Domů     Proč se říká: Psí počasí, uherský rok a hypochondr
Proč se říká: Psí počasí, uherský rok a hypochondr

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Když někdo nemá prachy, dívá se na kalendář a počítá dny do výplaty. Proč se vlastně penězům hovorově říká prachy?A pokud už jsme u kalendáře, připomeneme si, jak dlouhý může být uherský rok.

Zjistíme, odkud se vzalo slovo hypochondr a na počasí se podíváme hned dvakrát: na to psí i na říjnové.

… uherský rok

Když určité časové období vnímáme subjektivně delší, než ve skutečnosti je, často ho přirovnáváme k uherskému roku. „Přijedeš jednou za uherský rok,“ stěžují si například rodiče u svých dospělých dětí.

Není to tím, že by v někdejších Uhrách (tedy dnešním Maďarsku) měli jiný kalendář. A aby to nebylo málo komplikované, u zrodu tohoto spojení stojí Turci. Abychom přišli záhadě na kloub, musíme se vrátit o kus v čase.

Epocha dodává:

V roce 1453 vtrhnou turecké síly do Konstantinopole, hlavního města Byzantské říše, a ovládnou ji. Tam se ale nezastaví, pokračují na Balkán i do Evropy a snaží se dobýt co největší část území.

Evropské panovníky tak stojí spoustu peněz i úsilí, aby se Turkům ubránili. Ti řádí zejména okolo Dunaje a v Uhrách. V uherské armádě slouží i hodně našich vojáků. A přestože se původně dali naverbovat na určitou dobu, válečná tažení ji protáhnou. A „uherský rok“ je na světě!

Když nejsou prachy, je to problém!(Foto: Andrew Khoroshavin / Pixabay)
Když nejsou prachy, je to problém!(Foto: Andrew Khoroshavin / Pixabay)

… říjnové pranostiky

Dávní hospodáři i současní zemědělci vědí, že říjnové srážky jsou důležité pro závlahu polí a mohou v dobrém či horším významu ovlivnit úrodu v příštím roce.

Ale naši předkové sledují i jiné ukazatele, které dnes s rozvojem moderních technologií ustoupily do pozadí. Čeho všeho si tedy dříve zemědělci všímají?

Epocha připomíná:

Říkají třeba, že „Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň.“ nebo „Vějou-li v říjnu severní větry, nezdaří se obilí.“ A co tvrdí o počasí?

„V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.“, „Kolik dní v říjnu uplyne do prvého deště, po tolik dnů bude i v zimě pršeti.“ a „Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.“ Tak, a jak to tedy bude letos?

V některých dnech se ven nechce ani psům.(Foto: Ashlee Marie / Pixabay)
V některých dnech se ven nechce ani psům.(Foto: Ashlee Marie / Pixabay)

… prachy

Nemám prachy.“ Když tohle někdo vysloví, znamená to, že na tom teď není dobře s penězi. Lidový výraz pro peníze má souvislost s německým slovem (der) Staub, který je označením pro prach a zároveň také pro drobné mince.

V češtině je možné vysledovat toto hovorové označení pro peníze už v mladoboleslavské smolné knize z roku 1597, tedy před 426 lety.

Epocha doplňuje:

Smolné knihy jsou středověké spisy, které vede soud vybavený hrdelní pravomocí. Obsahují záznamy výpovědí osob podezřelých z nejzávažnějších zločinů, které se trestají smrtí, a také zápis o provedené popravě.

Nejstarší dochované smolné knihy pocházejí z 1. čtvrtiny 16. století a s jejich vedením se končí za vlády císařovny Marie Terezie (1717-1780). Mladší knihy přitom obsahují rozsáhlejší zápisy.

I pouhou rýmu dokáže hypochondr změnit v pořádné drama.(Foto: Mojca-Peter / Pixabay)
I pouhou rýmu dokáže hypochondr změnit v pořádné drama.(Foto: Mojca-Peter / Pixabay)

… psí počasí

Podzim s sebou přináší změny počasí, ochladí se a přibývá srážek. Dalo by se říct, že nastává psí počasí. Stejně jako u jiných přirovnání, kde se slovo „psí“ objevuje, i tady platí, že nejde o nic příjemného. Psí počasí je tedy špatné, nevlídné a protivné.

Ostatně, existuje i jiné zhodnocení takového nečasu, které tvrdí, že do takového počasí by člověk „ani psa nevyhnal“.

Epocha přibližuje:

Dříve se dalo setkat i s jednoslovným výrazem „psota“. A kde ještě se můžeme setkat s vyjádřením těžkého psího údělu v minulosti, kdy nebyl blízkým lidským parťákem, ale čekalo se od něho, že bude hlavně hlídat dům a majetek svého pána?

Tak třeba když slyšíme, že někdo lamentuje nad „psím životem“ nebo že je „zima jako v psinci“. Také se můžeme dozvědět, že někdo má „náladu pod psa“, tedy že na něho dolehla mrzutost, splín a chmury a rozhodně mu není do smíchu.

… hypochondr

Bývá nemocný, i když je zdravý. Člověk trpící hypochondrií je přesvědčený, že má jedno či více závažných onemocnění, která se zhoršují. Stejně tak interpretuje každou malou anomálii ve svém zdravotním stavu jako projev mnohem horší choroby.

Vyšetření nic neprokážou, ale on na svém názoru nic nezmění. Vždyť je to hypochondr! Technicky vzato má ale pravdu: jednu nemoc má.

Epocha vysvětluje:

Není to však žádná z těch, kterou si „našel“. Netrpí jeho tělo, ale duše. Hypochondrie je psychická porucha, jejíž název vychází z řeckého slova hypochondrium (podžebří).

Právě tam se podle starověkých lékařů nacházel zdroj obtíží pacientů, trpících nepodloženým přesvědčením o vlastním vážném onemocnění.

Hypochondrie a nadměrné sebepozorování se často objevuje u hrdinů knih i filmů a známá je tím například divadelní hra Zdravý nemocný, kterou napsal slavný francouzský dramatik Molière (1622-1673).

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Ana Krach / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz