Posadí se na posteli a sáhne po sklenici vody. Srdce sice pořád buší jako o závod, ale uniknout od pěstí toho cizího chlapíka, který se z něj snažil vymlátit duši stálo za to. Stačilo se probudit.
Podle statistik noční můry alespoň jednou týdně potrápí 5,1 % populace. Častěji si zasednou na ženy. Že se to zdá nějak často? Pak vám nezbývá, než pogratulovat k čisté mysli, vyváženému životnímu stylu a zjevné spokojenosti.
Nebo patříte k těm, které by oněch 5 % přivítali s otevřenou náručí a večer se bojíte usnout v předzvěsti dalších strastí ve snovém světě? Na co nás vlastně noční můry upozorňují?
Boháčům, těm se spí…?
Noční můra si na nás zasedne během REM fáze spánku. Ta má svůj název podle rychlých pohybů očí (Rapid eye movement). U dospěláků trvá REM fáze asi 90 až 120 minut, takže zabere asi 20–25 % doby spánku.
Výjimečné je, že právě z této doby si pamatujeme nejvíc snů. Proč nás ale trápí ty špatné? Důvodů může být mnoho – na prvním místě je stres. Spouštěčem může být ale i nedostatek spánku, těžké jídlo před spaním anebo naopak vyhládlost.
Na kvalitě našich snů se odráží i ekonomická situace. Nemusíte být miliardář, ale pokud máte do kapsy hluboko a řešíte každý výdaj, máte 2,3krát vyšší pravděpodobnost hororů pod peřinou.
Začarované kolo psychiky
Mozek neobalamutíte. Pokud vás něco usilovně trápí a vy nemáte čas, možnosti či sílu věci urovnat, odvděčí se vám nepříjemnou nadílkou v podobě promítnutí něčeho, kdy si zastrčené „emoce“ naplno užijete.
Přijde vám, že nemáte z ničeho velké obavy a přesto se vám zdají noční můry často? A neberete náhodou léky na vysoký krevní tlak? Podobně jsou na tom i medikamenty k léčbě psychických onemocnění.
Špatné zprávy na závěr jsou, že časté noční můry mohou signalizovat duševní chorobu (a to včetně těch s genovou zátěží) a naopak, dokážou vyvolat psychické problémy a dokonce poruchy srdce!