Skip to content
reklama
reklama

Proč naše legionáře v Itálii čekala vyhlídka na smrt?

Vojenské jednotky československých vojáků v Itálii vznikají teprve na jaře roku 1918. Ze sedmi pracovních praporů československých zajatců o celkovém počtu 11 200 mužů se tvoří bojové jednotky, jejichž velitelem se 27.

března 1918 stává italský generál Andrea Graziani (1864 – 1931).

Uznání samostatného československého vojska přichází ještě o měsíc později, když 21. dubna 1918 podepisuje italská vláda dohodu o jeho zřízení. Hlavní zásluhu na tom má generál Milan Rastislav Štefánik (1880 – 1919), který se angažuje i při tvorbě armády ve Francii.

Než ale vojáci nastoupí na piavské bojiště, mají za sebou jenom kratičké, necelé dva měsíce trvající budování jednotek a výcvik.

blank
Zásluhu na uznání našich legií v Itálii má generál Milan Rastislav Štefánik.

Navlhlá munice a zrezivělé střely Výzbroj československé divize má k dokonalosti hodně daleko. Téměř třetina pušek je poruchová, munice navlhlá, střely zrezivělé. Vojákům chybí plynové masky, kulomety nemají mířidla, bojovníci neumějí použít ruční granáty, neseznámili se s taktikou boje.

Přesto už 28. května 1918 dostávají vojáci od generála Grazianiho rozkaz k odchodu na dolní Piavu. Ten se sice po protestech změní, ale i tak na bojiště odchází 6. rota praporu II/31 pod velením podporučíka Emanuela Ambrože (1886 – 1949). Její průzkumná rota, operující v italském Montellu, má ovšem smůlu hned v úvodu bitvy.

blank
Našim legionářům v Itálii sice nechybělo nadšení, ale s výzbrojí to bylo horší.

Bodáky na kulomety nestačí 15. června 1918 se v italské první linii v Montellu ozývají výbuchy granátů. Desátník Friml, který velí průzkumné rotě, neví co dělat. Nadřízení důstojníci Rachlík a Nimshaus mu nařídili, že má čekat na rozkazy, ty ale nepřicházejí.

Jednotka je asi kilometr od svých velitelů a neexistuje mezi nimi telefonické spojení. Posílají si vzkazy po Nimshausově sluhovi. Marným čekáním na příkaz zezhora ale propásnou čas k úniku do bezpečí.

Najednou se z křovin hned za palebným valem vyhrne rakousko-uherská pěchota. Mezi explozemi a nářkem raněných se ozývají výkřiky „Ruce vzhůru!“ Obklíčení českoslovenští legionáři nemohou nic dělat. Granáty i náboje mají uložené na velitelství a proti zkušeným bojovníkům mohou použít leda bodáky na prázdných karabinách.

blank
V případě zajetí naše vojáky čeká polní soud a potupná smrt.

Vyhlídky na soud Naše vojáky okamžitě zajme rakousko-uherská armáda a čeká je opravdu lákavá vyhlídka – vojenský soud a smrt. Jednoznačně to určuje vyhláška rakousko-uherské armády z prosince 1914, která tímto způsobem trestá zrádce a dezertéry.

A čeští legionáři, vojáci zběhlí z rakousko-uherské armády, mezi ně patří. Rakušané ve dnech 15. – 19. června 1918 popraví 39 našich zajatých vojáků. „Snad jedenkráte přesně se zjistí, zachovaly-li se rakouské dokumenty o popravě.

Ale jest to málo pravděpodobné, i z toho důvodu, že některý z legionářů mohl uvésti jméno jiné, než svoje pravé,“ popisuje legionář Vojtěch Hanzal, co se tehdy se zajatci dělo.

blank
V zákopech na Piavé čekají legie horké chvilky.

Pokusní králíci ve válce Do bojů na Piavě je potom hned 17. června 1918 nasazen československý prapor I/33. Jeho vojáci posilují italské jednotky. Jen 19. června 1918 dochází ke ztrátám 145 mužů. Telegram, který zasílá v ten den italský generál Petitti di Roveto (1862 – 1933) hodnotí příznivě i české bojové zásluhy: „Jsem si jist, že brigáda podá nový důkaz své chrabrosti v součinnosti s neméně chrabrými Čechy“.

Když ale jeden z českých velitelů, kapitán Šeba, informuje o situaci generála Štefánika, je mnohem realističtější: „Z divize vzal na bojích podíl jeden prapor, který nám zaopatřil citaci v armádním rozkaze, v úředním bulletinu, ale byl také zkušebním králíkem, že trupa (skupina – pozn.

red.) jest nevycvičena“. Naši vojáci v téhle bitvě zkrátka hráli spíše úlohu pokusných králíků.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....