Skip to content

Ohrožená tradice: Přijde korkový špunt o místo na slunci?

Doba se mění a s ní i věci, které měly zdánlivě neotřesitelnou pozici. Ještě nedávno by fajnšmekři nesáhli po láhvi s vínem, která by nebyla utěsněna klasickou zátkou z korku. Dnes ji stále více vinařů mění za šroub z kovu, který si nemohou vynachválit.

A to i u velmi drahých vín!

Korková zátka je tradice. Každý milovník vína zbožňuje charakteristický zvuk, který korek vydává při vytažení z hrdla láhve, ono známé efektní lupnutí. Má také dlouhou historii. Jeho vlastnosti oceňují už ve starověku.

Tehdejší chytré hlavy objevují, že když se z korkového dubu odstraní kůra, vytvoří se nová, mnohem kvalitnější. A pak najdou pro korek široké využití, od staveb přes rybolov až k výrobě obuvi nebo včelařství.

Pokouší se s ním dokonce léčit, například plešatost. Korek zmizí z běžného používání s pádem římské říše. Ale od 17. století si ho oblíbí francouzští vinaři, kteří tímto materiálem začnou utěsňovat láhve s vínem.

Tuto metodu od nich přeberou výrobci vína v dalších zemích a vítězné, několik set let trvající tažení korku napříč světem je zahájeno.

Bez charakteristického zvukového efektu při vytažení korkové zátky si mnozí lidé neumí otevření láhve s vínem představit.

Korek má konkurenci

Doba jde však dále a pokrok nelze zastavit. Modernizace se nevyhýbá ani vinařství. Už v poslední dekádě 20. století se objevují vinné láhve se šroubovacím uzávěrem. Nejprve jsou používány pro levná a méně kvalitní vína a s despektem na ně pohlížejí nejenom milovníci a znalci tohoto lahodného moku, ale i samotní vinaři.

Korek je zkrátka pečeť kvality, a hotovo! Po mnoha letech výzkumů a zkoušení nových uzávěrů v praxi je ale jasné, že starý dobrý korek má velkou konkurenci a že šroubovací uzávěry mají řadu pozitiv. Mnozí přední výrobci vín jim dnes dávají přednost před korkovou zátkou a to dokonce i pro své nejlepší produkty.

Mají k tomu několik dobrých důvodů.

Tradiční korkové uzávěry zcela jistě z láhví s vínem docela nezmizí, kvalita korku se prý navíc v posledních letech zlepšila.

Iniciativní Novozélanďané

Ve skutečnosti má totiž kov řadu skvělých vlastností. Je třeba dobrou prevencí proti zkažení vín, které také není ohroženo infekcí mikroorganismy z korkové zátky, nejčastěji plísněmi. Navíc nezískává pachuť, kterou může korek způsobovat a odpadá také jeho drolení.

Je rovněž příjemnější pro koncové zákazníky, protože láhev lze snadno otevřít a opětovně uzavřít a je vhodný i pro snadnější přepravu a skladování. V dnešní době je tak například více než 90 procent novozélandských vín uzavřeno šroubovacím uzávěrem a už v roce 2001 vyvinuli tamní producenti vína iniciativu, týkající se jejich používání.

Každé víno chce své

Rovněž i v sousedním Rakousku je jimi uzavřeno až 75 procent láhví s vínem. Výrobci přitom experimentují také s typy, které značnou měrou napodobují vlastnosti korku. I když má šroubovací uzávěr řadu nesporných výhod, není vhodný pro úplně všechna vína.

Zatímco skvěle funguje u bílých a růžových vín, u červených se na to musí jít opatrně. Například u těch s vysokou kyselostí je korek podle odborníků ideální, protože jeho poréznost jim umožní získat kyslík, což jim postupně dodává lepší chuť i vlastnosti.

Mnozí vinaři dnes upřednostňují kovové šroubovací uzávěry.

Vyhněte se plastu

Ani do budoucna nemůžeme očekávat, že například vína z Bordeaux budou někdy mít šroubovací uzávěr,“ vysvětluje světově proslulá americká sommeliérka Elizabeth Schneiderová. Jakkoliv jsou dnes i velmi kvalitní vína opatřena šroubovacími uzávěry a soumrak korku také nenastává, existuje jeden typ uzávěru, kterému bychom se měli obloukem vyhnout.

Jde o plast. „Tato příšernost neudělá pro víno nic dobrého, je jednoduše hrozná,“ nebere si servítky Elizabeth Schneiderová a doporučuje, aby zákazníci takto uzavřené láhve ve vlastním zájmu nekupovali.

Foto: www.hausjournal.net, www.foleyfoodandwinesociety.com, www.nprillinois.org, www.theglobeandmail.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Fyzik Hugh Everett: Otec paralelních světů
enigmaplus.cz

Fyzik Hugh Everett: Otec...

Originální kvantový fyzik Hugh Everett přichází s...
Státní zámek Valeč: Vstal jako fénix z popela
epochanacestach.cz

Státní zámek Valeč: Vstal...

Na samé hranici tajemných...
Italská módní značka Retrosuperfuture ve světě rumů
iluxus.cz

Italská módní značka...

Značka Havana Club se spojila s předním...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
21stoleti.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Pomstil se Luther Římu za výhrůžky?
epochalnisvet.cz

Pomstil se Luther Římu za...

Zaútočil na římskokatolickou církev. Nelíbí se mu...
Bývalý kanadský premiér prý pořádal seance a snažil se spojit s mrtvými
enigmaplus.cz

Bývalý kanadský premiér prý...

Okultní vědy a záhady jsou často považovány...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...
Proč má místo bytu smetiště?
nasehvezdy.cz

Proč má místo bytu smetiště?

Už pár let obývá Aleš Háma (47) překrásný...
Dávné tajemství věštění z čajových lístků či kávové sedliny
enigmaplus.cz

Dávné tajemství věštění z...

Existuje mnoho způsobů, které věštci využívají k...
Už nikomu nevěřím
nasehvezdy.cz

Už nikomu nevěřím

Snila jsem o šťastné rodině,dětech,...
Výlety bez davů: Přírodní krásy nedaleko Litomyšle
epochanacestach.cz

Výlety bez davů: Přírodní...

Malebné městečko Litomyšl...