Kolem roku 350 př. n. l. odplouvá ze Sicílie loď, která míří na jih Itálie. Na její palubě sedí básník Archestratos. Nevydává se ovšem ani za krásami světa, ani obchodem. Má jediný cíl: najít, co je kde dobrého k jídlu a jak to nejlépe uvařit.
Kromě poetické duše má i mlsný jazyk, který ho z Itálie později zavede až do Řecka a Malé Asie. Z dobrého jídla má takovou radost, že o něm píše báseň „Dobré bydlo.“ Zamiluje si hlavně ryby.
Z 62 částí dochovaných částí jeho kuchařky psané v hexametrech (nerýmované verše o šesti stopách) je 48 věnovaných právě jim! Dává přednost jednoduché přípravě ryb hlavně na oleji a s citronem: „Všechno musí být co nejčerstvější a co nejlepší kvality.“
Stačí sůl a olej
V receptu na přípravu žraloka například píše: „Ve městě Torone (v Řecku, na poloostrově Chalkidiki) si musíte zakoupit řízky ze žraločího břicha a posypat je kmínem a nedávat příliš mnoho soli.
Nebudete přidávat nic jiného než zelený olivový olej, můj milý.“ Nevynechá ale ani recepty na pečení jiných druhů masa, třeba zajíce.
„Přineste pečené maso, které bude pro všechny, zatímco pijí, maso bude teplé, prostě jenom posypané solí.“ popisuje začátek jedné hostiny.
Bohatým omáčkám a používání aromatických bylin na okořenění je podle něho lepší se vyhnout, tím se dá doplnit jenom ryba menší kvality.
Jak zničit rybu
Radí i jak připravit Cípala hlavatého, tehdy velmi oblíbenou rybu, která dnes žije hlavně v Jaderském moři: „Kupte tu nejkvalitnější, to znamená z Mílétu (v Anatolii v Turecku). Opečte ji ve žhavém uhlí obalenou ve fíkových listech, potom posolte.“
Dodává:
„Hlavně k tomu nepustťe žádného Sicilana nebo italského Řeka, když rybu připravujete, protože ti nevědí, jak se dělá prvotřídní ryba, jen ji umí nadobro zničit, když na ni cpou všechen ten sýr a ocet a bujón okořeněný mužákem (rostlina podobná fenyklu).“ Sicilských kuchařů si vůbec necení.