V době, kdy ve světě sílí boj proti rasismu, se zejména ve Spojených státech často omílá případ z roku 1994 s bývalým úspěšným hráčem amerického fotbalu O. J. Simpsonem. Příběh, který se rozvinul po konci jeho profesionální kariéry, je totiž těžko uvěřitelný.
Orenthal James Simpson býval v sedmdesátých letech hvězdou amerického fotbalu. Hrál za Buffalo a San Francisco, v roce 1973 získal ceny pro nejlepšího útočníka i nejlepšího hráče celé ligy, pětkrát hrál v Utkání hvězd a držel několik rekordů.
Po konci kariéry se dal na hereckou dráhu, jeho zřejmě nejikoničtější role přišla v komedii Bláznivá střela, kde hrál policistu Nordberga.
OSOBNÍ ŽIVOT SE MU ROZSYPAL
V osobním životě ale Simpsonovi štěstí scházelo. První manželství se mu rozpadlo v roce 1979, poté, co se jeho nejmladší ze tří dětí, dvouletá Aaren, utopila v bazénu. O šest let později si vezme Nicole Brownovou, se kterou má další dvě děti.
Manželství ale také není šťastné, hovoří se o domácím násilí ze strany hvězdného hráče a nevyhnutelný rozvod přijde v roce 1994. A tady celá tragédie začíná…
12. června 1994 jsou před domem v Los Angeles nalezena těla Nicole Brownové a jejího přítele Rona Goldmana. Podezření padá na Simpsona, kterému dá policie čas, aby se sám přihlásil. On se ale do stanovené lhůty neobjeví.
O dvě hodiny později je spatřen v bílém Fordu Bronco a policejní vozidla ho nahánějí osmdesát kilometrů po dálnici až k jeho domu. To celé sledují v přímém přenosu televizní kamery a tisíce lidí.
SOUD SE PROMĚNÍ PODLE BĚLOCHŮ VE FRAŠKU
Soud se Simpsonem začal v dubnu 1995 a zdálo se, že o vině Simpsona je rozhodnuto. Našla se vražedná zbraň – nůž, se stopami krve Simpsona i Brownové.
Krev Brownové se našla i v Simpsonově autě, a rukavice do páru, k té, která byla nalezena na místě činu, se našla u Simpsona doma.
Tady ale na scénu vstupuje detektiv Mark Fuhrman, a především hvězdný tým Simpsonových obhájců. Těm se podařilo navolit porotu tak, že osm z jejích dvanácti členů byly černošské ženy.
V americkém soudním systému rozhoduje o vině obžalovaného laická porota a soudce pouze vynáší trest, pokud porota rozhodne o vině. Obhajoba se rozhodla dokázat, že Fuhrman je rasista, který všechny důkazy sám vyrobil a nastražil.
A jakkoliv je to neuvěřitelné, vskutku se jim to podaří. 3. října 1995 je O. J. Simpson v obou obviněních zproštěn obžaloby.
Verdikt poroty dramaticky rozdělil Spojené státy na bělošskou a černošskou část. První byla o vině Simpsona skálopevně přesvědčena, druhá se domnívala, že celý případ byl pouze rasově motivovanou policejní zvůlí.
Křehkost právního systému založeného na rozhodování laiků se tak znovu ukázala. A – jakkoliv ironicky to vyznívá – dokonce ani pro O. J. Simpsona tohle nebyl šťastný konec…
V roce 1996 se spolu s pěti komplici vloupal do apartmánu muže, který prodával věci z jeho sportovní kariéry. Hájil se sice, že si chtěl vzít jen to, co mu bylo ukradeno, přesto byl odsouzen na 33 let s možností propuštění teprve po devíti letech.
Propuštěn byl teprve v roce 2017. Mnozí Američané dodnes zastávají názor, že teprve tehdy byl Simpson odsouzen na vraždy Brownové a Goldmana.