Domů     Proč ztrácíme první vzpomínky?
Proč ztrácíme první vzpomínky?
31.5.2024

Jak vám chutnal dort, který jste měli k prvním narozeninám? Měli jste radost, když jste se naučili chodit? A bolelo to hodně, když vás ve dvou letech pokousal sousedův pes? Samozřejmě si nic z toho nepamatujete! Ale proč vlastně?

Na pocit, že počátek vašeho života tvoří jen mlha, nejste sami. Paměť je zhruba do tří let důsledně vymazána všem!

Zatímco tříleté děti vám ještě budou do detailů líčit rok staré zážitky, sedmileté už si z raného dětští pamatují jen zhruba polovinu a devítileté ještě méně. A když jsme dospělí, naše vzpomínky začínají většinou kdesi ve školce.

Záhadnému jevu se říká dětská amnézie a jako první ho vědecky popisuje slavný psychiatr Sigmund Freud (1856-1939). Podle něj jde o jakousi obranu ega, děti takto potlačí traumatické zážitky spojené s poznáváním vlastním sexuality. Dnešní vědci už to však samozřejmě vidí jinak.

Jaká byla naše první narozeninová party, už víme bohužel jen díky fotografiím. Foto: TheVirtualDenise / Pixabay.
Jaká byla naše první narozeninová party, už víme bohužel jen díky fotografiím. Foto: TheVirtualDenise / Pixabay.

Nejsou správně „uklizené“

U miminek a malých dětí hrají při ukládání vzpomínek roli dva druhy paměti – sémantická a epizodická. První z nich je zaměřena na uchovávání různých pojmů a dat, například jak se jmenují barvy nebo dny v týdnu.

Druhá oproti tomu zachycuje prožité události, třeba jaký byl náš první den ve škole.

Oba druhy vzpomínek jsou nejprve ukládány jen tak bez ladu a skladu, v různých částech mozkové kůry.

Pro svou momentální potřebu s nimi dítě nakládat dovede, ovšem aby si je dokázalo uchovat natrvalo, musí se všechny navzájem propojit a uspořádat v jednom centru – v části mozku zvané hipokampus!

Ten se však u dětí plně vyvine až mezi 2. a 4. rokem života. A právě tím se často vysvětluje skutečnost, že vzpomínky z doby dřívější se rozplynou…

Proč se nám vzpomínky na rané dětství z mozku smažou? To jen přibližně tušíme. Foto:sierraelegance / Pixabay.
Proč se nám vzpomínky na rané dětství z mozku smažou? To jen přibližně tušíme. Foto:sierraelegance / Pixabay.

Přepíšeme je novými

Navzdory různým mýtům se náš mozek vyvíjí po celý život a neustále se v něm tvoří nová nervová spojení. U malých dětí je ale tento proces mnohem rychlejší než u dospělých a mozek už je jednoduše nemá kam dávat. Proto musí zlikvidovat některé z těch starých!

Právě v tom spočívá další pohled na ztrátu dětských vzpomínek, se kterým přicházejí v roce 2014 kanadští neurovědci Paul W. Frankland a Sheena A. Josselyn. V laboratoři to vyzkoušejí na mladých krysách a pomocí léků jim zpomalí tvorbu nových neuronů v mozku.

Úkoly zaměřené na paměť zvládají hlodavci najednou mnohem lépe! Když jim počet neuronů zvýší, má to zas opačný efekt a krysy všechno hned zapomenou.

Neumíme je pojmenovat

Jiné teorie viní ze ztráty prvních vzpomínek řečové schopnosti. Dokud děti ještě moc nemluví a neumí prožité příběhy odvyprávět a popsat je slovy, nemohou si je ani správně zapamatovat.

Vadit může i skutečnost, že v nejranějším věku plně nechápeme pojem času. Vzpomínky si pak nedokážeme chronologicky seřadit, nevíme, ve který den, měsíc či roční období se události odehrály, sesypou se nám všechny na jednu hromadu a postupně rozkutálí pryč!

Více věcí z prvních let života si prý pamatují ti, se kterými si rodiče o zážitcích více vyprávěli. A dramatické či negativní zážitky nám také často utkví v paměti snáze než ty příjemné.

Lidé, kteří nemají dominantní ani pravou ani levou ruku, se pyšní lepší spoluprácí mozkových hemisfér. A díky tomu si toho z dětství pamatují více než ostatní! Foto: ElisaRiva / Pixabay.
Lidé, kteří nemají dominantní ani pravou ani levou ruku, se pyšní lepší spoluprácí mozkových hemisfér. A díky tomu si toho z dětství pamatují více než ostatní! Foto: ElisaRiva / Pixabay.

Souhra hemisfér

Od jakého okamžiku se naše vzpomínky smažou, závisí na spoustě jiných věcí. Překvapivě třeba i na tom, jestli jsme praváci, nebo leváci!

Při jednom experimentu amerických vědců je stovka lidí vybídnuta k převyprávění svých nejčasnějších vzpomínek. A při vyhodnocování se mimo jiné bere v úvahu jejich dominantní ruka.

Jak to dopadne? Nevyhrají ani praváci, ani leváci, nejvíce vzpomínek ze svého dětství mají ti nevyhranění, kteří používají obě ruce stejně! Nejspíš je to tím, že u nevyhraněných probíhá nejčilejší komunikace mezi pravou a levou mozkovou hemisférou.

Obě hemisféry spojuje kalózní těleso, které naplno funguje od 4. až 5. roku života. Kdy už dětská amnézie končí!

Lidé s nevyhraněnou lateralitou možná mají tuto část mozku výraznější, a proto dokážou probudit paměť i v takových zákoutích, ze kterých už praváci nebo leváci už nic nevyčtou…

Foto: úvodní foto: mcconnmama / Pixabay 1 -3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Blesky: Opravdu mohou způsobit migrény?
Klikatá čára na obloze, záblesk, dunění hromu a někdy i pořádný liják. Takové impozantní divadlo však není jediné, co s sebou blesky přinášejí. Mohou mít nečekané účinky na lidi a zanechat po sobě věci, které byste nečekali. Ale to není všechno: někdy to dokonce vypadá, že si blesky i hvízdají! Někdo se blesků bojí, pro […]
Věda a technika
Cena za vědecký pokrok: Nevýslovná zvěrstva nacistických lékařů převezených do USA
Operace Paperclip nebyla jen o raketových vědcích. Mezi tisícovkami převezených nacistických expertů se skrývali i muži, jejichž jména jsou spojena s těmi nejhoršími zvěrstvy, jaké si lidstvo dokáže představit. Lékaři, kteří prováděli brutální experimenty na nevinných vězních, se dočkali nového života v Americe, zatímco jejich oběti zůstaly zapomenuty. Jaká byla skutečná cena za vědecký pokrok […]
Věda a technika
Fascinující příroda: Pavouci – mistři smyslů, trávení a budoucí naděje
Víte, že pavouci neslyší, nevnímají vůni ani chuť? A přesto jsou mistry přežití! Dnes se podíváme na neuvěřitelné smyslové orgány, jedinečné způsoby trávení a překvapivé sexuální rituály těchto osminohých tvorů. Odhalíme také, proč by pavoučí jed a hedvábí mohly být materiály budoucnosti pro medicínu i průmysl. Fascinující příroda Pavouci – mistři smyslů, trávení a budoucí […]
Věda a technika
Mozek hyperthymetika: Co nám prozrazuje o fungování paměti?
Lidský mozek je fascinující orgán, jehož plné fungování stále neznáme. Jedním z největších tajemství je fenomén hyperthymesie, neboli dokonale autobiografické paměti. Co se děje v mozku lidí, kteří si pamatují každý okamžik svého života? A jak se liší jejich mozek od našeho? Ponořte se s námi do neurovědeckého výzkumu, který se snaží odhalit příčiny této […]
reklama
svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
reklama
lifestyle
Trocha historie: Vonné tyčinky – S námi už odedávna, od rituálů k léčbě
Historie vykuřovadel je stejně stará jako civilizace sama. Už před 6000 lety se používaly v Mezopotámii nebo ve starověkém Egyptě, kde sloužily kněžím k vykuřování hrobek a obětních míst. Jejich použití nebylo jen praktické, ale především hluboce symbolické, spojovalo se s rituály, léčebnými postupy a zaháněním zla. Od pyramid po chrámy a kláštery, vonné látky […]
Z historie plaveckých úborů: Odvážné antické na scéně až ve 20. století
Pomalu se blíží léto a s ním i čas plavek. Zamysleli jste se někdy nad historií toho malého skoro nic, co máte během plavání na sobě?   Počátky koupacích souprav jako samostatných částí garderoby se datují do poloviny 18. století, kdy se ženské plavecké úbory ještě spíše podobaly šatům. Vyráběly se většinou z flanelu nebo z […]
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz