Víte, proč pijeme alkohol? Někdo přizná, že je to kvůli povznášejícímu pocitu, který navodí ethanol. Něčí chuťové buňky zase prostě jen prý milují chutě a vůně konkrétních nápojů, jako jsou pivo nebo víno. Zkuste ale z nich odebrat alkohol. Není to ono, že?
Právě ona specifická chuť ethanolu je kořením každého nápoje z hroznů, chmelu a jiných surovin. Když tedy milujeme alkohol, proč se vyrábí nealkoholický „alkohol“? Samozřejmě vás hned napadne, že takový řidič si klasické pivko dát nemůže.
Ale když bez těch pár procent alkoholu už to není ta klasika, proč si člověk nedá raději minerálku, kolu nebo džus?
Alkohol v nealko pivě najdeme!
„Jde o psychologický efekt. Když mají ostatní pivo, také si chcete dát něco podobného,“ prozrazuje americký psycholog Claude Steele (*1946). Ovšem pozor! Ono není třeba takové nealkoholické pivo jako nealkoholické pivo.
V islámských zemích, kde mají k alkoholu jasně striktní postoj, nesmí produkt s označením „nealkoholický“ skutečně obsahovat ani promile ethanolu. Ve Velké Británii tzv. bezalkoholová piva mohou mít až 0,05 % alkoholu, v USA dokonce 0,5 %. U nás je to jako v Americe.
Dítě se může opít
Jsme národ pivařů, takže nás taková hodnota nerozhází. Dospělé tedy určitě ne. Ale kdyby se takové dítě o váze asi 20 kg napilo půl litru nealkoholického piva právě s povolenou 0,5 % stopou ethanolu, může se mu v krvi už naměřit nějaká ta hladinka.
Dospělý člověk by toho musel vypít opravdu hodně nebo spíš mít metabolickou poruchu, aby se opravdu opil.
Řidiči, pozor
To ovšem zejména pro řidiče neznamená, že je pro ně nealko pivo kdovíjak přípustné. Před více jak 10 lety jistému šoférovi policisté při kontrole naměří 0,24 promile alkoholu v krvi. Muž se dohaduje, že pil pouze nealkoholická piva.
Soud mu uvěří, ovšem poznamená, že právě tyto nápoje obsahují nějaké množství etylalkoholu, takže je nemůžeme brát jako čistě nealkoholický nápoj a hltat jednu plechovku za druhou. Když vás pak čapnou strážci zákona a naměří vám, máte smůlu.
Vymakané technologie
Důvody pro výrobu bezalkoholických nápojů jsou různé a nejde o výdobytek poslední doby. Poprvé po druhé světové válce Švýcaři a Němci zkouší za pomocí vakuové destilace (alkohol se odpařuje za sníženého tlaku) oddělit ethanol od původně alkoholového moku.
Pomáhá i reverzní osmóza, kdy se využívá speciální membrána oddělující molekuly alkoholu. Dnes už navíc existují moderní technologie, které zabrání rovnou vzniku většího množství alkoholu hned na počátku procesu.
Jak na to ručně?
Dosáhnout bezalkoholového moku můžete i primitivnějším způsobem. Necháte například kvasit sladinu s nízkým obsahem sacharidů. Nebo smícháte pivo s nezkvašenou sladinou, což je vlastně ředění nezkvašeným pivem.
Využít se dnes dá i specifických kvasinek, které umí vytvořit pouze malé množství alkoholu. Moderní principy oddělování alkoholu od zbytku tekutiny fungují i u vína nebo sektu.
Vždy ale mrkněte na etiketu, protože „bezalkoholový“ neznamená, že jde o 0 % alkoholu.