Domů     Proč se co říká? Panický strach, nepohoda pod okapem a zvony na cestách
Proč se co říká? Panický strach, nepohoda pod okapem a zvony na cestách

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, odkud vzala své jméno panika, proč se nevyplatí schovat se před deštěm pod okap a z jakého důvodu se na Zelený čtvrtek vydají zvony na dlouhou cestu do Říma.

Dozvíme se i to, proč je praktické chválit uplynulý den až po ulehnutí do postele a co naši předkové tvrdili o dubnu. Třeba to, co se dá čekat od aprílových bouřek!

… panika

Panika je stav, který se vyznačuje nezvládnutelnými obavami, kolotočem iracionálních myšlenek, nečekaným impulzivním chováním a upřednostňováním momentálních emocí před rozumem.

Může se týkat jak jednoho člověka, tak i celé skupiny a vyskytuje se nejčastěji v extrémně vypjatých situacích, jako je třeba požár, velká tlačenice, nehoda nebo přírodní katastrofa a podobně.

Epocha vysvětluje:

Název pochází od boha Pana ze starověké řecké mytologie. Je synem nymfy, která neunese, že se narodil jako malý ošklivec s růžky, kozlíma nohama a vousky. Smějí se mu i bohové na Olympu, kam si ho vezme jeho otec, bůh Hermés.

Uteče proto zpět do lidského světa a žije o samotě v ústraní, pase stáda a hraje na píšťalu. Má jednu zálibu: i když je jinak neškodný, rád děsí lidi, kteří ho vyruší ze spánku.

A tak se dodnes po něm jmenuje nezvladatelný strach neboli panika, jinak také třeba panická hrůza.

Nemilé věci často přicházejí v nejméně očekávanou chvíli.(Foto: Victoria_Watercolor / Pixabay)
Nemilé věci často přicházejí v nejméně očekávanou chvíli.(Foto: Victoria_Watercolor / Pixabay)

… z deště pod okap

Když prší, každý se chce co nejdříve před deštěm schovat. Komu by se také líbilo být zmáčený do poslední nitky! Aprílové počasí, které teď aktuálně panuje, je na překvapení bohaté, takže nějaký ten jarní dešťový příval se dá čekat kdykoliv.

Ale hledat úkryt pod okapem, ze kterého se řinou proudy vody, by pochopitelně byla naprostá hloupost.

Epocha připomíná:

Když se tedy řekne, že se někdo dostal z deště pod okap, znamená to, že osobu ve špatné situaci při pokusu o změnu postihnou trable stejné nebo ještě větší. Může, ale nemusí to být vlastním přičiněním.

Podobně tutéž záležitost vystihuje i idiom „z louže do bláta“. A tak by se tedy dalo v duchu lidové moudrosti poradit jen jediné. Dobře přemýšlet, tedy „dvakrát měř a jednou řež!“

… zvony letí do Říma

Určitě jste si všimli, že o každých Velikonocích po večerní mši na Zelený čtvrtek umlkají kostelní zvony a opět se rozezní až při slavnostní bohoslužbě na Bílou sobotu. Tento zvyk vychází z křesťanských tradic.

Mlčení zvonů odkazuje na hluboký smutek, trvající od Zeleného čtvrtku, kdy je podle evangelií Ježíš Kristus zatčen v Getsemanské zahradě, přes Velký pátek, kdy je ukřižován, až do večerní či noční bohoslužby na Bílou sobotu, kdy se slaví Ježíšovo vzkříšení. Po tuto dobu jsou kostely tiché, umlkají také varhany.

Epocha přibližuje:

Pověst tvrdí, že se v této době zvony vydávají na dlouhou cestu do Říma, aby si vysloužily požehnání od samotného papeže za celoroční službu. Po dobu, kdy mlčí, je nahrazovaly řehtačky, tedy dřevěné nástroje, vydávající charakteristický „řehtavý“ zvuk.

Ty se dříve používaly ke svolávání na bohoslužby místo zvonů. Tato tradice je někdy k vidění i dnes, zejména na venkově. Na některých místech je řehtání také součástí symbolického zahánění biblického zrádce Jidáše.

Utéct z takového lijáku pod okap je čirý nerozum.(Foto: Wolfgang Claussen / Pixabay)
Utéct z takového lijáku pod okap je čirý nerozum.(Foto: Wolfgang Claussen / Pixabay)

… nechval dne před večerem

Určitě jste to už zažili také. Zdá se vám, že všechno, co jste chtěli udělat, se vám podařilo anebo že se věci vyvíjejí zdárným směrem. Je tak podle vás důvod k optimismu. Dáte ho hlasitě najevo a nepočítáte se žádným zádrhelem. Ale pak se stane něco neočekávaného, co vám zhatí plány i radostná očekávání.

Epocha dodává:

Tato lidová moudrost tak nabádá, že s chválou úspěchu nějaké záležitosti se má vyčkat do chvíle, kdy nehrozí, že by vás něco nemile zaskočilo. Přeneseně to platí pro jakoukoliv činnost.

Pokud se třeba povede při zkoušce správně zodpovědět první otázky, není dobré jásat předčasně a raději vyčkat až na správné vyřešení i té poslední.

Když si chválíte skvělý výlet, počkejte, až si doma odložíte batoh, protože si do té doby můžete třeba ještě zvrtnout kotník.

Zvony se na Zelený čtvrtek podle legendy vydávají za papežem do Říma.(Foto: Gerhard Bögner / Pixabay)
Zvony se na Zelený čtvrtek podle legendy vydávají za papežem do Říma.(Foto: Gerhard Bögner / Pixabay)

… dubnové pranostiky

Vrtkavé dubnové počasí se objevuje v mnoha pranostikách. Není se čemu divit, tento měsíc je těmito změnami proslulý. Jeden den svítí slunce na jasném nebi, druhý den saháme po deštníku a třetí den si musíme obout sněhule.

Někdy jsou zvraty rychlejší a odehrají se během jediného dne. Skvěle to vystihuje například tato lidová moudrost: „V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde.“ Tyto prudké změny má nejčastěji na svědomí vpád studeného arktického vzduchu ze severu.

Epocha doplňuje:

Zatímco mnohé jiné měsíce naši předkové spojovali s jediným dalším, duben poskytuje výhledy na různé měsíce i roční období:

Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.“, „Teplé deště v dubnu, teplé dny v říjnu.“, „Chladnější duben bez sněhu – jasný a teplý květen.“ anebo „Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.“.

Ale počasí v dubnu poskytuje prý také odhad úrody: „Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.“, „Hodně-li v dubnu vítr duje, stodola se naplňuje.“ a dokonce slibuje, že „Duben hojný vodou – říjen vínem.“

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Julita / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
reklama
lifestyle
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
lifestyle
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.