Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat.
V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.
Klíč ke zdraví najdete v lékárně nebo v přírodě. Druhá varianta však může být účinnější, než si myslíte. Krom rozličných bylinek je často zmiňovaným pomocníkem třeba i sladká superpotravina!
Ano, máme na mysli med. Je to ideální dar z přírody právě pro dnešní zdravotně velmi rozjitřenou dobu. Draslík, který je v medu obsažen, pomáhá při chřipce a snižuje horečku, jelikož vyvolává pocení a usnadňuje vykašlávání hlenů.
Jak na nachlazení?
S pochmurným počasím se pojí vyšší nemocnost, ať už je to jen bolest v krku nebo chřipka. Léčivé účinky medu všichni známe a při nachlazení pijeme čaj s medem a citronem. Jen tak dál! Znáte ale babskou radu v podobě medu s cibulí?
Promíchejte nakrájenou syrovou cibuli s medem a počkejte pár hodin, než pustí šťávu. Vznikne vám sirup, který nejenže pomůže při nachlazení, ale díky medu i dobře chutná. Klidně ho můžete naordinovat i vašim nemocným dětem.
Ověřeným pomocníkem je lipový med s obsahem silic, které uvolňují dýchací cesty a urychlují tak léčení. I na jaře ho stále ještě můžete pořídit v obchodech.
Banální rýma, co zkazí celý den
Ač je rýma celkem banální záležitost, dokáže pořádně otrávit den. V zimním období je to pravděpodobně první problém, který vás potká. Přestože se říká, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní, je možné zmírnit a urychlit její průběh.
Už naše prababičky si od ucpaného nosu ulevovaly napářkou. Nakloňte se nad mísu s horkou vodou, do které můžete přidat sůl, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru. Skvělým trikem je ponoření rukou (až po lokty), nebo nohou do horké vody.
Roztáhnou se tak cévy na končetinách a tím se uvolní také nosní sliznice. Úlevy docílíte i díky rýmovníku – nenáročné rostlině, kterou se vyplatí mít doma. Využití je čistě na vás.
Stačí utrhnout lístek, promnout ho v ruce a přičichnout, nebo si z něj připravit čaj či sirup.
Ženské potíže? Kontryhel na ně!
Velké množství žen trápí gynekologické problémy, jako jsou záněty, infekce a další. Přesto, že se objevují nejčastěji v létě, mohou vás potkat i v chladnějším období. Častou příčinou je totiž celkové oslabení organismu nebo i běžné nachlazení.
Doslova ženskou bylinou je kontryhel, léčí jak záněty v těle, tak pomáhá při menstruačních potížích, při zánětu vaječníků i v přechodu. Pití čaje z kontryhele je možné i preventivně – nemá totiž žádné škodlivé účinky. Při svědění a výtoku se doporučují sedací koupele v jeho odvaru.
Kašel? A znáte kalobu?
Není nic horšího než neschopnost se v klidu vyspat kvůli otravným záchvatům kašle. Sotva trochu zaberete, začnete se „dusit“ kvůli škrábání v krku a nekončící a hlavně vysilující zápas s vlastním hrdlem je na světě. Ale nezoufejte.
Vzpomeňte si na svá dětská léta. Možná i vám vaše babičky nebo maminky dělaly horké mléko se lžičkou lipového medu. Tento elixír by měl váš kašlem rozbolavělý krk zklidnit a ukolébat vás k sladkému spánku.
Dalším pomocníkem jsou přírodní léky, fytofarmaka, která obsahují specifické výtažky, chránící dýchací cesty před útokem virů i bakterií, pomáhají odstraňovat již vzniklý hlen a v neposlední řadě zvyšují aktivitu imunitního systému. K účinným patří např. známá Kaloba – extrakt z jihoafrické pelargonie.
Ta strašná jarní únava…
Kombinace jarního deštivého počasí, předchozí nedostatek slunečních paprsků a výkyvy teplot vedou často k únavě. A není to jen klišé. Nedostatek energie opravdu způsobuje vyčerpání, které nás omezuje v každodenním životě.
Vyzkoušet můžete prověřené přírodní látky s adaptogenním účinkem. Adaptogeny jsou rostlinné extrakty, které pomáhají tělu lépe zvládat stres a harmonizují i ostatní změny v organismu.
Kromě jiných účinků také pomáhají zlepšovat náladu a zvyšovat množství energie. Jedním z nejznámějších a nejúčinnějších je rozchodnice růžová.
Tato bylina se tradičně používá k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou následky zvýšeného nebo dlouhotrvajícího stresu, deprese a únava.
V lékárně se můžete porozhlédnout po přípravku, který obsahuje extrakt z kořene rozchodnice růžové ve farmaceutické kvalitě. Takový obsahuje látky nazývané rosaviny a salidrosidy, které mají antistresový, antidepresivní, antioxidační a imunomodulační účinek.
Další známou léčivkou, která si s únavou lehce poradí, je ženšen. Tento životabudič zvyšuje výkonnost, koncentraci a celkovou chuť do života. Pokud máte problém s únavou hlavně po ránu, pijte každý den po probuzení vlažnou vodu s citronem. Uvidíte, jak se budete za pár dní cítit lépe.
Medová kaše poslední záchrany
Ze všeho nejdůležitější je prevence. Pokud se chcete vyhnout výše zmíněným problémům, starejte se o své zdraví a imunitu s předstihem, nejlépe po celý rok.
Pokud svoji imunitu posilujete, ale i tak cítíte, že se o vás nemoc pokouší, vyrobte si medovou kaši, která vaši imunitu pořádně rozhýbe.
Použijte pastovaný med, který je díky své husté konzistenci na kaši nejvhodnější, smíchejte s trochou skořice, citronovou šťávou a nasekanou cibulí na drobno nebo s rozmačkaným česnekem. Síla této směsi od vás bacily odežene naprosto spolehlivě.