Jeho jméno zná každý Čech, Oskarový režisér Miloš Forman. Pravdu o tom, že jeho otcem je ve skutečnosti někdo jiný, než kdo ho vychovával, se dozví až po 2. světové válce.
Do té doby Miloš Forman (1932–2018) za tátu považuje učitele Rudolfa Formana, ve skutečnosti ho ale počal pražský architekt židovského původu Otto Kohn. O oba rodiče, matku Annu a nevlastního otce. přijde během války.
Rudolf je zatčen za účast v protinacistickém odboji, matka na základě falešného udání. Vyrůstá pak u příbuzných. Přihlásí se na FAMU, prý hlavně proto, aby se vyhnul vojně.
Úspěšně vystuduje a roku 1963 se filmovým divákům představí snímky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. V 60. letech 20. století se s ostatními mladými režiséry sveze na československé nové vlně, slavné éře našeho filmu.
Společnosti nastavuje zrcadlo černým humorem třeba ve filmu Černý Petr nebo Hoří má panenko.
Komerční propadák
Srpen 1968 ale znamená konec svobodné tvorby v Československu. Forman legálně odchází do USA. Než se mu podaří začít sbírat filmovou slávu v kapitalistické cizině, chvíli to ovšem trvá. Není jednoduché trefit se do vkusu amerických diváků.
Když v roce 1971 pustí do světa svůj první americký film Taking off, točený ještě „po česku,“ získá za něj sice cenu na festivalu v Cannes, ale v Americe jde o komerční propadák.
Pro diváky za velkou louží jsou Formanovy slavné filmy jako Hoří, má panenko, natočené v Československu v 60. letech 20. století, naprosto nepochopitelné a jak se říká „mimo mísu.“ Forman ale brzy pochopí, co Američané chtějí.
Prorazí s filmem Přelet nad kukaččím hnízdem v roce 1976, kde hlavní roli ztvární slavný herec Jack Nicholson (*1937). Snímek posbírá pět Oscarů včetně nejlepší režie.
Muzikantskou hvězdu neobsadil
„Komunisté rádi nechávali točit filmy o hudebních skladatelích, protože ti se vyjadřovali hudbou, a nevedli tak žádné podvratné řeči,“ říká sám Forman, který se v 80. letech 20. století jako emigrant může znovu podívat do Československa.
Točí tu svůj slavný film Amadeus (1984). Proč ho sem bez protestů pustí? Z jednoduchých důvodů: Přinese jim to totiž velký balík dolarů.
Natáčení budí opravdu velký rozruch, a to i přesto, že hlavní roli nakonec neztvárnil Mick Jagger (*1943), slavná hvězda z hudební skupiny Rolling Stones. Jako Amadea totiž tvůrci původně zamýšleli obsadit právě jeho.
Nakonec se do Mozarta vtělil herec Tom Hulce a ztvárnil ho skvěle. Film přinese bohatou odměnu v podobě osmi Oscarů. Naposledy stojí Forman za kamerou, když v roce 2006 točí ve Španělsku film Goyovy přízraky.