Egyptská královna Kleopatra si nanese na oční víčko zvláštní zelenou pastu. Získává nádherný zelenkavý nádech, a když si ještě obtáhne řasy a obrys očí černidlem, je dojem dokonalý.
Už v předdynastické době (4300–3800 př. n. l.) se obyvatelé starověkého Egypta líčí. Překvapivá je možná skutečnost, že se malují obě pohlaví bez rozdílu, tedy jak ženy, tak i muži.
Typická je zelená barva, která se v intenzivním odstínu nanášela na celou plochu horních očních víček.
Zelený prášek se míchá s tukem
Jak se líčidlo připravuje? Na kosmetických paletách se plochým oblázkem rozetře jemný malachitový prášek a opatrně se smíchá s tukem nebo olejem. Pak se opatrně nanáší na víčka, často až téměř ke kořeni nosu.
Oční linky sahají až ke spánkům
Kromě malachitové zeleně používají Egypťané a Egypťanky také černidlo, kterým se vytvářejí silné oční linky. Mohutné linie rámují celé oko a od vnějšího koutku sahají až téměř ke spánkům.
Ochrana před písečným prachem
Líčení má především ochranný charakter před písečným prachem uvolňovaným do ovzduší a také před sluncem. Kovově lesklá barva úspěšně odráží sluneční paprsky a na oční sítnici se potom dostanou jenom ty s menší intenzitou.
Nejcitlivější části oka získávají potřebnou ochranu. Egyptské krasavice jako Nefertiti (1371‒1331 př. n. l.) nebo Kleopatra (69‒př. n. l.) se zkrášlují především z praktických důvodů.