Domů     Churchillovi: Politiku mají v krvi
Churchillovi: Politiku mají v krvi
11.4.2023

Pokrevní nitky anglického rodu Despencerů se vinou do hlouby historie, dávno před třetí křížovou výpravu ve 12. století. Právě z těchto kořenů za mnoho set let povstanou osobnosti, které bude znát celý svět – Winston Churchill a Lady Diana.

Prvním doloženým předkem rodu je ale Henry Spencer (†1478), jehož potomci jsou povýšeni do šlechtického stavu. A teprve pátý vévoda z Marlborough, George Spencer (1766–1840), začne používat alianční jméno Spencer-Churchill.

Proklaté dluhy: John Winston Spencer-Churchill

John (1822–1883) je již sedmým dědicem vévodského titulu. Nejdříve je poslancem Dolní sněmovny, od roku 1857 už členem Sněmovny lordů. Mezi lety 1876 až 1880 se dokonce stane irským místokrálem.

Náleží mu Blenheimský palác, který si můžete prohlédnout v městečku Woodstock v hrabství Oxfordshire. Jde o největší anglické soukromé sídlo krom těch, které náleží královské rodině.

Rod je bohužel celé generace značně zadlužen, a tak musí sedmý vévoda z Marlborough prodat část uměleckých sbírek včetně Raffaelovy (1483–1520) Madonny.

Situaci zachrání až devátý vévoda z Marlborough Charles Spencer-Churchill (1871–1934), když se výhodně ožení s dědičkou železničního impéria Consuelou Vanderbiltovou (1877–1964).

Frances Anne Spencer-Churchillová své snachy nemusí. Foto: CC - volné dílo
Frances Anne Spencer-Churchillová své snachy nemusí. Foto: CC – volné dílo

Nenáviděná tchyně: Frances Anne Vane-Tempestová

Mluví se o ní jako o pohledné ženě nevídaného temperamentu. Anglická šlechtična Frances Anne (1822–1899) si roku 1843 bere Johna Winstona Spencer-Churchilla. Narodí se jim 11 potomků, tři chlapci však zemřou v raném dětství.

Na Blenheimu pořádá velkolepé zábavy, ale zároveň se angažuje v sociálním a politickém životě. Za zmírnění hladomoru v Irsku dostane dokonce královský řád. Je inteligentní a nechybí jí takt – až na jednu výjimku: Ve vztahu ke snachám.

Jednu považuje za k uzoufání nudnou a hloupou, druhá je pro ni pro změnu potrhlou Američankou naprosto nevyhovující pro sňatek s jejím synem. Frances se však ráda chopí babičkovské role a pro Winstona Churchilla (1874–1965) je tak vlastně náhradní matkou.

Lord Randolph Churchill Foto: CC - volné dílo
Lord Randolph Churchill Foto: CC – volné dílo

Velké ambice, nulový odhad: Randolph Henry Spencer Churchill

Otec Winstona Churchilla, Randolph (1849–1895), se v srpnu 1873 během večírku na lodi poblíž ostrova Wight (jižní pobřeží Anglie) seznámí s Jennií Jeromovou (1854–1921). Její smích rezonuje palubou, ráda je ve středu pozornosti a umí toho využít.

S charismatickou a chytrou dívkou se zasnoubí jen o tři dny později. 15. dubna 1874 se berou na britské ambasádě v Paříži.

Svatba je to maličká – Randolphova matka s ní totiž nesouhlasí, a tak Churchillovce zastupuje kromě ženicha jen jeho bratr George (1844–1892). O rok později se Randolph stane ministrem pro Indii a v roce 1886 dokonce ministrem financí. To však přestřelí.

Všichni ho považují za dětinského, nevypočitatelného a nestabilního. Takřka nikdo ho v politice nevidí rád. Hned v prvním rozpočtu seškrtá výdaje na zbrojení. Ministr války a první lord admirality se tvrdě postaví proti němu.

Randolph rezignuje – doufá však, že tento krok nebude přijat a odpůrci ztichnou. To se ale při své neoblibě velmi mýlí. Zdevastuje si tak kariéru a do politiky už nevstoupí. Umírá 24. ledna 1895 na syfilis.

Lady Randolph Churchill okolo roku 1885 Foto: CC - volné dílo
Lady Randolph Churchill okolo roku 1885 Foto: CC – volné dílo

Leštidlo ji stojí život: Jennie Jeromová

Kdyby žila Jennie dnes, je hvězdou sociálních sítí, točí videa ze svého rušného společenského života, píše články a vymetá televizní show.

Jejím otcem je Leonard Jerome (1817–1891), spoluvlastník deníku New York Times a finančník, který vydělá balík sázkami na dostizích. Ačkoliv jí její tchyně Frances Anne pohrdá, pravdou je, že je Jennie oblíbená i v politických kruzích.

Bez jejích kontaktů by se zřejmě Randolph do politiky na tak vysoký post nedostal. Ostatně, cestičku časem zamete i svému synkovi Winstonovi. Ten se párečku narodí jen osm měsíců po svatbě, dva měsíce před termínem.

Jennie žije bohatým společenským životem, a tak, přestože ji zbožňuje, ji Winston v dospělosti považuje spíše za skvělého rádce a sestru, než matku. Jennie se vdá za život třikrát – její druhý muž bude stejně starý jako Winston, třetí dokonce o tři mladší.

Roku 1921 kráčí Jennie ve vysokých podpatcích po naleštěné podlaze, když je s přáteli na návštěvě v hrabství Somerset. Domem se ozve výkřik. Podklouzne jí noha – kotník na levé noze je zlomený. Rána se nehojí a Jennie dostane gangrénu. Umírá krátce po amputaci nohy na silné krvácení.

Roztomilost sama. Jack v devíti letech. Foto: CC - volné dílo
Roztomilost sama. Jack v devíti letech. Foto: CC – volné dílo

Je Jack levoboček: John Strange Spencer-Churchill

Winstonově mladšímu bratrovi neřekne nikdo jinak, než Jacku (1880–1947). Oficiálně mají oba stejné rodiče – Jennie a Randolpha. Ale i vrabci na střeše si štěbetají, že je možná Jackovým otcem vikomt Evelyn Boscawen (1847–1918).

O tom jsou ostatně přesvědčeny i obě sestry Jennie: Clara (1851–1935) a Leonie (1859–1943). Jack se přidá k armádě. Ve druhé búrské válce dostane zásah do nohy, ale to ho neodradí a projde i první světovou válkou. Dosáhne hodnosti majora.

Poté se stane londýnským podnikatelem a ožení s dcerou sedmého hraběte z Abingdonu, Gwendoline Theresou (1885–1941). Společně mají tři děti. Když se nad Londýnem během druhé světové války prohání nacistické Luftwaffe, odnese to i Jackův dům. A tak bydlí u bratra v nejvyšším patře na Downing Street 10.

Churchill ve věku 21 let v husarské uniformě Foto: CC - volné dílo
Churchill ve věku 21 let v husarské uniformě Foto: CC – volné dílo

Šílenec i geniální státník: Winston Leonard Spencer-Churchill

Když Winston nastoupí v sedmi letech na elitní školu, dívají se na něj kantoři brzy skrz prsty. Považují ho za hloupého. Přesto se mu časem podaří probojovat (byť na třetí pokus) na Královskou vojenskou akademii. A tady již září.

Mezi sto chlapci v ročníku je ve „druháku“ osmý nejlepší. Jako mladý poručík cestuje roku 1895 na Kubu. Jde mu psaní, a tak dělá dopisovatele. Najít jeho články v novinách lze však jen stěží.

Sympatizuje totiž s kubánskými povstalci, a tak mu je nechce nikdo vydávat. Winston se nakonec účastní několika bitev zejména v Africe, vidí umírat své přátele, sám však vždy zůstává jako zázrakem nezraněn.

„Chová se jak šílenec,“ utrousí na jeho účet nadřízení, když sledují jeho válečné počínání. Během druhé búrské války je zajat, ale podaří se mu prchnout a dostat se do 500 kilometrů vzdáleného portugalského Mosambiku a odtud do bezpečí.

V očích veřejnosti je rázem hrdinou.

16. července 1917 přijme vedení ministerstva pro výrobu válečného materiálu, ale na hlavní křeslo ministerského předsedy si musí počkat až do roku 1940. O 13 let později získá za svou šestidílnou historii druhé světové války Nobelovu cenu.

Mladý Winston Churchill se svou snoubenkou Clementine Hozierovou krátce před svatbou v roce 1908 Foto: CC - volné dílo
Mladý Winston Churchill se svou snoubenkou Clementine Hozierovou krátce před svatbou v roce 1908 Foto: CC – volné dílo

Líbánky na Veveří: Clementine Ogilvy Hozierová

Píše se rok 1904 a Clementine (1885 –1977) s Winstonem se prvně potkávají na plese. Winstona hned napoprvé okouzlí její krása a elegance. Když ji spatří podruhé, učaruje mu pro změnu její inteligence a skvělá povaha. Zalíbení je vzájemné.

Svatební zvony se jim rozezní roku 1908. Líbánky tráví krom jiného na zámku Veveří v brněnské části Bystrc. Šťastné manželství vydrží 56 let – až do Winstonovy smrti. Spolu mají pět dětí:

Dianu (1909–1963), Randolpha (1911–1968), Sarah (1914–1982), která se stane herečkou, a Mary (1922–2014), která se angažuje i v armádě a s otcem se účastní například Postupimské konference. Maličká Marigold (1918–1921) bohužel zemře na sepsi.

Během první světové války Clementine zajišťuje jídlo pro pracovníky zbrojovek, během druhé je předsedkyní Fondu Červeného kříže pro pomoc Rusku. Miluje cestování, ale Winston na něj nemá čas.

A tak podnikne výpravy na exotické ostrovy Borneo, Celebes, Moluky, Nová Kaledonie a Nové Hebridy (dnes Vanuatu).

Foto: Creative commons - volné dílo
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se