Domů     Proč se říká: Psí počasí, uherský rok a hypochondr
Proč se říká: Psí počasí, uherský rok a hypochondr

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Když někdo nemá prachy, dívá se na kalendář a počítá dny do výplaty. Proč se vlastně penězům hovorově říká prachy?A pokud už jsme u kalendáře, připomeneme si, jak dlouhý může být uherský rok.

Zjistíme, odkud se vzalo slovo hypochondr a na počasí se podíváme hned dvakrát: na to psí i na říjnové.

… uherský rok

Když určité časové období vnímáme subjektivně delší, než ve skutečnosti je, často ho přirovnáváme k uherskému roku. „Přijedeš jednou za uherský rok,“ stěžují si například rodiče u svých dospělých dětí.

Není to tím, že by v někdejších Uhrách (tedy dnešním Maďarsku) měli jiný kalendář. A aby to nebylo málo komplikované, u zrodu tohoto spojení stojí Turci. Abychom přišli záhadě na kloub, musíme se vrátit o kus v čase.

Epocha dodává:

V roce 1453 vtrhnou turecké síly do Konstantinopole, hlavního města Byzantské říše, a ovládnou ji. Tam se ale nezastaví, pokračují na Balkán i do Evropy a snaží se dobýt co největší část území.

Evropské panovníky tak stojí spoustu peněz i úsilí, aby se Turkům ubránili. Ti řádí zejména okolo Dunaje a v Uhrách. V uherské armádě slouží i hodně našich vojáků. A přestože se původně dali naverbovat na určitou dobu, válečná tažení ji protáhnou. A „uherský rok“ je na světě!

Když nejsou prachy, je to problém!(Foto: Andrew Khoroshavin / Pixabay)
Když nejsou prachy, je to problém!(Foto: Andrew Khoroshavin / Pixabay)

… říjnové pranostiky

Dávní hospodáři i současní zemědělci vědí, že říjnové srážky jsou důležité pro závlahu polí a mohou v dobrém či horším významu ovlivnit úrodu v příštím roce.

Ale naši předkové sledují i jiné ukazatele, které dnes s rozvojem moderních technologií ustoupily do pozadí. Čeho všeho si tedy dříve zemědělci všímají?

Epocha připomíná:

Říkají třeba, že „Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň.“ nebo „Vějou-li v říjnu severní větry, nezdaří se obilí.“ A co tvrdí o počasí?

„V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.“, „Kolik dní v říjnu uplyne do prvého deště, po tolik dnů bude i v zimě pršeti.“ a „Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.“ Tak, a jak to tedy bude letos?

V některých dnech se ven nechce ani psům.(Foto: Ashlee Marie / Pixabay)
V některých dnech se ven nechce ani psům.(Foto: Ashlee Marie / Pixabay)

… prachy

Nemám prachy.“ Když tohle někdo vysloví, znamená to, že na tom teď není dobře s penězi. Lidový výraz pro peníze má souvislost s německým slovem (der) Staub, který je označením pro prach a zároveň také pro drobné mince.

V češtině je možné vysledovat toto hovorové označení pro peníze už v mladoboleslavské smolné knize z roku 1597, tedy před 426 lety.

Epocha doplňuje:

Smolné knihy jsou středověké spisy, které vede soud vybavený hrdelní pravomocí. Obsahují záznamy výpovědí osob podezřelých z nejzávažnějších zločinů, které se trestají smrtí, a také zápis o provedené popravě.

Nejstarší dochované smolné knihy pocházejí z 1. čtvrtiny 16. století a s jejich vedením se končí za vlády císařovny Marie Terezie (1717-1780). Mladší knihy přitom obsahují rozsáhlejší zápisy.

I pouhou rýmu dokáže hypochondr změnit v pořádné drama.(Foto: Mojca-Peter / Pixabay)
I pouhou rýmu dokáže hypochondr změnit v pořádné drama.(Foto: Mojca-Peter / Pixabay)

… psí počasí

Podzim s sebou přináší změny počasí, ochladí se a přibývá srážek. Dalo by se říct, že nastává psí počasí. Stejně jako u jiných přirovnání, kde se slovo „psí“ objevuje, i tady platí, že nejde o nic příjemného. Psí počasí je tedy špatné, nevlídné a protivné.

Ostatně, existuje i jiné zhodnocení takového nečasu, které tvrdí, že do takového počasí by člověk „ani psa nevyhnal“.

Epocha přibližuje:

Dříve se dalo setkat i s jednoslovným výrazem „psota“. A kde ještě se můžeme setkat s vyjádřením těžkého psího údělu v minulosti, kdy nebyl blízkým lidským parťákem, ale čekalo se od něho, že bude hlavně hlídat dům a majetek svého pána?

Tak třeba když slyšíme, že někdo lamentuje nad „psím životem“ nebo že je „zima jako v psinci“. Také se můžeme dozvědět, že někdo má „náladu pod psa“, tedy že na něho dolehla mrzutost, splín a chmury a rozhodně mu není do smíchu.

… hypochondr

Bývá nemocný, i když je zdravý. Člověk trpící hypochondrií je přesvědčený, že má jedno či více závažných onemocnění, která se zhoršují. Stejně tak interpretuje každou malou anomálii ve svém zdravotním stavu jako projev mnohem horší choroby.

Vyšetření nic neprokážou, ale on na svém názoru nic nezmění. Vždyť je to hypochondr! Technicky vzato má ale pravdu: jednu nemoc má.

Epocha vysvětluje:

Není to však žádná z těch, kterou si „našel“. Netrpí jeho tělo, ale duše. Hypochondrie je psychická porucha, jejíž název vychází z řeckého slova hypochondrium (podžebří).

Právě tam se podle starověkých lékařů nacházel zdroj obtíží pacientů, trpících nepodloženým přesvědčením o vlastním vážném onemocnění.

Hypochondrie a nadměrné sebepozorování se často objevuje u hrdinů knih i filmů a známá je tím například divadelní hra Zdravý nemocný, kterou napsal slavný francouzský dramatik Molière (1622-1673).

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Ana Krach / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Osudový výstřel na prezidenta Williama McKinleyho: Jak anarchista změnil dějiny USA
Leon Czolgosz, dělník z Detroitu inspirovaný myšlenkami anarchistky Emmy Goldmanové, se rozhodl změnit svůj osud. Jeho čin, atentát na prezidenta Williama McKinleyho, měl dalekosáhlé důsledky, které navždy změnily směr americké historie. Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz