Skip to content

Proč se máme bát rakoviny tlustého střeva?

Celosvětově jde o 3. nejčastěji se vyskytující typ zhoubného nádoru, hned po karcinomu plic a po rakovině prsu u žen, a zároveň 2. nejčastější příčinu úmrtí na rakovinu. Přitom při včasném odhalení je až 90 % nádorů tlustého střeva léčitelných.

Kdy byste měli zpozornět?

Zatímco ještě před několika lety patřila Česká republika k zemím s největším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva, loni klesla mezi evropskými zeměmi na 6. příčku ve výskytu a na 11. v počtu úmrtí na tyto karcinomy.

Lékaři si tento úspěch zdůvodňují zavedením bezplatného screeningu pro všechny občany nad 50 let. Včasné odhalení totiž hraje při léčbě klíčovou roli. Zatímco při brzkém odhalení je šance na přežití (dalších 5 let života) 90 %, u pokročilých nálezů je to jen 13 %.

Přesto není důvod jásat, ročně postihne kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva a konečníku) přes 8000 Čechů.

Zdravé střevo je základ

Střevo je největším orgánem v těle a zároveň nejdelším úsekem trávicí trubice. Kdyby se rozložilo do plochy, mělo by rozlohu fotbalového hřiště. Dělí se na tenké a tlusté střevo. Zatímco hlavním úkolem tenkého střeva je vstřebávání živin z potravy, u tlustého střeva je to vylučování nepotřebných zplodin z těla.

Tlusté střevo měří asi 1,5 metru a v průměru má 5–7 cm. Jeho nejdelší částí je tračník. V něm dochází ke vstřebávání zbylých vitaminů, minerálů a vody z potravy. Slepé střevo je zase důležitým orgánem imunity.

Rakovina tlustého střeva vzniká kvůli mutacím v genech.

Proč rakovina vzniká?

Důvody vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou dnes už velmi dobře prozkoumány. Kvůli mutacím v genech, které jsou zodpovědné za růst a dělení buněk ve střevě, dojde k tomu, že se buňky začnou dělit zcela nekoordinovaně.

Pokud jim v tom není včas zabráněno, vznikne kolorektální karcinom. K rozvinutí onemocnění mohou přispět zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida) i polypy (nezhoubné výrůstky), které se s věkem na stěnách střev objevují.

Na počátku vzniku nádoru stojí v 80 % případů právě polyp.

Pivo jako rizikový faktor

Svoji roli při vzniku nádoru ovšem sehrává také dědičnost. Pokud se u rodičů vyskytl zhoubný nádor tlustého střeva, má k němu jejich potomek až 20% předpoklad. Významným faktorem je rovněž věk. Karcinom se většinou objevuje po 50.

roce života, v poslední době však postihuje i mladší jedince. Bez zajímavosti není ani fakt, že zatímco ve světě častěji postihuje ženy, u nás jím více trpí muži. Na vině je dle lékařů zřejmě zvýšená konzumace piva.

I strava může k rozvoji onemocnění přispět, zvlášť když obsahuje hodně masa a málo ovoce a zeleniny. Nepříznivě se projevuje i kouření a konzumace alkoholu.

Jak nemoc varuje

Zdravý člověk vyměšuje jednou denně a jeho stolice má žlutohnědou až hnědočernou barvu, měkkou konzistenci a tvar válečku. V záchodové míse plave a neulpívá na jejích stěnách. Jakékoliv delší vychýlení z této pravidelnosti by mělo být varovným signálem a důvodem k návštěvě lékaře.

Zejména průjmy, zácpy či tenká (tzv. stužkovitá) stolice, ale také časté bolesti a křeče v břiše, pocity plnosti a nadmutí. Významným důvodem ke zpozornění je krev ve stolici, byť může být rovněž příznakem hemoroidů či trhlin v oblasti konečníku, a nucení ke stolici s pocitem neúplného vyprázdnění.

Dalšími příznaky jsou pak pocity na zvracení (či zvracení), extrémní únava a bezdůvodný úbytek váhy.

blank
Nemoc varuje především bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem.

Nebezpečné okultní krvácení

Velké nebezpečí představuje zejména okultní (skryté) krvácení do stolice, jež není okem zjistitelné. Může být totiž příznakem kolorektálního karcinomu. Vzhledem k tomu, že je tento 2. nejčastějším nádorem, na který umírají čeští muži, a 3.

nejčastějším u žen, mají všichni občané České republiky nad 50 let věku nárok na screening okultního krvácení jednou za rok zdarma. Pacient obdrží tři psaníčka z tuhého papíru se dvěma okénky. Na ně po 3 dny umisťuje vzorky své stolice.

Pokud je v ní zjištěna přítomnost krve, je postižený odeslán na specializované pracoviště.

Pravdu odhalí kolonoskopie

Vyšetření tlustého střeva se v dnešní době nejčastěji provádí tak zvanou kolonoskopii. Při ní je do konečníku pacienta vsunuta ohebná trubice, která přesně a úplně zobrazuje vnitřek střeva. Díky tomu je možné odhalit změny na jeho sliznici, signalizující zánět nebo nádor.

Přístroj rovněž umožňuje odběr vzorků tkáně či přímé odstranění drobných nezhoubných nádorů (polypů), které by mohly časem vést k rakovinnému bujení. Provedena mohou být i další vyšetření, třeba částečná kolonoskopie či manuální vyšetření konečníku.

Léčba je chirurgická

Pokud se prokáže přítomnost karcinomu, přistupuje se k jeho odstranění. Menší polypy a nádory je možné odstranit při kolonoskopii, případně laparoskopicky. Při laparoskopii se provedou pouze 2–3 menší řezy, kterými se do břicha zavedou nástroje a kamera.

Po tomto málo invazivním zákroku se pacient rychle zotaví. Při větším rozsahu onemocnění však musí být provedena klasická operace, při které dojde k odstranění postiženého úseku střeva.

blank
Karcinom se většinou odstraňuje chirurgicky.

Život „bez“ střeva

Většina karcinomů vzniká spíše v levé části tlustého střeva (postihuje sestupný tračník, esovitou kličku či konečník), může se však rozvinout i v jeho pravé části (slepé střevo, vzestupný a přímý tračník).

Pak se provádí levo- či pravostranná hemikolektomie. Při ní je odstraněna postižená polovina střeva. Lékaři poté na sebe napojí jeho zdravé úseky. Někdy je nutné dočasně udělat tzv. boční vývod, kdy stolice pacienta odchází ven z těla novým otvorem do plastikového sáčku.

Chirurgická léčba bývá doprovázena chemoterapií a ozařováním pro zamezení návratu nádoru.

Preventivní opatření

Je možné snížit riziko propuknutí rakoviny tlustého střeva? Ano, velmi významnou roli totiž při jejím rozvoji hraje životní styl. Zdravá strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zeleniny, celozrnné výrobky), omezení konzumace živočišných tuků (červené maso, uzeniny) a dostatek pohybu mohou vznik rakoviny ovlivnit z 60 až 80 %.

Důležité je také omezit kouření a konzumaci alkoholu. Vzhledem k tomu, že včasné odhalení nádoru je klíčové pro jeho úspěšnou léčbu, měl by si každý provádět samovyšetření (test, hledání příznaků) a v případě pochybností vyrazit k lékaři.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Já už jí vážně odpustila
skutecnepribehy.cz

Já už jí vážně odpustila

Také přátelé si někdy dokážou...
Jordán žije Táborem: Oslavy 530 let známé vodní nádrže
epochanacestach.cz

Jordán žije Táborem: Oslavy 530...

Tábor je městem nad Jordánem....
Designový komfort garážových vrat
rezidenceonline.cz

Designový komfort...

Segment garážových vrat v současné době...
Kouření z generace na generaci
21stoleti.cz

Kouření z generace na generaci

Před několika lety prokázala vědecká studie, že...
4 nejstarší města světa
epochalnisvet.cz

4 nejstarší města světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Mini koblížky s medem
tisicereceptu.cz

Mini koblížky s medem

Suroviny na 12 kusů 2 vejce 200 g bílého řeckého...
Největší pomsta milence Gelemové!
nasehvezdy.cz

Největší pomsta milence...

To snad není možné!...
Zjistila, že s partnerem už nemůže být?
nasehvezdy.cz

Zjistila, že s partnerem už...

Dokonalá idylka se prý...
Robert Johnson: Upsal známý hudebník svou duši ďáblu?
enigmaplus.cz

Robert Johnson: Upsal známý...

Historie zná mnoho hudebníků, kteří svým...
Gymnastika pro obličej
panidomu.cz

Gymnastika pro obličej

Povadlost rysů? Pravidelným cvičením můžete...
Případy sexu s duchy: Jde o spánkovou paralýzu či astrální projekci?
enigmaplus.cz

Případy sexu s duchy: Jde o...

Čas od času plní titulky novin lidé prohlašující, že...
KlokArt se navrací se značkou Certina do 90. let
iluxus.cz

KlokArt se navrací se...

Po velmi úspěšných edicích triček s motivy...