Domů     Připoutal Čechy ke Svaté říši římské opilec na trůně?
Připoutal Čechy ke Svaté říši římské opilec na trůně?

Uděluji vám České země v léno,“ skloní se římský král Jindřich II. k českému knížeti Vladivojovi. Donedávna bezvýznamný muž se dme pýchou. Konečně není jenom něčí loutkou.

Je si sám sebou jistý a svoje nově nabyté sebevědomí zapije plným pohárem vína. 

„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Mersenburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého (965–1037), který roku 999 usedá na český knížecí trůn.

Vládne pouhé tři roky a za tu dobu proti sobě stihne poštvat snad každého v zemi. Lidé proti jeho krutovládě v létě roku 1002 povstanou. Knížeti nakonec nezbývá než rychle utéct.

Prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který mu ale nenabídne sousedskou pohostinnost. Naopak, zavře ho do vězení.

Azyl tu totiž našli Boleslavovi mladší bratři Jaromír (†1035) a Oldřich (†1034), se kterými se Ryšavec už dříve vypořádal po svém.

Jaromíra nechal vykastrovat, Oldřicha se v lázních pokusil zavraždit.  Letního bezvládí a zmatků v Čechách okamžitě využívá polský kníže Boleslav Chrabrý (967–1025).

Obsazuje Moravu a Čechům nabízí jako vládce jistého Vladivoje (†1003). V Čechách nového panovníka přijímají podle letopisce Dětmara „jednomyslně pro příbuzenství a velkou sympatii.“

Podle kronikáře Dětmara přivítají Češi nového knížete velmi dobře.
Podle kronikáře Dětmara přivítají Češi nového knížete velmi dobře.

Záhada knížecího původu

Proč se ale právě Vladivoj stává nástupcem Boleslava III. Ryšavého? V té době totiž stále ještě žijí dva vhodnější kandidáti na přemyslovský knížecí trůn, už zmiňovaní Boleslavovi mladší bratři Jaromír a Oldřich.

Možnou odpovědí na otázku nástupnictví se stává Vladivojův záhadný původ. Dětmarova narážka na příbuzenství a skutečnost, že Vladivoj nechybí v později vytvořeném seznamu českých přemyslovských knížat, napovídá, že může být svázán s rodem Přemyslovců.

Ve hře se ale ocitá i jiné, zřejmě mnohem pravděpodobnější příbuzenství. Vladivoj může být nevlastním bratrem Boleslava Chrabrého.

Logicky si tak polský kníže chce z příbuzného vytvořit loutku, kterou dosadí na český trůn, aby s její pomocí mohl prosazovat své zájmy.

Je tedy Vladivoj levobočkem Boleslavova otce, polského knížete Měška I. (asi 935–992)?  Nevíme, jedná se pouze o spekulace nepodložené žádnými písemnými prameny.

Boleslav Chrabrý využije zmatků v Čechách a vpadne k nám.
Boleslav Chrabrý využije zmatků v Čechách a vpadne k nám.

Už nechce být loutkou

Pravděpodobně někdy v září nebo v říjnu roku 1002 přijíždí Vladivoj do Čech. Brzy potvrzuje pověst alkoholika, která ho pronásleduje. „Vždy žízní trápen byl tak, že ani hodinu bez pití trvati nemohl,“ píší kronikáři.

I když v Praze na podzim roku 1002 stráví možná měsíc, maximálně dva, víno za jeho pobytu teče proudem. Zřejmě ho ale alkohol nepoblouzní natolik, aby nevěděl, co se kolem něj děje. „Jsem jenom loutkou v Boleslavově hře,“ uvědomuje si nejspíš trpce.

Právě teď, když mu alkohol nezatemňuje mozek, se rozhodne si své postavení vládce pojistit.

Dostává k tomu jedinečnou příležitost, když v polovině listopadu i se svým doprovodem zamíří do bavorského Řezna na dvorský sněm někdejšího vévody Jindřicha ze Schweinfurtu, nyní už korunovaného římského krále Jindřicha II.

Spekulovalo se i o tom, zda není Vladivojovým otcem polský kníže Měšek I, (na obr.).
Spekulovalo se i o tom, zda není Vladivojovým otcem polský kníže Měšek I, (na obr.).

Žádost hraje králi do karet

„Udělte mi Čechy v léno,“ požádá při jednání během bohatýrských hostin římského vládce.

I když některé prameny tvrdí, že je k tomu „v důsledku moudré rady,“ vlastně Jindřichem nepřímo donucen, současný český historik Josef Žemlička se domnívá, že Vladivoj o české léno opravdu žádá sám a dobrovolně:

„Pokud je známo, vzešla první iniciativa z české strany od Vladivoje, který chtěl dodatečným přijetím Čech v léno lépe zajistit své vratké postavení.“ Jisté je, že Jindřich II. se nerozmýšlí. Na nic nečeká a vyhoví žádosti knížete.

Vladivojovi udělí lénem České země. „Budu moci ovlivňovat situaci na pražském knížecím stolci,“ mne si ruce spokojeně. Pokorná žádost českého knížete mu hraje do karet.

České knížectví v době Boleslava I. a II. Pak se ho zmocnil Boleslav III. Ryšavý
České knížectví v době Boleslava I. a II. Pak se ho zmocnil Boleslav III. Ryšavý

Pomstu už nestihne

I Vladivoj je spokojen, má teď za sebou mocného spojence. Nemusí se bát, že by Jindřichova vojska vtrhla do Prahy. Jakoby ale už dávno zapomněl, díky komu vlastně český trůn získal… „Že jsem snad zradil Boleslava?

Však moje postavení je důležitější,“ mávne nad vším rukou a pořádně si přihne. Když se ale Boleslav Chrabrý dozví, co se v Řezně stalo, je bez sebe vzteky. Krok novopečeného vazala Římské říše mu nepříjemně zkříží jeho mocenské plány.

Přemýšlí, jak to Vladivojovi osladit… Pomstu už ale Boleslav nestihne. Vladivoj doplatí na svoji vášeň k alkoholu a na začátku roku 1003 se upije k smrti.

Jindřich II. udělí Vladivojovi Čechy v léno.
Jindřich II. udělí Vladivojovi Čechy v léno.

Vzniká nový vztah

České knížectví je nyní považováno za součást Svaté říše římské. „Počátkem 11. století se objevují zprávy o lenním stvrzování zvolených českých knížat římským králem anebo císařem,“ potvrzuje Žemlička situaci po Vladivojově smrti.

Kromě placení tributu českých knížat římskému panovníkovi, se kterým se setkáváme už v době vlády svatého Václava (asi 907–935), vzniká i další i další vazba na římskou říši, podle Žemličky „nový jev vyjadřující osobní vztah mezi pánem a vazalem“.

Římští panovníci nyní mohou zasahovat do následnictví na českém trůně, což trvá až do vydání Zlaté buly sicilské roku 1212, kdy už čeští králové získávají titul dědičně.

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
Historie
Atentát na Abrahama Lincolna: Vteřiny před výstřelem
Osudová noc 14. dubna 1865 navždy změnila americké dějiny. Zatímco publikum ve Fordově divadle propuká v salvy smíchu, jeden muž připravuje nejtragičtější scénu této historické hry. Umělá inteligence nyní detailně rekonstruuje poslední okamžiky před výstřelem, který zabil prezidenta Lincolna – muže, který sjednotil národ, ale rozpoltil společnost. Události podle umělé inteligence Atentát na Abrahama Lincolna: […]
reklama
věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
reklama
lifestyle
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz