Domů     Proč se co říká? Panický strach, nepohoda pod okapem a zvony na cestách
Proč se co říká? Panický strach, nepohoda pod okapem a zvony na cestách

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, odkud vzala své jméno panika, proč se nevyplatí schovat se před deštěm pod okap a z jakého důvodu se na Zelený čtvrtek vydají zvony na dlouhou cestu do Říma.

Dozvíme se i to, proč je praktické chválit uplynulý den až po ulehnutí do postele a co naši předkové tvrdili o dubnu. Třeba to, co se dá čekat od aprílových bouřek!

… panika

Panika je stav, který se vyznačuje nezvládnutelnými obavami, kolotočem iracionálních myšlenek, nečekaným impulzivním chováním a upřednostňováním momentálních emocí před rozumem.

Může se týkat jak jednoho člověka, tak i celé skupiny a vyskytuje se nejčastěji v extrémně vypjatých situacích, jako je třeba požár, velká tlačenice, nehoda nebo přírodní katastrofa a podobně.

Epocha vysvětluje:

Název pochází od boha Pana ze starověké řecké mytologie. Je synem nymfy, která neunese, že se narodil jako malý ošklivec s růžky, kozlíma nohama a vousky. Smějí se mu i bohové na Olympu, kam si ho vezme jeho otec, bůh Hermés.

Uteče proto zpět do lidského světa a žije o samotě v ústraní, pase stáda a hraje na píšťalu. Má jednu zálibu: i když je jinak neškodný, rád děsí lidi, kteří ho vyruší ze spánku.

A tak se dodnes po něm jmenuje nezvladatelný strach neboli panika, jinak také třeba panická hrůza.

Nemilé věci často přicházejí v nejméně očekávanou chvíli.(Foto: Victoria_Watercolor / Pixabay)
Nemilé věci často přicházejí v nejméně očekávanou chvíli.(Foto: Victoria_Watercolor / Pixabay)

… z deště pod okap

Když prší, každý se chce co nejdříve před deštěm schovat. Komu by se také líbilo být zmáčený do poslední nitky! Aprílové počasí, které teď aktuálně panuje, je na překvapení bohaté, takže nějaký ten jarní dešťový příval se dá čekat kdykoliv.

Ale hledat úkryt pod okapem, ze kterého se řinou proudy vody, by pochopitelně byla naprostá hloupost.

Epocha připomíná:

Když se tedy řekne, že se někdo dostal z deště pod okap, znamená to, že osobu ve špatné situaci při pokusu o změnu postihnou trable stejné nebo ještě větší. Může, ale nemusí to být vlastním přičiněním.

Podobně tutéž záležitost vystihuje i idiom „z louže do bláta“. A tak by se tedy dalo v duchu lidové moudrosti poradit jen jediné. Dobře přemýšlet, tedy „dvakrát měř a jednou řež!“

… zvony letí do Říma

Určitě jste si všimli, že o každých Velikonocích po večerní mši na Zelený čtvrtek umlkají kostelní zvony a opět se rozezní až při slavnostní bohoslužbě na Bílou sobotu. Tento zvyk vychází z křesťanských tradic.

Mlčení zvonů odkazuje na hluboký smutek, trvající od Zeleného čtvrtku, kdy je podle evangelií Ježíš Kristus zatčen v Getsemanské zahradě, přes Velký pátek, kdy je ukřižován, až do večerní či noční bohoslužby na Bílou sobotu, kdy se slaví Ježíšovo vzkříšení. Po tuto dobu jsou kostely tiché, umlkají také varhany.

Epocha přibližuje:

Pověst tvrdí, že se v této době zvony vydávají na dlouhou cestu do Říma, aby si vysloužily požehnání od samotného papeže za celoroční službu. Po dobu, kdy mlčí, je nahrazovaly řehtačky, tedy dřevěné nástroje, vydávající charakteristický „řehtavý“ zvuk.

Ty se dříve používaly ke svolávání na bohoslužby místo zvonů. Tato tradice je někdy k vidění i dnes, zejména na venkově. Na některých místech je řehtání také součástí symbolického zahánění biblického zrádce Jidáše.

Utéct z takového lijáku pod okap je čirý nerozum.(Foto: Wolfgang Claussen / Pixabay)
Utéct z takového lijáku pod okap je čirý nerozum.(Foto: Wolfgang Claussen / Pixabay)

… nechval dne před večerem

Určitě jste to už zažili také. Zdá se vám, že všechno, co jste chtěli udělat, se vám podařilo anebo že se věci vyvíjejí zdárným směrem. Je tak podle vás důvod k optimismu. Dáte ho hlasitě najevo a nepočítáte se žádným zádrhelem. Ale pak se stane něco neočekávaného, co vám zhatí plány i radostná očekávání.

Epocha dodává:

Tato lidová moudrost tak nabádá, že s chválou úspěchu nějaké záležitosti se má vyčkat do chvíle, kdy nehrozí, že by vás něco nemile zaskočilo. Přeneseně to platí pro jakoukoliv činnost.

Pokud se třeba povede při zkoušce správně zodpovědět první otázky, není dobré jásat předčasně a raději vyčkat až na správné vyřešení i té poslední.

Když si chválíte skvělý výlet, počkejte, až si doma odložíte batoh, protože si do té doby můžete třeba ještě zvrtnout kotník.

Zvony se na Zelený čtvrtek podle legendy vydávají za papežem do Říma.(Foto: Gerhard Bögner / Pixabay)
Zvony se na Zelený čtvrtek podle legendy vydávají za papežem do Říma.(Foto: Gerhard Bögner / Pixabay)

… dubnové pranostiky

Vrtkavé dubnové počasí se objevuje v mnoha pranostikách. Není se čemu divit, tento měsíc je těmito změnami proslulý. Jeden den svítí slunce na jasném nebi, druhý den saháme po deštníku a třetí den si musíme obout sněhule.

Někdy jsou zvraty rychlejší a odehrají se během jediného dne. Skvěle to vystihuje například tato lidová moudrost: „V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde.“ Tyto prudké změny má nejčastěji na svědomí vpád studeného arktického vzduchu ze severu.

Epocha doplňuje:

Zatímco mnohé jiné měsíce naši předkové spojovali s jediným dalším, duben poskytuje výhledy na různé měsíce i roční období:

Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.“, „Teplé deště v dubnu, teplé dny v říjnu.“, „Chladnější duben bez sněhu – jasný a teplý květen.“ anebo „Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.“.

Ale počasí v dubnu poskytuje prý také odhad úrody: „Mokrý duben přislibuje dobrou sklizeň.“, „Hodně-li v dubnu vítr duje, stodola se naplňuje.“ a dokonce slibuje, že „Duben hojný vodou – říjen vínem.“

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Julita / Pixabay)
reklama
Související články
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Lifestyle
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
Lifestyle
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
záhady a tajemství
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Kde leží biblická Sodoma? Americký archeolog má tip
„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy. V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam […]
Patří Žižkovy kosti opravdu Žižkovi?
Ráno 21. listopadu 1910 objeví zedníci v čáslavském kostele kostru vojevůdce Jana Žižky. Už tehdy však přivolaní odborníci naznačují, že jde o podvrh. A jak jsme na tom o 100 let později? Bylo tělo husitského vojevůdce Jana Žižky (1360–1424)pohřbeno v kostele svatého Ducha v Hradci Králové a později přeneseno do Čáslavi? Nebo tam zůstalo? Nebo […]
Dinosauři vymřeli na jaře!
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony let. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se odehrálo zhruba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas