Domů     Churchillovi: Politiku mají v krvi
Churchillovi: Politiku mají v krvi
11.4.2023

Pokrevní nitky anglického rodu Despencerů se vinou do hlouby historie, dávno před třetí křížovou výpravu ve 12. století. Právě z těchto kořenů za mnoho set let povstanou osobnosti, které bude znát celý svět – Winston Churchill a Lady Diana.

Prvním doloženým předkem rodu je ale Henry Spencer (†1478), jehož potomci jsou povýšeni do šlechtického stavu. A teprve pátý vévoda z Marlborough, George Spencer (1766–1840), začne používat alianční jméno Spencer-Churchill.

Proklaté dluhy: John Winston Spencer-Churchill

John (1822–1883) je již sedmým dědicem vévodského titulu. Nejdříve je poslancem Dolní sněmovny, od roku 1857 už členem Sněmovny lordů. Mezi lety 1876 až 1880 se dokonce stane irským místokrálem.

Náleží mu Blenheimský palác, který si můžete prohlédnout v městečku Woodstock v hrabství Oxfordshire. Jde o největší anglické soukromé sídlo krom těch, které náleží královské rodině.

Rod je bohužel celé generace značně zadlužen, a tak musí sedmý vévoda z Marlborough prodat část uměleckých sbírek včetně Raffaelovy (1483–1520) Madonny.

Situaci zachrání až devátý vévoda z Marlborough Charles Spencer-Churchill (1871–1934), když se výhodně ožení s dědičkou železničního impéria Consuelou Vanderbiltovou (1877–1964).

Frances Anne Spencer-Churchillová své snachy nemusí. Foto: CC - volné dílo
Frances Anne Spencer-Churchillová své snachy nemusí. Foto: CC – volné dílo

Nenáviděná tchyně: Frances Anne Vane-Tempestová

Mluví se o ní jako o pohledné ženě nevídaného temperamentu. Anglická šlechtična Frances Anne (1822–1899) si roku 1843 bere Johna Winstona Spencer-Churchilla. Narodí se jim 11 potomků, tři chlapci však zemřou v raném dětství.

Na Blenheimu pořádá velkolepé zábavy, ale zároveň se angažuje v sociálním a politickém životě. Za zmírnění hladomoru v Irsku dostane dokonce královský řád. Je inteligentní a nechybí jí takt – až na jednu výjimku: Ve vztahu ke snachám.

Jednu považuje za k uzoufání nudnou a hloupou, druhá je pro ni pro změnu potrhlou Američankou naprosto nevyhovující pro sňatek s jejím synem. Frances se však ráda chopí babičkovské role a pro Winstona Churchilla (1874–1965) je tak vlastně náhradní matkou.

Lord Randolph Churchill Foto: CC - volné dílo
Lord Randolph Churchill Foto: CC – volné dílo

Velké ambice, nulový odhad: Randolph Henry Spencer Churchill

Otec Winstona Churchilla, Randolph (1849–1895), se v srpnu 1873 během večírku na lodi poblíž ostrova Wight (jižní pobřeží Anglie) seznámí s Jennií Jeromovou (1854–1921). Její smích rezonuje palubou, ráda je ve středu pozornosti a umí toho využít.

S charismatickou a chytrou dívkou se zasnoubí jen o tři dny později. 15. dubna 1874 se berou na britské ambasádě v Paříži.

Svatba je to maličká – Randolphova matka s ní totiž nesouhlasí, a tak Churchillovce zastupuje kromě ženicha jen jeho bratr George (1844–1892). O rok později se Randolph stane ministrem pro Indii a v roce 1886 dokonce ministrem financí. To však přestřelí.

Všichni ho považují za dětinského, nevypočitatelného a nestabilního. Takřka nikdo ho v politice nevidí rád. Hned v prvním rozpočtu seškrtá výdaje na zbrojení. Ministr války a první lord admirality se tvrdě postaví proti němu.

Randolph rezignuje – doufá však, že tento krok nebude přijat a odpůrci ztichnou. To se ale při své neoblibě velmi mýlí. Zdevastuje si tak kariéru a do politiky už nevstoupí. Umírá 24. ledna 1895 na syfilis.

Lady Randolph Churchill okolo roku 1885 Foto: CC - volné dílo
Lady Randolph Churchill okolo roku 1885 Foto: CC – volné dílo

Leštidlo ji stojí život: Jennie Jeromová

Kdyby žila Jennie dnes, je hvězdou sociálních sítí, točí videa ze svého rušného společenského života, píše články a vymetá televizní show.

Jejím otcem je Leonard Jerome (1817–1891), spoluvlastník deníku New York Times a finančník, který vydělá balík sázkami na dostizích. Ačkoliv jí její tchyně Frances Anne pohrdá, pravdou je, že je Jennie oblíbená i v politických kruzích.

Bez jejích kontaktů by se zřejmě Randolph do politiky na tak vysoký post nedostal. Ostatně, cestičku časem zamete i svému synkovi Winstonovi. Ten se párečku narodí jen osm měsíců po svatbě, dva měsíce před termínem.

Jennie žije bohatým společenským životem, a tak, přestože ji zbožňuje, ji Winston v dospělosti považuje spíše za skvělého rádce a sestru, než matku. Jennie se vdá za život třikrát – její druhý muž bude stejně starý jako Winston, třetí dokonce o tři mladší.

Roku 1921 kráčí Jennie ve vysokých podpatcích po naleštěné podlaze, když je s přáteli na návštěvě v hrabství Somerset. Domem se ozve výkřik. Podklouzne jí noha – kotník na levé noze je zlomený. Rána se nehojí a Jennie dostane gangrénu. Umírá krátce po amputaci nohy na silné krvácení.

Roztomilost sama. Jack v devíti letech. Foto: CC - volné dílo
Roztomilost sama. Jack v devíti letech. Foto: CC – volné dílo

Je Jack levoboček: John Strange Spencer-Churchill

Winstonově mladšímu bratrovi neřekne nikdo jinak, než Jacku (1880–1947). Oficiálně mají oba stejné rodiče – Jennie a Randolpha. Ale i vrabci na střeše si štěbetají, že je možná Jackovým otcem vikomt Evelyn Boscawen (1847–1918).

O tom jsou ostatně přesvědčeny i obě sestry Jennie: Clara (1851–1935) a Leonie (1859–1943). Jack se přidá k armádě. Ve druhé búrské válce dostane zásah do nohy, ale to ho neodradí a projde i první světovou válkou. Dosáhne hodnosti majora.

Poté se stane londýnským podnikatelem a ožení s dcerou sedmého hraběte z Abingdonu, Gwendoline Theresou (1885–1941). Společně mají tři děti. Když se nad Londýnem během druhé světové války prohání nacistické Luftwaffe, odnese to i Jackův dům. A tak bydlí u bratra v nejvyšším patře na Downing Street 10.

Churchill ve věku 21 let v husarské uniformě Foto: CC - volné dílo
Churchill ve věku 21 let v husarské uniformě Foto: CC – volné dílo

Šílenec i geniální státník: Winston Leonard Spencer-Churchill

Když Winston nastoupí v sedmi letech na elitní školu, dívají se na něj kantoři brzy skrz prsty. Považují ho za hloupého. Přesto se mu časem podaří probojovat (byť na třetí pokus) na Královskou vojenskou akademii. A tady již září.

Mezi sto chlapci v ročníku je ve „druháku“ osmý nejlepší. Jako mladý poručík cestuje roku 1895 na Kubu. Jde mu psaní, a tak dělá dopisovatele. Najít jeho články v novinách lze však jen stěží.

Sympatizuje totiž s kubánskými povstalci, a tak mu je nechce nikdo vydávat. Winston se nakonec účastní několika bitev zejména v Africe, vidí umírat své přátele, sám však vždy zůstává jako zázrakem nezraněn.

„Chová se jak šílenec,“ utrousí na jeho účet nadřízení, když sledují jeho válečné počínání. Během druhé búrské války je zajat, ale podaří se mu prchnout a dostat se do 500 kilometrů vzdáleného portugalského Mosambiku a odtud do bezpečí.

V očích veřejnosti je rázem hrdinou.

16. července 1917 přijme vedení ministerstva pro výrobu válečného materiálu, ale na hlavní křeslo ministerského předsedy si musí počkat až do roku 1940. O 13 let později získá za svou šestidílnou historii druhé světové války Nobelovu cenu.

Mladý Winston Churchill se svou snoubenkou Clementine Hozierovou krátce před svatbou v roce 1908 Foto: CC - volné dílo
Mladý Winston Churchill se svou snoubenkou Clementine Hozierovou krátce před svatbou v roce 1908 Foto: CC – volné dílo

Líbánky na Veveří: Clementine Ogilvy Hozierová

Píše se rok 1904 a Clementine (1885 –1977) s Winstonem se prvně potkávají na plese. Winstona hned napoprvé okouzlí její krása a elegance. Když ji spatří podruhé, učaruje mu pro změnu její inteligence a skvělá povaha. Zalíbení je vzájemné.

Svatební zvony se jim rozezní roku 1908. Líbánky tráví krom jiného na zámku Veveří v brněnské části Bystrc. Šťastné manželství vydrží 56 let – až do Winstonovy smrti. Spolu mají pět dětí:

Dianu (1909–1963), Randolpha (1911–1968), Sarah (1914–1982), která se stane herečkou, a Mary (1922–2014), která se angažuje i v armádě a s otcem se účastní například Postupimské konference. Maličká Marigold (1918–1921) bohužel zemře na sepsi.

Během první světové války Clementine zajišťuje jídlo pro pracovníky zbrojovek, během druhé je předsedkyní Fondu Červeného kříže pro pomoc Rusku. Miluje cestování, ale Winston na něj nemá čas.

A tak podnikne výpravy na exotické ostrovy Borneo, Celebes, Moluky, Nová Kaledonie a Nové Hebridy (dnes Vanuatu).

Foto: Creative commons - volné dílo
Související články
Historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Historie
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
Historie
Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
Oba vyčerpaně leží v posteli, když se žena ke svému milovanému přitočí a šeptá mu do ucha: „Radši odjeď z města, něco se bude dít.“ Myslí to v dobrém, aby ho ochránila od nebezpečí. Přitom několika slovy ovlivní osud celého města, které už záhy přestane existovat. Na jedné straně nacisté, na druhé zase hrozivá budoucnost v podobě komunismu. Poláci […]
Historie
Proč se Beneš se Štefánikem hádali?
TGM o M. R. Štefánikovi říká, „že dovedl lidi nadchnout; získával pro nás zájem i lásku.“ Francouzský premiér Aristide Briand v roce 1916 vydává prohlášení, že „Francie sdílí československé tužby a učiní vše, aby se Čechům dostalo samostatnosti.“ Svět se dozvídá o přání dvou národů v srdci Evropy stát se samostatnými.   Někdejší letec Milan Rastislav Štefánik […]
reklama
svět zločinu
Michael Hernandez: Vraždí podle Amerického psycha!
Je mu jen 14 let, hraje na housle a ve škole platí za premianta třídy. Je to jedináček a jeho rodiče, Jorge a Marie Goughovi, milují svého synka Jaimeiho (1990–2004) nadevše…   „Musím ti něco ukázat,“ vyláká dne 3. února 2004 talentovaného hocha do umývárek jeden z jeho spolužáků, stejně starý Michael Hernandez (1990–2021). „Tady […]
Statek Pohádka: Prokleté místo, kde řádil sériový vrah
Dým. Praskání dřeva. Hukot ohně. A křik. Řev vyděšených lidí. „Hoří!“ Plameny přeskakují z jedné střechy na druhou. Oheň je největším nepřítelem, většina domů je ze dřeva. Když se nakonec podaří živel zkrotit, zůstane onoho jarního dne roku 1828 několik rodin bez střechy nad hlavou. Strach a zoufalství nahradí hněv. „Kdo za to může?“ Lidé prostě […]
Když syn zabije svou matku: Statistiky dnešních dnů jsou děsivé
Netrpělivě podupává nad svou invalidní matkou. Ta ženská už zase dělá naschvály a nechce se zvednout z podlahy! Zuřivost ho ovládne a začne do ní kopat, fackovat ji a nadávat. „Vstaň!“ křičí stále dokola. Jenže žena už ho neslyší. Z koutku úst jí vytéká pramínek krve. Mnoho brutálních vražd se odehraje mezi rodinnými příslušníky. Dobře to vědí […]
Krvavé Svitávky na Blanensku: Syn se stal vrahem své matky
Péče o nemocnou matku se mu vymkla z rukou. Když Jiří Blaha zjistil, že se nemůže o ni postarat tak, jak by si představoval, propukl v něm nezvladatelný záchvat vzteku. Svůj hněv si vybil na nejbližší osobě – na své matce. Než přijede sanitka, tak tyranka vykrvácí Neharmonické soužití se svou matkou Olgou již nevydrží […]
reklama
lifestyle
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
Lidské nemoci ohrožují (nejen) šimpanze a gorily
Pro africké gorily a šimpanze dnes už nejsou hlavní hrozbou pytláci. Větší riziko paradoxně představují kýchající turisti a školní děti. Běžná lidská nachlazení totiž bývají pro lidoopy smrtelná. Slavná bioložka Jane Goodallová si všimla už v počátcích svých výzkumů, že šimpanzi trpí poměrně často rýmou a kašlem. Už tehdy tušila, že zdrojem nákazy, a to nejen […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz