Domů     Proč se říká: Tekutá pravda, štramberské uši a šedá eminence
Proč se říká: Tekutá pravda, štramberské uši a šedá eminence

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Co nás čeká dnes? Povíme si, proč ve víně hledáme pravdu, odkud se vzaly výborné štramberské uši i proč se Dalibor naučil hrát na housle. Zbude čas také na květnové pranostiky a dozvíme se něco více o tom, co znamená, když se mluví o šedé eminenci.

… In vino veritas

Tato latinská fráze znamená „Ve víně je pravda.“ a nachází se ve spisu Adagia, jehož autorem je nizozemský myslitel Erasmus Rotterdamský (1466-1536).

O tomto tvrzení se ještě dříve zmiňuje i dílo římského filozofa Plinia staršího (23-79) Naturalis historia, v řecké podobě se pak dá najít v básni řeckého literáta Alkaia z Mytilené ze 7. století před naším letopočtem.

Epocha dodává:

Znamená, že lidé pod vlivem alkoholu ztrácejí zábrany a jsou schopni říct i to, co by ve střízlivém stavu neřekli.

Například římský historik Publius Cornelius Tacitus (asi 55-120) popisuje, jak germánské národy vždy popíjely alkohol při shromáždění své rady, protože věřily, že její členové budou rozhodovat nezaujatě jedině tehdy, když budou opilí.

Podobná moudra existují napříč kulturami i jazyky. Fráze má často pokračování a celá pak zní: „In vino veritas, in aqua sanitas.“, což znamená „Ve víně je pravda, ve vodě je zdraví.“

Ve víně je pravda, ale pozor, aby jí zase nebylo moc!(Foto: Vinotecarium / Pixabay)
Ve víně je pravda, ale pozor, aby jí zase nebylo moc!(Foto: Vinotecarium / Pixabay)

… šedá eminence

Toto slovní spojení se dá zaslechnout ve chvíli, kdy se hovoří o významných záležitostech. Někdy se dodává „… v pozadí“, což přesně vystihuje podstatu celé věci. Můžeme si to ukázat na příkladu:

zatímco zvolení politici zvučných jmen mluví o určité důležité věci, která je v centru zájmu médií i veřejnosti, ve skutečnosti o ní v tichosti rozhodují lidé, jejichž jména často nikdo ani nezná.

Titul Jeho Eminence je přitom určen pro kardinály římskokatolické církve.

Epocha vysvětluje:

Běžně se traduje, že slovní spojení „šedá eminence“ je spojeno s francouzským politikem a duchovním Armandem Jeanem du Plessis, vévodou de Richelieu (1585-1642), jinak též kardinálem Richelieu, na kterém král Ludvík XIII. (1601-1643) nechává většinu státnických rozhodnutí.

Ale ve skutečnosti je hybnou silou politiky kapucínský mnich François Leclerc du Tremblay (1577-1638), který je zase pravou rukou kardinála. I když sám není vysoce postavený, okolí ho tak oslovuje z úcty ke vlivu, který tehdy má. A šedá? Vychází z barvy jeho mnišského oděvu.

… květnové pranostiky

Květen bývá často považován za nejkrásnější měsíc v roce. Není se čemu divit, dny jsou dlouhé a většinou i příjemně teplé a příroda je v plném květu. Podle toho získává měsíc své pojmenování.

Původně se mu říkalo máj a novým názvem ho označí až český lingvista Josef Jungmann (1773-1847) v roce 1805. Starší název se však používá ještě dlouho poté.

Epocha připomíná:

Zejména v současnosti bývají v květnu již takřka letní teploty a tak více než dříve je aktuální tvrzení, že „Máj a září jsou branami léta.“.

Stejné je to i s pranostikami „Májový déšť nad zlato.“ nebo „V květnu by neměla ovčákovi oschnout hůl.“ či „Květnová rosa činí zeleným luh i háj.“, protože nedostatek vláhy je stále výraznější.

A přestože květen se označuje jako měsíc lásky, naši předkové oceňovali počasí, které večerním romantickým dostaveníčkům moc nepřeje: „Chladno a večerní mlhy v máji hojnost ovoce a sena dají.“

Tradičně skvělé štramberské uši voní i chutnají (tady ve společnosti další valašské pochoutky, koláče zvaného frgál).(Foto: Silar / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Tradičně skvělé štramberské uši voní i chutnají (tady ve společnosti další valašské pochoutky, koláče zvaného frgál).(Foto: Silar / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

… štramberské uši

Pokud se vydáte do líbezného městečka Štramberk v okrese Nový Jičín, budete uchváceni nejenom jeho půvabem, pro který se mu přezdívá moravský Betlém.

Zaujme vás také věž na hradní zřícenině, zvaná Trúba, sloužící dnes jako rozhledna, i jeskyně Šipka jako někdejší místo pravěkých archeologických nálezů, která inspirovala jistě i slavného malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana (1905-1981), který ve městě žil.

A návyková je také místní pochoutka v podobě perníkových kornoutků, pojmenovaná štramberské uši.

Epocha přibližuje:

Její název se váže k legendě o mongolském tažení v roce 1241, kdy poté, co se místní lidé lstí ubrání nepřátelům, najdou na místě jejich ležení pytle s nasolenýma lidskýma ušima, sloužící jako dárek pro chána.

Na památku události se ve Štramberku pečou uši perníkové. Tato voňavá dobrota je od roku 2007 také prvním českým potravinářským výrobkem, kterému Evropská unie přiznala status chráněného zeměpisného označení, jež tak mohou používat jen výrobci ze Štramberku.

Z jakého dřeva měl housle vyrobené Dalibor z pověsti?(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Z jakého dřeva měl housle vyrobené Dalibor z pověsti?(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… nouze naučila Dalibora housti

Pokud se ocitneme v obtížné situaci, dokážeme si zařídit spoustu věcí vlastními silami. Pouštíme se i do činností, které nejsou jednoduché nebo příjemné a za běžných okolností bychom je dělat nechtěli nebo bychom nedoufali, že v nich uspějeme.

Tak, jako to dokázal onen Dalibor. A k čemu ho to krušné časy vlastně dohnaly a v jaké šlamastyce se ocitl?

Epocha doplňuje:

Jeho osudy vylíčí Alois Jirásek (1851-1930) ve Starých pověstech českých. Poddaní jistého vladyky se vzbouří, svrhnou ho a na zloduchovo místo dosadí jeho souseda Dalibora z Kozojed.

Celý případ má dohru a nový pán skončí ve vězení ve věži Pražského hradu. Je mu tam smutno, ze zbytků peněz, která má u sebe, si nechá od žalářníka koupit housle a naučí se na ně hrát. Nakonec však neujde popravě.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Julita / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz