Jsou rodiče, kteří při výchově svých dětí preferují volnost a vyšší míru svobody, jiní jsou zase přísní a autoritativní. Zkušenosti psychologů ukazují, že přehnaná přísnost zanechává na dětech negativní následky na jejich psychice.
Poslední výzkumy však ukazují, že autoritativní výchova se může podepsat i na stavu dětského organismu.
Nová studie kanadských vědců ukazuje, že děti přísných rodičů mají sklony k obezitě. „Rodiče by měli věnovat pozornost svému přístupu k dětem.
Jestliže zacházejí se svými dětmi až moc přísně, mohou být jejich potomci vystaveni nebezpečí, že budou trpět obezitou,“ podotýká epidemioložka Lisa Kakinamiová z kanadské McGillovy univerzity v Montrealu.
Badatelé zkoumali rozsáhlý vzorek 37 500 kanadských dětí. Ukázalo se, že děti žijící s velmi přísnými a autoritativními rodiči, jsou vystaveny většímu nebezpečí různých chorob. Nejčastěji to bývá právě obezita.
Ono nebezpečí je pro ně podle studie až o 40 % vyšší než u dětí, které žijí v rodině, kde vládnou citové vztahy.
K tomuto závěru vědci dospěli na základě údajů o vztazích mezi rodiči a dětmi. Dlouhodobý program sledoval vývoj dětí od jejich narození až do věku jedenácti let.
Důraz při výzkumu byl kladen na porovnávání těch dětí, které vyrůstaly v cituplném prostředí, kde byl vyvážený poměr mezi láskou a danými pravidly a dětí, jejichž rodiče byli autoritativní a přísní.
Zkoumaným dětem byl měřen index tělesné hmotnosti, tedy známé BMI. Ukázalo se, že děti patřící do skupiny 2–5 let věku, jejichž rodiče byli zařazeni do kategorie velmi přísných, vykazovaly o 30 % vyšší riziko obezity než druhá skupina s méně přísnými rodiči.
U dětí ve věku 6–11 let pak toto riziko bylo dokonce ještě vyšší.
Je třeba však zdůraznit, že ne každé dítě, které má silnější postavu, musí mít a priori autoritativní rodiče. Sklony k tloustnutí může mít na svědomí pochopitelně i nezdravá strava, nedostatek pohybu nebo genetické předpoklady.