Domů     Proč nacisté nenáviděli českého vědce Aleše Hrdličku?
Proč nacisté nenáviděli českého vědce Aleše Hrdličku?

V roce 1872, když je Alešovi Hrdličkovi třináct let, rozhodne jednoho dne v Humpolci jeho otec truhlář: Odjedeme do Ameriky, vydělám tam mnohem víc peněz než v Čechách.“ Celá rodina proto odplouvá do New Yorku. Jenže když se vylodí, žádná pohádka o štěstí nalezeném v Americe se bohužel nekoná.

Jediná práce, kterou se otci podaří sehnat, je v tabákové továrně.

Aleš Hrdlička(1869 – 1943) tam nastupuje s ním, aby rodina získala co nejvíc peněz. „Po deset hodin denně, mezi hochy a děvčaty vesměs staršími, jimž jsem ani slova nerozuměl – ač toto poslední bylo snad mým štěstím, píše nešťastný Aleš o každodenní dřině svému učiteli do Humpolce.  

Mladík Hrdlička nemá jednoduchý start. V Americe začíná v tabákové továrně, potom se rozhodne pro studium medicíny.
Mladík Hrdlička nemá jednoduchý start. V Americe začíná v tabákové továrně, potom se rozhodne pro studium medicíny.

Lékařem díky nemoci 

Na první pohled to sice vypadá, že se už navždy zahrabe v tabákových listech, ale mladý Hrdlička se naštěstí nevzdává. Poradí si i s neznámou řečí – po večerech se učí anglicky.  „Budeš studovat obchodní školu,“ oznámí otec osmnáctiletému Alešovi.

Místo školních lavic ale mladíka čeká nemocniční postel. Onemocní tyfem, který se zkomplikuje se zápalem plic a pohrudnice.

V nemocnici stráví dlouhou dobu, během které fascinovaně pozoruje práci lékařů. Medicína ho zaujme, a když se uzdraví, má o svém dalším životě jasno. „Budu lékařem,“ oznámí otci a v roce 1889 se zapisuje na newyorskou Eclectic Medical College (lékařská fakulta).  

Aleš Hrdlička se účastní mnoha odborných konferencí. Zde na konferenci Smithsonianova Institutu v únoru 1927. V osmé řadě úplně vpravo.
Aleš Hrdlička se účastní mnoha odborných konferencí. Zde na konferenci Smithsonianova Institutu v únoru 1927. V osmé řadě úplně vpravo.

Nadšenec pro lebky 

O pět let později složí v Baltimoru (největší město amerického státu Maryland) úspěšně závěrečné zkoušky a nastupuje na svou první lékařskou praxi do ústavu pro mentálně postižené v Middletownu ve státě Connecticut. Při ošetřování nemocných se setkává s antropometrií, vědou o měření člověka, která je tehdy ještě v plenkách.

Hrdličku ale zkoumání lidských proporcí zaujme. Větu „Ještě potřebuji proměřit vaši lebku,“ slýchají jeho pacienti velice často. Doslova se vyžívá v posuzování tvarů lebky a rysů v obličeji. I když soukromá lékařská praxe by mohla být hodně výnosná, mnohem víc Hrdličku láká objevovat neznámé.

Sice má hluboko do kapsy, ale nakonec stejně dává přednost vědecké medicíně. Vybral si proto tu správnou dobu. 

Teorie Charlese Darwina o původu člověka se stávají předmětem ostrých vědeckých sporů.
Teorie Charlese Darwina o původu člověka se stávají předmětem ostrých vědeckých sporů.

Hádají se o Darwina 

Vědecké kruhy se zrovna hádají, protože britský přírodovědec Charles Darwin (1809 – 1882) v roce 1859 uveřejnil teorii o původu člověka. Je to pravda nebo ne? Argumenty proti i proti létají vzduchem. Zatímco odborníci diskutují, Hrdlička pracuje.

Stává se antropologickým poradcem ve Státním patologickém ústavu v New Yorku.

I to je mu ale málo. „Ke skutečně kvalitní vědecké práci musím mít co nejvíc měření, která bych mohl porovnávat,“ uvědomuje si, a proto v roce 1896 vyráží do Evropy.

Obíhá nemocnice, univerzity, pohřební ústavy i muzea a měří a měří… Výlet na starý kontinent se mu vyplatí, studuje stovky lidských kostí a v Paříži potká svoji životní lásku.

Seznámí se tam s Marií Stricklerovou, kterou si vezme za ženu. Bohatá nevěsta se hodí, konečně nemusí být pořád někde zaměstnaný a může se svobodně věnovat vědě. 

Vědec Hrdlička se zaměří na antropologii.
Vědec Hrdlička se zaměří na antropologii.

Indiáni – příbuzní Asiatů 

V roce 1898 začíná Hrdlička vyprávět svůj indiánský příběh, starý několik desítek tisíc let. Tak daleko sahá historie, během které se Indiáni dostali do Ameriky.

Na výzkumných cestách v Severní Americe ale i v mnoha dalších zemích stráví Aleš s přestávkami téměř dvacet let. „Indiáni přišli do Ameriky z Asie.

Asi před 30 000 lety přešli přes Beringovu úžinu na Aljašku, tvrdí přesvědčivě. Na Zemi je tenkrát poslední doba ledová. Neexistují zatím kontinenty Amerika ani Asie, jak je známe dnes.

Hladina moří je mnohem níž a oba světadíly spojují skály, po kterých se prý vydali Indiáni. Stopovali zvěř a dostávali se stále dál a dál do Severní Ameriky. „Všechno lidstvo je jednoho původu,“ argumentuje svými antropologickými výzkumy v roce 1926.  

Patří také mezi velké vlastence. S ostatními osobnostmi bojuje za vznik Československa - snímek z roku 1917, Aleš Hrdlička úplně vlevo.
Patří také mezi velké vlastence. S ostatními osobnostmi bojuje za vznik Československa – snímek z roku 1917, Aleš Hrdlička úplně vlevo.

Naštve nacisty 

Ve světě vědy si sice svými teoriemi získá respekt, ale popudí proti sobě německé nacisty.

Když fašisté mluví o „méněcenných rasách“, nad nimiž ční germánský nadčlověk, modrooký blondýn s ostrým nosem a světlou pletí, Hrdlička jim ve výsledcích svého výzkumu vlastně říká, že jejich ideální blonďák klidně mohl pocházet z Afriky.

To se Hitlerovi vůbec nelíbí.  „Mnichovská dohoda je zrada,“ nebojí se navíc vědec vyslovit svůj názor na začátku 2. světové války. Píše kvůli tomu i americkému prezidentovi Franklinu Delanu Rooseveltovi (1882 – 1945) a neváhá zajet ani do Londýna, kde navštíví československého prezidenta Edvarda Beneše (1884 – 1945) a podpoří ho v boji proti nacistům. 

Na jeho názory ovšem doplatí jeho jmenovec starosta Humpolce Emil Hrdlička (*1894), kterého Němci popraví na střelnici v pražských Kobylisích během Heydrichiády 3. července 1942. Aleš umírá v roce 1943 ve Washingtonu.  

Foto: wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se