Mozek je ohromnou směsicí různých typů tkání a buněk, obdařených nekonečnou řadou rozličných funkcí. Jedna věc mu ale schází – receptory bolesti. Je to tak, mozek bolest skutečně necítí!
Puntičkáře teď možná napadne, že jde o zcela nesmyslnou větu. Mozek přeci bolest cítí či vnímá – v tom smyslu, že ji vyhodnocuje z receptorů po celém těle. Bez mozku bychom samozřejmě nikdy nepoznali, že nás něco bolí.
Ovšem nikdy náš ústřední orgán nedojde k takovému závěru, že nás bolí samotná mozková tkáň! Pokud by vám teoreticky někdo otevřel lebku a dloubl vás do mozku, nezabolí to ani trochu.
Koncert na operačním sále?
Zvláštní vlastnost mozku má minimálně jednu velkou výhodu. Lékaři mohou bez obav provádět chirurgické operace bez jeho umrtvení, a tedy při plném vědomí pacienta.
Během zákroku na mozku může nemocný normálně komunikovat, někteří při tom i hrajou na hudební nástroj! Proběhly už pokusy s houslemi, kytarou, trubkou či klarinetem.
Pro chirurgy to může mít velký význam. Při odebírání nádoru či jiném velkém zásahu hned mají přehled o tom, zda nedošlo k narušení důležitých funkcí. Jestli všechno stále funguje tak, jak má…
Stateční strážci
Za vším stojí nocireceptory, jeden z pěti základních druhů nervových receptorů, kterými je vybaveno naše tělo. Jejich velkou výhodou je neschopnost adaptace, tedy zvyknutí si na jistý dráždivý podnět – proto na něj vždy zareagují bolestí!
Naštěstí, protože mnohdy nám tak mohou i zachránit život. Kdybychom třeba neucukli od horkých plamenů, mohli bychom uhořet. Pokud by nás bolest na hrudníku neupozornila na infarkt, nejspíš by taková událost vždy skončila smrtí.
V mozku však žádné nocireceptory nikdy nevzniknou! Buňky, které jsou v prenatálním stádiu odpovědné za jejich vytvoření, se až příliš liší od mozkových, přidělujících orgánu tu spoustu důležitých funkcí.
Nejspíš vás ale teď napadá zásadní otázka. Když na mozku nemůže nic bolet, proč nás tak urputně někdy bolí hlava?
Žádná záhada!
Odpovědí v tomto případě může být mnoho. Záleží na příčině, kvůli které bolest hlavy vznikla. Vypili jste za celý den jen malou sklenici vody? Pak za to jistě může dehydratace!
Když se tělo při nedostatku vody snaží zajistit rovnováhu, dochází k pohybu tekutiny směrem z mozku. To může vytvářet tlak na meningy, blány mezi mozkem a lebkou, v nichž je na rozdíl od mozku nocireceptorů požehnaně. Pokud tkví příčina bolesti v tomhle, stačí se napít vody!
Složitější je to v případě, kdy vás bolí hlava z napětí svalů, nečasněji ramen a krku. Což se přesune až k velké citlivosti ve svalech hlavy! Za takové napětí často může špatné držení těla, třeba při dlouhém sezení u počítače. Ale třeba i nedostatek spánku nebo stres.
Zmrzlina a přízraky
Hlava však může bolet i z méně častých příčin, třeba když rychle sníme zmrzlinu či něco studeného a stáhnou se nám cévy v krku.
Nebo kvůli záhadnému Hortonově syndromu, trýznivé bolesti kolem oka, která se vrací i vícekrát denně po dobu několika měsíců nebo let!
Tak trochu tajemstvím je však i pravý původ migrény, doprovázené často nevolností, světloplachostí či dokonce viděním různých přízraků.
A s příčinami bolesti bychom samozřejmě mohli pokračovat. Jakkoliv je však seznam dlouhý, pokaždé v hlavě či kolem ní bolí něco jiného. Mozek to nikdy není!
A není v tom sám!
Nocireceptory nenajdeme ani v ledvinách. Pokud přesto cítíte při onemocnění ledvin nesnesitelnou bolest, nejspíš pochází odjinud – z močovodu nebo ledvinového pouzdra.
Překvapivě chybí receptory bolesti i v kostech! Když se třeba kopnete do holeně, bolí vás okostice, vazivový obal, který kost pokrývá.
A podobně je to i s játry. Pokud máte pocit, že vás bolí, může to být pouze jejich vnější membrána. Uvnitř důležitého orgán nenajdeme nocireceptor ani jeden!