Domů     Proč se říká: Trnitá růže, dunící sudy a spravedlivé boží mlýny
Proč se říká: Trnitá růže, dunící sudy a spravedlivé boží mlýny

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, že žádná růže není bez trní a co to znamená, zalistujeme v atlasu mytických příšer, abychom se dozvěděli, co je to hydra a povíme si i to, jak fungují boží mlýny.

Zaboucháme na prázdný sud a zjistíme, proč tolik rezonuje a samozřejmě nezapomeneme ani na červencové pranostiky.

Boží mlýny jsou podobné těm vodním: nevyvíjejí závratnou rychlost, ale mají spolehlivé výsledky.(Foto: TranquilGeo / Pixabay)
Boží mlýny jsou podobné těm vodním: nevyvíjejí závratnou rychlost, ale mají spolehlivé výsledky.(Foto: TranquilGeo / Pixabay)

… Boží mlýny melou pomalu, ale jistě

Někdy můžeme mít pocit, že zatímco lumpové velkého formátu se mohou dopouštět prakticky čehokoliv a zákony jakoby na ně byly krátké, obyčejní lidé se dopustí malého prohřešku a trest je nemine.

Pak si vzpomeňme na jednu lidovou moudrost, která říká, že „Boží mlýny melou pomalu, ale jistě“.

To znamená, že za svou vinu budou pykat všichni, dokonce i ti, kterým se před trestem zatím dařilo uniknout.

… Epocha vysvětluje:

Toto přísloví je inspirováno biblickými texty, kde se často objevuje motiv nespravedlivých činů, které zdánlivě zůstanou nepotrestány. Je v nich zakotvena víra v Boží spravedlnost a v soud nad hříšníky, kteří se jednou budou muset ze svých činů zodpovídat.

Přeneseně jde tedy o neodvratný, i když opožděný, trest za provinění. Podobná je buddhistická karma, tedy zákon příčiny a následku, kdy vědomé špatné činy přinesou posléze odpovídající trápení samotnému původci.

O svátku svaté Markéty by měly být žně už v plném proudu.(Foto: ha11ok / Pixabay)
O svátku svaté Markéty by měly být žně už v plném proudu.(Foto: ha11ok / Pixabay)

… červencové pranostiky

Sedmý měsíc má nejméně pranostik z celého roku. Dá se to pochopit. Lidé dříve trávili většinu času na polích a na vymýšlení pranostik neměli tolik času. Ale přesto si všimli, že začátek měsíce může být chladnější a deštivější než jeho zbytek.

Vše se obvykle zlomí po první dekádě a konec měsíce už je ve znamení vrcholícího léta.

Epocha doplňuje:

Svatá Anna (26.7.) sice už přináší chladnější rána, ale také teplé a jasné noci. Jiná světice pro změnu ohlašuje žně: „Svatá Markyta (13.7.) hodila srp do žita.“ a také nabádá k práci:

„Svatá Markyta velí: lidé, okopávejte zelí!“ A tak i když se zdá, že v centru pozornosti je úroda, lidé se dívají i mnohem dále:

„Jsou-li mraveniště v červenci výše, přijde tuhá zima spíše.“ nebo „Jaký je červenec, takový bývá příští leden.“ a „V červenci, když dny nás hřejí, Vánoce se zimou skvějí.“

… není růže bez trní

Růže je nádherná květina, ale když ji chceme obdivovat zblízka, můžeme se ošklivě popíchat. Naši předkové tímto příslovím chtěli říct, že nic není dokonalé, i když se to může na první pohled tak jevit. Říká se také, že „každá růže má své trny“.

Přeneseně to lze vztáhnout i na jiné situace, například když na první pohled dokonalá rodina má své problémy a nemilá tajemství.

Epocha dodává:

Růžová zahrada bývá v příslovích spojována s nádherným místem. Říká se jí rozárium. Ve své době se může ojedinělou růžovou zahradou pochlubit manželka Napoleona I. Bonaparta (1769-1821), francouzská císařovna Josefína (1763-1814).

V zahradách zámku Malmaison u Paříže shromáždí okolo 250 tehdy známých druhů růží. Největším světovým rozáriem je dnes Europa-Rosarium v německém Sangerhausenu u Lipska. V České republice má mimořádnou sbírku růží Průhonická botanická zahrada.

Plné sudy jsou důvodem k radosti, ty prázdné už tolik nepotěší.(Foto: Patou Ricard / Pixabay)
Plné sudy jsou důvodem k radosti, ty prázdné už tolik nepotěší.(Foto: Patou Ricard / Pixabay)

… prázdný sud nejvíc duní

Když uhodíte na plný sud, nic moc neuslyšíte. Zato pokud praštíte do sudu prázdného, úder hlasitě a dlouho rezonuje. A to přesně vystihuje to, co chtěli naši předkové tímto tvrzením říct:

zatímco bystří lidé jsou obvykle skromní a nedávají na odiv svou inteligenci, osoby v tomto směru méně obdařené se s chutí nechávají slyšet a vyjadřují se ke všemu.

Epocha připomíná:

A dělají to obvykle pořádně nahlas a tam, kde o to nikdo nestojí. Podobný význam mají i přísloví o slepicích.

Jde o tato: „Která slípka mnoho kdáče, ta málo vajec nese.“ a „Kvokající slepice vejce nesnáší.“ Zkrátka a dobře jde o to, že kdo hodně mluví o svých zásluhách, práci nebo talentech, není to s nimi tak žhavé, jak tvrdí. Každého takového chvástala je třeba brát s pořádnou rezervou.

… hydra

V běžné mluvě je slovo hydra synonymum pro něco obludného a těžko zdolatelného. Hydra je v řecké antické mytologii dcerou stohlavého obra Týfóna a Echidny (napůl ženy, napůl hada).

Nikdo se nemůže divit, že takovým rodičům se narodí obluda s hadím tělem a devíti dračími hlavami. Žije u města Lerny v Argolidě (historické území v Řecku na východě poloostrova Peloponés).

Epocha přibližuje:

Ničí vše, na co přijde a lidé proti ní nic nezmůžou, protože z jedné useknuté hlavy vyrostou hned dvě. A jedna z jejích devíti hlav je dokonce nesmrtelná! Přemůže ji až hrdina Héraklés, který za lernskými bažinami zapálí les a odřízne bestii ústupovou cestu.

V nastalém souboji Héraklés vytrhne hořící strom a upálí jí hlavu, takže nová už nevyroste. To postupně udělá i s dalšími hlavami včetně té nesmrtelné. Ve žluči mrtvé nestvůry si zakalí šípy, takže rány po nich jsou nezhojitelné.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: subak214 / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz