější a nejsilnější, povětšinou Němky odsouzené do tábora za provinění vůči ideálům národního socialismu.

Mladé a krásné ženy byly vybírány pro práci v nevěstinci.
Mladé a krásné ženy byly vybírány pro práci v nevěstinci.

Strojem na sex na vlastní přání

Některé ženy se ale do hampejzů hlásily dobrovolně. Proč? Bylo jim přislíbeno více jídla, lékařské prohlídky, lepší zacházení či zmírnění trestu (zpočátku jim Němci dokonce slibovali propuštění z tábora, pokud by v nevěstinci zvládly pracovat aspoň půl roku).

To jim spoluvězeňkyně často záviděly, jak popsala Nina Michailovna, ruská vězeňkyně: „Když jsme zjistily, že byla vybrána dívka z našeho bloku, chytily jsme ji, hodily na ni její přikrývku a mlátily ji, dokud nezůstala bezvládně ležet na zemi.

Ani nevím, zda se z toho zotavila. Ale chtěla si polepšit, tak jsme ji za to musely potrestat.“

Homosexuálové musejí do hampejzu povinně

Táborové nevěstince plnily, vedle kontroly chování vězňů, zamezení jejich útěkům a podpory jejich spolupráce s vojáky SS, ještě jeden důležitý úkol.

Na přání Heinricha Himmlera sloužily také jako prostředek pro převýchovu homosexuálních vězňů, jejichž mundúr byl opatřený růžovým trojúhelníkem. Tito vězni navštěvovali nevěstinec povinně jednou týdně, aby se vyléčili ze své „nemoci.“

Homosexuálové se
Homosexuálové se „léčili“ ze své orientace právě v nevěstincích.

Hanba a ponížení

Rasové zákony nacisté uplatňovali i v hampejzu. Slovan směl pouze ke slovanské ženě a podobně. Většina prostitutek z koncentračních táborů přežila, svými zážitky se však ženy cítily natolik stigmatizované a styděly se za ně, že o nich nehovořily.

Proto nemohly být odškodněny. Mlčeli i muži, kteří táborové nevěstince navštěvovali. Až v 90. letech, tedy téměř 50 po skončení války, některé z nich promluvily. Za své utrpění však nikdy nebyly odškodněny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz