Domů     Proč se máme bát rakoviny tlustého střeva?
Proč se máme bát rakoviny tlustého střeva?
27.3.2019

Celosvětově jde o 3. nejčastěji se vyskytující typ zhoubného nádoru, hned po karcinomu plic a po rakovině prsu u žen, a zároveň 2. nejčastější příčinu úmrtí na rakovinu. Přitom při včasném odhalení je až 90 % nádorů tlustého střeva léčitelných. Kdy byste měli zpozornět?

Zatímco ještě před několika lety patřila Česká republika k zemím s největším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva, loni klesla mezi evropskými zeměmi na 6. příčku ve výskytu a na 11. v počtu úmrtí na tyto karcinomy.

Lékaři si tento úspěch zdůvodňují zavedením bezplatného screeningu pro všechny občany nad 50 let. Včasné odhalení totiž hraje při léčbě klíčovou roli.

Zatímco při brzkém odhalení je šance na přežití (dalších 5 let života) 90 %, u pokročilých nálezů je to jen 13 %. Přesto není důvod jásat, ročně postihne kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva a konečníku) přes 8000 Čechů.

Zdravé střevo je základ

Střevo je největším orgánem v těle a zároveň nejdelším úsekem trávicí trubice. Kdyby se rozložilo do plochy, mělo by rozlohu fotbalového hřiště. Dělí se na tenké a tlusté střevo.

Zatímco hlavním úkolem tenkého střeva je vstřebávání živin z potravy, u tlustého střeva je to vylučování nepotřebných zplodin z těla. Tlusté střevo měří asi 1,5 metru a v průměru má 5–7 cm. Jeho nejdelší částí je tračník.

V něm dochází ke vstřebávání zbylých vitaminů, minerálů a vody z potravy. Slepé střevo je zase důležitým orgánem imunity.

Rakovina tlustého střeva vzniká kvůli mutacím v genech.
Rakovina tlustého střeva vzniká kvůli mutacím v genech.

Proč rakovina vzniká?

Důvody vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou dnes už velmi dobře prozkoumány. Kvůli mutacím v genech, které jsou zodpovědné za růst a dělení buněk ve střevě, dojde k tomu, že se buňky začnou dělit zcela nekoordinovaně.

Pokud jim v tom není včas zabráněno, vznikne kolorektální karcinom. K rozvinutí onemocnění mohou přispět zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida) i polypy (nezhoubné výrůstky), které se s věkem na stěnách střev objevují. Na počátku vzniku nádoru stojí v 80 % případů právě polyp.

Pivo jako rizikový faktor

Svoji roli při vzniku nádoru ovšem sehrává také dědičnost. Pokud se u rodičů vyskytl zhoubný nádor tlustého střeva, má k němu jejich potomek až 20% předpoklad. Významným faktorem je rovněž věk.

Karcinom se většinou objevuje po 50. roce života, v poslední době však postihuje i mladší jedince. Bez zajímavosti není ani fakt, že zatímco ve světě častěji postihuje ženy, u nás jím více trpí muži. Na vině je dle lékařů zřejmě zvýšená konzumace piva.

I strava může k rozvoji onemocnění přispět, zvlášť když obsahuje hodně masa a málo ovoce a zeleniny. Nepříznivě se projevuje i kouření a konzumace alkoholu.

Jak nemoc varuje

Zdravý člověk vyměšuje jednou denně a jeho stolice má žlutohnědou až hnědočernou barvu, měkkou konzistenci a tvar válečku. V záchodové míse plave a neulpívá na jejích stěnách.

Jakékoliv delší vychýlení z této pravidelnosti by mělo být varovným signálem a důvodem k návštěvě lékaře. Zejména průjmy, zácpy či tenká (tzv. stužkovitá) stolice, ale také časté bolesti a křeče v břiše, pocity plnosti a nadmutí.

Významným důvodem ke zpozornění je krev ve stolici, byť může být rovněž příznakem hemoroidů či trhlin v oblasti konečníku, a nucení ke stolici s pocitem neúplného vyprázdnění.

Dalšími příznaky jsou pak pocity na zvracení (či zvracení), extrémní únava a bezdůvodný úbytek váhy.

Nemoc varuje především bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem.
Nemoc varuje především bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem.

Nebezpečné okultní krvácení

Velké nebezpečí představuje zejména okultní (skryté) krvácení do stolice, jež není okem zjistitelné. Může být totiž příznakem kolorektálního karcinomu.

Vzhledem k tomu, že je tento 2. nejčastějším nádorem, na který umírají čeští muži, a 3. nejčastějším u žen, mají všichni občané České republiky nad 50 let věku nárok na screening okultního krvácení jednou za rok zdarma.

Pacient obdrží tři psaníčka z tuhého papíru se dvěma okénky. Na ně po 3 dny umisťuje vzorky své stolice. Pokud je v ní zjištěna přítomnost krve, je postižený odeslán na specializované pracoviště.

Pravdu odhalí kolonoskopie

Vyšetření tlustého střeva se v dnešní době nejčastěji provádí tak zvanou kolonoskopii.  Při ní je do konečníku pacienta vsunuta ohebná trubice, která přesně a úplně zobrazuje vnitřek střeva.

Díky tomu je možné odhalit změny na jeho sliznici, signalizující zánět nebo nádor. Přístroj rovněž umožňuje odběr vzorků tkáně či přímé odstranění drobných nezhoubných nádorů (polypů), které by mohly časem vést k rakovinnému bujení.

Provedena mohou být i další vyšetření, třeba částečná kolonoskopie či manuální vyšetření konečníku.

Léčba je chirurgická

Pokud se prokáže přítomnost karcinomu, přistupuje se k jeho odstranění. Menší polypy a nádory je možné odstranit při kolonoskopii, případně laparoskopicky. Při laparoskopii se provedou pouze 2–3 menší řezy, kterými se do břicha zavedou nástroje a kamera.

Po tomto málo invazivním zákroku se pacient rychle zotaví. Při větším rozsahu onemocnění však musí být provedena klasická operace, při které dojde k odstranění postiženého úseku střeva.

Karcinom se většinou odstraňuje chirurgicky.
Karcinom se většinou odstraňuje chirurgicky.

Život „bez“ střeva

Většina karcinomů vzniká spíše v levé části tlustého střeva (postihuje sestupný tračník, esovitou kličku či konečník), může se však rozvinout i v jeho pravé části (slepé střevo, vzestupný a přímý tračník).

Pak se provádí levo- či pravostranná hemikolektomie. Při ní je odstraněna postižená polovina střeva. Lékaři poté na sebe napojí jeho zdravé úseky. Někdy je nutné dočasně udělat tzv.

boční vývod, kdy stolice pacienta odchází ven z těla novým otvorem do plastikového sáčku. Chirurgická léčba bývá doprovázena chemoterapií a ozařováním pro zamezení návratu nádoru.

Preventivní opatření

Je možné snížit riziko propuknutí rakoviny tlustého střeva? Ano, velmi významnou roli totiž při jejím rozvoji hraje životní styl.

Zdravá strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zeleniny, celozrnné výrobky), omezení konzumace živočišných tuků (červené maso, uzeniny) a dostatek pohybu mohou vznik rakoviny ovlivnit z 60 až 80 %. Důležité je také omezit kouření a konzumaci alkoholu.

Vzhledem k tomu, že včasné odhalení nádoru je klíčové pro jeho úspěšnou léčbu, měl by si každý provádět samovyšetření (test, hledání příznaků) a v případě pochybností vyrazit k lékaři.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Věda a technika
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
reklama
historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
reklama
lifestyle
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum
Rozklepnout několik vajíček a pořádně je vyšlehat společně s cukrem. Do mísy míří také mouka, v níž se schovává kypřící prášek. Kuchtík nesmí zapomenout na kakao, poté směs nalije do vymazané formy a strčí ji do trouby. Základ sladké tečky bude 45 minut odpočívat v horké výhni! Lidé mlsají ve všech historických epochách, dezerty ale projdou rapidní proměnou. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz