Kdo je krásný? No přece ten, o kom se to říká! Proč tedy nebýt stejně atraktivní? Mít alespoň nos jako Claudie Schiffer, poprsí Katie Price, či bradavky Victorie Beckham.
Jenže mnohým to nestačí – chtějí od hlavy až k patě vypadat jako obdivovaná celebrita, a není málo těch, kteří jdou ve vysněných představách o kráse ještě dál …
Podle zahraničních zdrojů je padesát procent televizních spotů zaměřeno na fyzickou atraktivitu. Se slavnými osobnostmi z reklam se mnozí jedinci ztotožňují, a věří, že když se jim budou podobat, dočkají se stejného obdivu.
Některým stačí, na Instagramu, Facebooku, Snapchatu či Twitteru přikrášlit podle idolu své virtuální Já, jiní přistupují k drobným „estetickým retuším“ obličeje, nebo k plastickým úpravám části těla, aby vzbudili pozornost.
Skutečnými „celebritami“ na sociálních sítích jsou lidé, kteří se do svých idolů postupně „převtělují“. Za každou plastickou operaci sbírají „lajky“, a opájejí se návštěvností svých blogů.
Zatímco ženy si u plastických chirurgů nejčastěji „kupují“ podobu Angeliny Jolie, Kim Kardashian, Britney Spears či Lady Gaga, muži „kradou“ image Davidu Beckhamovi či Justinu Bieberovi. Živé atrapy slavných chodí po celém světě, a někteří se tím dokonce živí.
„Identifikace se známými osobnostmi přináší v první řadě přesvědčení o vlastní výjimečnosti. Pro tyto jedince je charakteristický přehnaný sebeobraz a silná potřeba vzbudit pozornost a obdiv.
Vedle těchto megalomanských a exhibicionistických tendencí se u nich projevují i narcistické sklony, od velikášských pocitů výjimečnosti a důležitosti, až k nadřazenosti,“ vysvětluje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek z Mostu.
„Pokud člověk není přirozeně uznáván ve svém okolí nebo v ženském či mužském světě, může mít tendence k úniku od reality. V extrémním případě může propadnout alkoholu, drogové závislosti nebo učinit neuvážené rozhodnutí. A tím zásadní změna vzhledu je.“
Vedle „dvojníků celebrit“ můžete na sociálních potkávat oživlé kultovní panenky Barbie, Keny, filmové hrdiny, postavy z japonských seriálů, ale také elfy či fantastická zvířata. Vedle plastických operací jsou v posledních letech hitem tělesné modifikace:
rozeklaný jazyk, elfí uši, rohy, křídla, či speciálně tvarované předměty implantované pod kůži, ještě dotvořené tetováním, piercingem, a jinými technikami body art. Zájem mají především mladí lidé.
Jejich motivace k proměně není jen identifikační nebo provokativní, ale také erotická, spirituální, či umělecká: „Tyto změny vzhledu přinášejí, stejně jako plastické operace, viditelný efekt, na který reaguje široké okolí okamžitě.
Tento zájem dotyčného na jednu stranu uspokojuje, na druhou přivádí k dalším úpravám vzhledu,“ říká Mgr. Křenek, a dodává: „Díky opakovaným zákrokům se však tito lidé víc než vysněnou postavou stanou karikaturou sebe sama…“
To, že se lidské tělo vzdaluje originálu a přirozenosti, je do určité míry ovlivněno současnými možnostmi chirurgie a také názorem, že s vlastním tělem si každý může dělat, co chce.
Přestože řada lékařů ve světě svým pacientům ochotně splní i neobvyklá přání, je postoj většiny plastických chirurgů k zásadním proměnám zdrženlivý, a to nejen kvůli zdravotním komplikacím:
„Plastická chirurgie se postupně vyčlenila z chirurgie a dalších chirurgických oborů proto, aby řešila problémy pacientů nejen z hlediska funkčního, ale i estetického,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny v Praze.
Podle jeho slov hrají při rozhodování o jakémkoli zákroku důležitou roli dva faktory: „Prvním je proveditelnost výkonu z anatomického hlediska, druhým, a někdy zcela zásadním je psychický stav pacienta.“
Také modifikátoři upozorňují zájemce o proměnu, že zákroky jsou nevratné a riskantní, a snaží se odfiltrovat jedince, kteří jednají v náhlém záchvatu nadšení, nebo nemají náhled.
Podle britské profesorky Nichol Rumseyové z Centra pro výzkum vzhledu se v mnoha případech neřeší psychické problémy a poruchy, které touhu lidí po extrémních plastických zákrocích vyvolávají, například symptomy dysmorfofobie.
„Plastická chirurgie je dnes běžnou součástí životního stylu, protože přináší zdravotní i kosmetický efekt zároveň.
Většina zákroků je dnes i finančně dostupná, takže pokud vás trápí jakékoli kosmetické vady a nedostatky, neodkládejte návštěvu odborníka,“ říká MUDr. Záruba, a dodává:
„Na konzultaci seznámíte lékaře se svými představami, získáte podrobné informace o průběhu a rizicích operace, výsledném efektu a rekonvalescenci.“ Byť se nakonec může stát, že zodpovědný lékař nakonec výkon operace nedoporučí.