Skip to content
reklama

Přinášíme vám návod, jak nejlépe poznat Malajsii

Tento článek je reklamním sdělením

Asijské země se těší stále většímu zájmu i mezi našimi turisty. Jednou z nejlákavějších destinací je Malajsie, země s velkou kulturní rozmanitostí, úžasnou přírodou a osobitými městy i obyvateli. Rozkládá se na jižní části malajského poloostrova, sousedí s Thajskem a Singapurem, mořskou hranici má vytyčenu s Filipínami.

K Malajsii patří i severní část ostrova Borneo, o který se dělí s Brunejí a Indonésií. Součástí Malajsie je i větší počet malých ostrovů.

Jaká místa v Malajsii navštívit?

Hlavní město Malajsie, honosný Kuala Lumpur, leží na pevninské části. Na první pohled je město typické dvěma vysokými mrakodrapy Petronas Towers, které se tyčí do 452 metrů. Až do roku 2004 to byly dokonce nejvyšší budovy na světě! Budovy jsou propojeny mostem a za poplatek 80 MYR tam můžete projít, jen se tam nesmíte vydat v pondělí, to je z důvodu údržby most uzavřen.

Politické rozložení ostrova

Na předměstí Kuala Lumpuru stojí úžasný jeskynní hinduistický chrám, který nelze přehlédnout, protože se před ním tyčí zlatá socha Muruganaa, boha války a vítězství, vysoká třiačtyřicet metrů.

Dostanete se sem snadno příměstským vlakem za 15 MYR (v přepočtu vás tedy lístek vyjde na nějakých 82 korun). Když potom vyšlapete 272 schodů, jste u Batu Cave, hlavní jeskyně jeskynního komplexu ve vápencové hoře. Jsou tu skalní svatyně, která spolu s chrámem patří k důležitým poutním místům.

Nádherné pláže nechybí

Zájezdy do Malajsie by nebyly to pravé ořechové bez relaxu a pohody u vody. Na Langkawi najdete široký pás pláží, lemovaných bary a restauracemi. Když zatoužíte po tom, abyste měli kus pláže jen a jen pro sebe, vydejte se na některý z bornejských ostrovů. Milovníci potápění a šnorchování budou určitě spokojeni na Perhentianských ostrovech.

Ostatně potápěčská centra pro pokročilé i úplné začátečníky najdete všude kolem pobřeží. Můžete zažít i potápění kolem vraků, prohlížet si různobarevné korály a pozorovat mořské želvy, rejnoky, hejna barrakud i nějakého toho žraloka. Vhodné podmínky najdete i v lokalitách Sipadan, Mabul, Lankayan, Layang Layasng nebo Mataking.

blank
Tropický deštný les na Borneu

Národní parky berou dech

Chcete se podívat do skutečného deštného pralesa, o kterém jste už tolik četli a slyšeli? Máte příležitost – stačí zajet nějakých 250 kilometrů na sever od Kuala Lumpuru a budete v Národním parku Taman Negara. Ten leží jen 4° nad rovníkem, tudíž se nemůžete divit, že zde panuje skutečně vlhké tropické klima a pot z vás jen poteče. Vypravit se na nejvyšší horu celé pevninské části, na 2187 metrů vysokou Mount Tahan, to chce nejen hodně nadšení, ale k tomu i dobrou fyzičku a průvodce. I tak vám asi výlet s přespáváním v připravených chatkách v džungli dá docela zabrat. Můžete si tady ale v poklidu užít například plavbu po řece, projít se po visutém mostě, navštívit jeskyně nebo zkusit ulovit nějakou rybu nebo zkusit napínavé je noční pozorování zvířat.

Populární i vzácný orangutan

Z mnoha živočišných druhů, které průvodce pro Borneo zmiňuje, je velice populární stále vzácnější orangutan. Navštívíte-li rezervaci nedaleko města Sandakan, můžete zajít do zdejšího rehabilitačního centra pro orangutany.

blank
Láčkovka Nepenthes villosa, endemit národního parku Kinabalu

Tady pečují v první řadě o zraněné nebo opuštěné malé orangutany a snaží se o jejich navrácení do volné přírody. Pro návštěvníky je v části rezervace vybudovaný dřevěný chodník, po kterém můžete džunglí dojít k pozorovací plošině, blízko níž dostávají dvakrát denně orangutani potravu a už si na to zvykli. Když ošetřovatelé připraví nedaleko pozorovací plošiny různé ovoce, většinou si pro něj orangutani brzo přijdou. Je tady třeba zakoupit si vstupenku, výnos ze vstupenek je totiž určen na údržbu celého zařízení.

Teď už jen vyrazit

Pro návštěvníky Malajsie je velmi příjemné už jen to, že zde prakticky neexistuje chladné období. I když se vydáte do horských oblastí, teplota tam nebude nižší než 19 °C až 21 °C. Na pobřeží si spíš budete muset nějakou dobu zvykat na trochu vyšší teploty, pohybující se v rozmezí 26 °C až 31 °C, ovšem díky vysoké vlhkosti bude aklimatizace rychlá. Vyvarovat se monzunových dešťů se vyplatí, příležitostné bouřky a přeháňky jinak ale netrvají dlouho. Nejlepší dobou pro návštěvu Malajsie je období od listopadu do dubna, pokud se vydáváte na západní pobřeží a od března do srpna pro návštěvu východní části ostrova. Pro návštěvu Bornea je doporučováno především období od ledna do května.

Foto: Cklub.cz, Wikimedia
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články