Domů     Proběhla dívčí válka ve skutečnosti na jižní Moravě?
Proběhla dívčí válka ve skutečnosti na jižní Moravě?

„Postavíme si hrad,“ navrhne jedna z dívek. Ostatní nadšeně souhlasí. Mají pocit, že po smrti kněžny Libuše si jich nikdo pořádně neváží. Chtějí proto dokázat mužům, že se jim vyrovnají ve všem – i ve fyzické práci a v boji.

Pod vedením Vlasty se pustí do práce, která jim jde pěkně od ruky. Že by emancipace přišla už na úsvitu našich dějin? 

„A poněvadž toho času dívky naší země, dospívajíce bez jha, usilujíce jako Amazonky o vojenské zbraně a vůdkyně si volíce, vojensky sloužily stejným způsobem jako mladí mužové a po mužsku si hleděly lovu v lesích,“ vypráví kronikář Kosmas (asi 1045–1125) legendu o ženách po smrti bájné kněžny Libuše.

Mohly být slovanské obyvatelky české kotliny opravdu tak samostatné, odvážné a rázné, že podle Kosmova líčení „nebrali si muži jich, nýbrž ony samy si braly muže?“  

Kronikář Kosmas popisuje, že lovily i ženy.
Kronikář Kosmas popisuje, že lovily i ženy.

Vojna na spadnutí  

Příslušnice něžného pohlaví si tehdy podle pověsti „vystavěly na jedné skále, nedaleko hradu dříve řečeného (tj. Prahy), polohou pevný hrad, jemuž od dívčího názvu bylo dáno jméno Děvín.“ Mužům samozřejmě čerstvá stavba neujde.

Žárlí na ni a chtějí ženy trumfnout.

Hned proto začnou budovat svoje konkurenční sídlo: „… o nic dále než na doslech polnice vystavěli na druhé skále mezi chrastím hrad,“ který „nynější lidé nazývají Vyšehrad, tehdy však od chrastí dostal jméno Chrasten,“ alespoň tak to popisuje Kosmas. Napětí roste a válka mezi pohlavími je prý na spadnutí…  Pak ale dopadne všechno jinak.

Vzájemně škádlení, závod, kdo dál dostřelí z luku a všechno skončí slavnostmi na Děvíně se spoustou jídla. „Noc strávili vesele při hostině a hojném pití,“ vypráví Kosmas a mladí si bezstarostně vychutnávají třídenní hostinu. Na jejím konci si muži vybírají dívky, se kterými odejdou na lože. Údajná válka tak končí námluvami. 

Přerostlo škádlení ve skutečnou vzpouru žen? Příliš pravděpodobné to zřejmě není.
Přerostlo škádlení ve skutečnou vzpouru žen? Příliš pravděpodobné to zřejmě není.

Rituály končí sexem  

Historik Dušan Třeštík (1933–2007) mluví o předkřesťanských slavnostech letního slunovratu. Nejspíš právě pozůstatky pohanských rituálů popisuje kronikář Kosmas jako hravý boj mezi pohlavími. „Je to obraz slovanských plesů v přírodě, zvláště letnicových,“ myslí si o dívčí válce i další dějepisec Vladimír Karbusický (1925–2002). A dodává, že „tehdy se rituální promiskuitě vzájemně oddávali jinoši nejenom s dívkami, ale i s mladými ženami.“ Podobné zvyky se objevují i jinde – třeba ve Švýcarsku existovala ještě v 19. století hra, při které v první květnovou neděli chlapci dobývají dívčí hrad a na závěr si odvedou dívku k tanci.   

Dalimilova kronika všechno líčí jako skutečnou válku.
Dalimilova kronika všechno líčí jako skutečnou válku.

V krveprolití vítězí muži 

Kosmův příběh o dívčí válce, který podle některých názorů nepostrádá inspiraci řeckými mýty o Amazonkách, ale pozdější kronikáři promění v drsnou realitu. Kronika tak řečeného Dalimila ze 14. století předpokládá, že jde o skutečnou válku. „Bijí muže …ničí, jak Polovci divě křičí, střely prší na vousáče,“ popisuje dívčí boj.

„Než své družky dohnala, sedm mužů proklála,“ zachycuje bojové nadšení dívky Vlasty.  „Muže rázem přešel smích.

Už zhynulo tři sta z nich a nebýt tu poblíž doubí, celé vojsko zhynulo by,“ pokračuje. Nakonec ale přiznává vítězství mužům.  Stejně krvavé příběhy líčí i Přibík Pulkava z Radenína (†1380), kronikář z doby vlády Karla IV.  Jakákoli erotika se z jeho textu vytrácí, jde o brutální popis bojů: „Bez jakýchkoli překážek pustošily ženy vojenskou mocí krajinu a vesnice.

Za příměří pak krásné a lstivé dívky vylákaly s vychytralým úskokem muže na svůj hrad Děvín.“  Ještě drsnější detaily přidává i v 1. polovině 16. století Václav Hájek z Libočan (1499–1553) hlavně mrzačení a mučení mužů dívkami. Mimořádně krutou smrt přisoudí Ctiradovi, muži, kterého oklamala dívka Šárka. „Toho dne pana Ctirada na Děvín přivedly a nazítří na břehu řeky Vltavy jej hnáty přerazivše do kola vpletly,“ popisuje barvitě jeho konec.  

Václav Hájek z Libočan opepří svoje líčení drsnými detaily.
Václav Hájek z Libočan opepří svoje líčení drsnými detaily.

Popustí uzdu fantazii  

Dějepisec František Palacký (1798–1876) také nevěří, že by české dívky někdy vážně bojovaly s muži. „Těžko jest rozhodnouti, zda-li pověst tato který a jaký dějinný základ má… ,“ pochybuje o tom, co se stalo. „Pravdě však se více podobá, že již i samotné jméno zbořeného Děvína, tj.

dívčího hradu, podalo plodné fantazii národu našeho první látku k pověsti, které nejstarší náš kronikář jen několika neurčitými slovy lehce se dotknul,“ naráží jasně na krvavá líčení dalších kronikářů. Považuje je prostě za výplod bujné fantazie.

Ovšem do svých Starých pověstí příběhy převezme i spisovatel Alois Jirásek (1851–1930). Z pohádky na oslavu letnic se v jeho podání stává brutální krvavá událost. A kde má ležet vrch Děvín? Na levém břehu řeky Vltavy „na dohled polnice“ najdeme na rozhraní dvou pražských čtvrtí – Radlic a Hlubočep vrch s názvem Děvín. Je to skutečně on? Pravda je, že tu hrad opravdu stával, ale mnohem později, teprve až na samém konci středověku.

Dávno poté, co se údajná dívčí válka odehrála.

Alois Jirásek udělá ze zřejmě nevinné pohádky brutální krvák.
Alois Jirásek udělá ze zřejmě nevinné pohádky brutální krvák.

Kronikář i záhadolog matou lidi 

Svoje vysvětlení polohy tajemného hradu nabízí i August Sedláček. Nepopírá existenci dvou Děvínů vedle sebe na výšině nad Hlubočepy: „V jihozápadním rohu tohoto místa stál středověký hrad Děvín, kdežto prvotní Děvín, jak jej máme před očima z dějin o dívčí válce, celou jižní stranu této výšiny zabíral.“  Současný badatel Vladimír Liška si všímá další zajímavé okolnosti.

Kosmas mluví jenom o hradu nedaleko Chrastenu. Protější břeh Vltavy nikde nezmiňuje. Jako první o něm mluví až Václav Hájek z Libočan. Dokonale tak zmate případné hledače. A není sám… Pověst o dívčí válce se vůbec netýká Prahy.

S touto teorií přichází záhadolog Jaroslav Zástěra (1921–2001). Myslí si, že se všechno odehrálo na jižní Moravě v oblasti Pálavy. Inspiruje ho k tomu tamější zřícenina hradu Děvičky, které mu se říká Dívčí hrady. Nechybí mu ani Chrasten:

„Nedaleký Sirotčí hrádek se kdysi jmenoval Rassenburg, Rachenburg nebo také Rachenstein“ přesvědčuje o své pravdě Časově Zástěrova teorie také neodpovídá. Sirotčí hrádek vzniká až někdy kolem roku 1240. Situování Děvína tak dosud zůstává záhadou bez rozuzlení.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
Historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Historie
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Historie
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Historie
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
reklama
lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
reklama
svět zločinu
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro […]
Prohlédněte si pořádně auto, do kterého chcete nastoupit! Možná v něm sedí váš vrah…
Možná jen byly ve špatnou chvíli na špatném místě. Jenže co je to „špatné místo“? Hailey se právě vracela domů od kamarádky, Yuliana si hrála před obydlím svých rodičů v chudinské čtvrti Bogoty. A Kelsey ještě stačila před obchoďákem zatelefonovat své matce, než usedla za volant svého auta. Jenže pak si k ní přisedl její vrah. Únosci […]
Pod vlivem komiksu zabil učitelku angličtiny
Je na útěku už celé dny, ale ví, co má udělat. Nedostanou ho, i když si nevzal doma ani boty. Schová se na ostrově Ohajima, kde hledají lidi na stavbu a něco k jídlu se tam najde. Až si našetří peníze, dá si upravit obličej a nadobro zmizí. Jednou o tom třeba ještě napíše knihu, […]
Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
Afrika je krásná a nebezpečná zároveň. Jednu chvíli se koupete v moři nebo jenom lenošíte v houpacích sítích, abyste se v noci probudili v obklíčeném domě s po zuby ozbrojenými piráty. To se také stává v Keni před 10 lety dvěma britským manželům. Jejich dovolená se změní v noční můru a jeden z nich se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.