Domů     Churchillovi: Politiku mají v krvi
Churchillovi: Politiku mají v krvi
11.4.2023

Pokrevní nitky anglického rodu Despencerů se vinou do hlouby historie, dávno před třetí křížovou výpravu ve 12. století. Právě z těchto kořenů za mnoho set let povstanou osobnosti, které bude znát celý svět – Winston Churchill a Lady Diana.

Prvním doloženým předkem rodu je ale Henry Spencer (†1478), jehož potomci jsou povýšeni do šlechtického stavu. A teprve pátý vévoda z Marlborough, George Spencer (1766–1840), začne používat alianční jméno Spencer-Churchill.

Proklaté dluhy: John Winston Spencer-Churchill

John (1822–1883) je již sedmým dědicem vévodského titulu. Nejdříve je poslancem Dolní sněmovny, od roku 1857 už členem Sněmovny lordů. Mezi lety 1876 až 1880 se dokonce stane irským místokrálem.

Náleží mu Blenheimský palác, který si můžete prohlédnout v městečku Woodstock v hrabství Oxfordshire. Jde o největší anglické soukromé sídlo krom těch, které náleží královské rodině.

Rod je bohužel celé generace značně zadlužen, a tak musí sedmý vévoda z Marlborough prodat část uměleckých sbírek včetně Raffaelovy (1483–1520) Madonny.

Situaci zachrání až devátý vévoda z Marlborough Charles Spencer-Churchill (1871–1934), když se výhodně ožení s dědičkou železničního impéria Consuelou Vanderbiltovou (1877–1964).

Frances Anne Spencer-Churchillová své snachy nemusí. Foto: CC - volné dílo
Frances Anne Spencer-Churchillová své snachy nemusí. Foto: CC – volné dílo

Nenáviděná tchyně: Frances Anne Vane-Tempestová

Mluví se o ní jako o pohledné ženě nevídaného temperamentu. Anglická šlechtična Frances Anne (1822–1899) si roku 1843 bere Johna Winstona Spencer-Churchilla. Narodí se jim 11 potomků, tři chlapci však zemřou v raném dětství.

Na Blenheimu pořádá velkolepé zábavy, ale zároveň se angažuje v sociálním a politickém životě. Za zmírnění hladomoru v Irsku dostane dokonce královský řád. Je inteligentní a nechybí jí takt – až na jednu výjimku: Ve vztahu ke snachám.

Jednu považuje za k uzoufání nudnou a hloupou, druhá je pro ni pro změnu potrhlou Američankou naprosto nevyhovující pro sňatek s jejím synem. Frances se však ráda chopí babičkovské role a pro Winstona Churchilla (1874–1965) je tak vlastně náhradní matkou.

Lord Randolph Churchill Foto: CC - volné dílo
Lord Randolph Churchill Foto: CC – volné dílo

Velké ambice, nulový odhad: Randolph Henry Spencer Churchill

Otec Winstona Churchilla, Randolph (1849–1895), se v srpnu 1873 během večírku na lodi poblíž ostrova Wight (jižní pobřeží Anglie) seznámí s Jennií Jeromovou (1854–1921). Její smích rezonuje palubou, ráda je ve středu pozornosti a umí toho využít.

S charismatickou a chytrou dívkou se zasnoubí jen o tři dny později. 15. dubna 1874 se berou na britské ambasádě v Paříži.

Svatba je to maličká – Randolphova matka s ní totiž nesouhlasí, a tak Churchillovce zastupuje kromě ženicha jen jeho bratr George (1844–1892). O rok později se Randolph stane ministrem pro Indii a v roce 1886 dokonce ministrem financí. To však přestřelí.

Všichni ho považují za dětinského, nevypočitatelného a nestabilního. Takřka nikdo ho v politice nevidí rád. Hned v prvním rozpočtu seškrtá výdaje na zbrojení. Ministr války a první lord admirality se tvrdě postaví proti němu.

Randolph rezignuje – doufá však, že tento krok nebude přijat a odpůrci ztichnou. To se ale při své neoblibě velmi mýlí. Zdevastuje si tak kariéru a do politiky už nevstoupí. Umírá 24. ledna 1895 na syfilis.

Lady Randolph Churchill okolo roku 1885 Foto: CC - volné dílo
Lady Randolph Churchill okolo roku 1885 Foto: CC – volné dílo

Leštidlo ji stojí život: Jennie Jeromová

Kdyby žila Jennie dnes, je hvězdou sociálních sítí, točí videa ze svého rušného společenského života, píše články a vymetá televizní show.

Jejím otcem je Leonard Jerome (1817–1891), spoluvlastník deníku New York Times a finančník, který vydělá balík sázkami na dostizích. Ačkoliv jí její tchyně Frances Anne pohrdá, pravdou je, že je Jennie oblíbená i v politických kruzích.

Bez jejích kontaktů by se zřejmě Randolph do politiky na tak vysoký post nedostal. Ostatně, cestičku časem zamete i svému synkovi Winstonovi. Ten se párečku narodí jen osm měsíců po svatbě, dva měsíce před termínem.

Jennie žije bohatým společenským životem, a tak, přestože ji zbožňuje, ji Winston v dospělosti považuje spíše za skvělého rádce a sestru, než matku. Jennie se vdá za život třikrát – její druhý muž bude stejně starý jako Winston, třetí dokonce o tři mladší.

Roku 1921 kráčí Jennie ve vysokých podpatcích po naleštěné podlaze, když je s přáteli na návštěvě v hrabství Somerset. Domem se ozve výkřik. Podklouzne jí noha – kotník na levé noze je zlomený. Rána se nehojí a Jennie dostane gangrénu. Umírá krátce po amputaci nohy na silné krvácení.

Roztomilost sama. Jack v devíti letech. Foto: CC - volné dílo
Roztomilost sama. Jack v devíti letech. Foto: CC – volné dílo

Je Jack levoboček: John Strange Spencer-Churchill

Winstonově mladšímu bratrovi neřekne nikdo jinak, než Jacku (1880–1947). Oficiálně mají oba stejné rodiče – Jennie a Randolpha. Ale i vrabci na střeše si štěbetají, že je možná Jackovým otcem vikomt Evelyn Boscawen (1847–1918).

O tom jsou ostatně přesvědčeny i obě sestry Jennie: Clara (1851–1935) a Leonie (1859–1943). Jack se přidá k armádě. Ve druhé búrské válce dostane zásah do nohy, ale to ho neodradí a projde i první světovou válkou. Dosáhne hodnosti majora.

Poté se stane londýnským podnikatelem a ožení s dcerou sedmého hraběte z Abingdonu, Gwendoline Theresou (1885–1941). Společně mají tři děti. Když se nad Londýnem během druhé světové války prohání nacistické Luftwaffe, odnese to i Jackův dům. A tak bydlí u bratra v nejvyšším patře na Downing Street 10.

Churchill ve věku 21 let v husarské uniformě Foto: CC - volné dílo
Churchill ve věku 21 let v husarské uniformě Foto: CC – volné dílo

Šílenec i geniální státník: Winston Leonard Spencer-Churchill

Když Winston nastoupí v sedmi letech na elitní školu, dívají se na něj kantoři brzy skrz prsty. Považují ho za hloupého. Přesto se mu časem podaří probojovat (byť na třetí pokus) na Královskou vojenskou akademii. A tady již září.

Mezi sto chlapci v ročníku je ve „druháku“ osmý nejlepší. Jako mladý poručík cestuje roku 1895 na Kubu. Jde mu psaní, a tak dělá dopisovatele. Najít jeho články v novinách lze však jen stěží.

Sympatizuje totiž s kubánskými povstalci, a tak mu je nechce nikdo vydávat. Winston se nakonec účastní několika bitev zejména v Africe, vidí umírat své přátele, sám však vždy zůstává jako zázrakem nezraněn.

„Chová se jak šílenec,“ utrousí na jeho účet nadřízení, když sledují jeho válečné počínání. Během druhé búrské války je zajat, ale podaří se mu prchnout a dostat se do 500 kilometrů vzdáleného portugalského Mosambiku a odtud do bezpečí.

V očích veřejnosti je rázem hrdinou.

16. července 1917 přijme vedení ministerstva pro výrobu válečného materiálu, ale na hlavní křeslo ministerského předsedy si musí počkat až do roku 1940. O 13 let později získá za svou šestidílnou historii druhé světové války Nobelovu cenu.

Mladý Winston Churchill se svou snoubenkou Clementine Hozierovou krátce před svatbou v roce 1908 Foto: CC - volné dílo
Mladý Winston Churchill se svou snoubenkou Clementine Hozierovou krátce před svatbou v roce 1908 Foto: CC – volné dílo

Líbánky na Veveří: Clementine Ogilvy Hozierová

Píše se rok 1904 a Clementine (1885 –1977) s Winstonem se prvně potkávají na plese. Winstona hned napoprvé okouzlí její krása a elegance. Když ji spatří podruhé, učaruje mu pro změnu její inteligence a skvělá povaha. Zalíbení je vzájemné.

Svatební zvony se jim rozezní roku 1908. Líbánky tráví krom jiného na zámku Veveří v brněnské části Bystrc. Šťastné manželství vydrží 56 let – až do Winstonovy smrti. Spolu mají pět dětí:

Dianu (1909–1963), Randolpha (1911–1968), Sarah (1914–1982), která se stane herečkou, a Mary (1922–2014), která se angažuje i v armádě a s otcem se účastní například Postupimské konference. Maličká Marigold (1918–1921) bohužel zemře na sepsi.

Během první světové války Clementine zajišťuje jídlo pro pracovníky zbrojovek, během druhé je předsedkyní Fondu Červeného kříže pro pomoc Rusku. Miluje cestování, ale Winston na něj nemá čas.

A tak podnikne výpravy na exotické ostrovy Borneo, Celebes, Moluky, Nová Kaledonie a Nové Hebridy (dnes Vanuatu).

Foto: Creative commons - volné dílo
reklama
Související články
Historie
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Historie
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
Historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
reklama
lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
historie
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
Leopold I. Habsburský omezil robotu na tři dny
Ač flegmatik, rozhodně není lhostejný k tomu, co se v jeho zemi děje. Když v roce 1679 vypuká v celé zemi epidemie moru, šířící se z Uher, bojí se i on. Na jeho příkaz mají úředníci mají vytvořit protimorová opatření na ochranu hlavního města říše. To se jim ale nepodaří. Černá smrt proniká i do Vídně a kosí zdejší chudinu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
enigmaplus.cz
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezm
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Nevyjasněné otázky okolo Vincenta van Gogha
enigmaplus.cz
Nevyjasněné otázky okolo Vincenta van Gogha
Světoznámý nizozemský malíř Vincent van Gogh za svým životem zanechá celou řadu nevyjasněných otázek. Jedna z nich se týká jeho smrti. Podle asi nejrozšířenější teorie spáchal sebevraždu. Ozývají se v
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na