Skip to content

Přivezli Santa Clause do Ameriky holandští emigranti?

„Bude to 25. prosince,“ prohlašuje papež Liberius v roce 354. Uznává Vánoce jako křesťanský svátek připomínající narození Ježíše Nazaretského v Betlémě. Přesné datum narození není známo, protože biblická evangelia Jana a Marka je neuvádějí.

Od té doby se v každé zemi slaví Vánoce jinak. Třeba v Norsku si patrioti ověsí stromeček vlajkami.

V roce 1659 kolonisté v americkém Massachusetts považují slavení vánočního svátku za trestný čin. Puritáni v Nové Anglii si na žádné velkolepé oslavy nepotrpí. Na většině území Nové Anglie a Pensylvánie proto Vánoce dlouho zůstávají úplně běžným dnem.

Ovšem na dalších britských územích nového kontinentu lidé Vánoce nadšeně slaví.

Oslavy Štědrého dne v Philadelphii roku 1795. Puritáni kultu Vánoc ale moc nepřejí.

První uznává Vánoce Alabama

Své jméno získává Santa Claus z holandské varianty svatého Nicholase, která zní Sintaklaas. Holandští emigranti si ho do své nové vlasti přivážejí v 17. století. Pozornost ale vzbudí až v roce 1809, kdy se objevuje v knize amerického spisovatele Washingtona Irvinga (1783–1859). Své jméno pak získává v roce 1863. Jako první ze všech států USA uznává Vánoce jako svátek Alabama, a to už v roce 1836.

Symbol Santa Clause si prý přivezli s sebou do Nového světa holandští imigranti.

Recept na krocana jako rodinné stříbro

Na stole se ke Štědrovečerní večeři objevuje pečený krocan a šunka, nebo alespoň pečené případně vepřové. Recepty na nádivku do krocana patří mezi tradiční rodinné stříbro. Dědí se z generace na generaci.

Ovšem někde krocana nahrazuje pečená husa s červeným zelím. Výjimkou ale není ani salát z mořských plodů.

Americký spisovatel Washington Irving ve své knize jako první představí Santa Clause.

Borovice měří 67 metrů

Prodej vánočních stromečků probíhá už od roku 1850. O 83 let později se v New Yorku před Rockefellerovým centrem rozsvěcí mohutný smrk ozdobený pestrými světly. Od té doby zde před Vánocemi nikdy nechybí a rozpoutá obrovský boom vánočních stromů na náměstích.

Tím největším v historii je borovice douglaska stojící roku 1950 před obchodním centrem Northgate v Seattlu. Měří 67 metrů.

Svátek Kwanzaa slaví před novým rokem Afroameričané.

Ctí se i africké tradice

Americké vánoční zvyky jsou tak pestré jako komunity přistěhovalců. Spoustu z nich sem přinesli Evropané. Třeba zapalování prskavek se stává vzpomínkou na příbuzné, kteří už zemřeli. Nechybí ale ani africké zvyky.

Od roku 1966 Afroameričané slaví v době sedmi dnů před Novým rokem svátek Kwanzaa, ctící africké tradice rodiny a kultury.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …