Domů     Příběhy kontinentů: Po čem byly pojmenovány?
Příběhy kontinentů: Po čem byly pojmenovány?
9.4.2020

Asie, Amerika, Afrika, Antarktida, Evropa, Austrálie. Jména světadílů se ve všech jazycích dost podobají a rozhodně si je nikdo nepoplete.

Když se však zaměříme na jejich původ, už tak nad slunce jasné tu všechno není…

ASIE: Tam, kde slunce vychází

Vraťme se na chvíli o hodně zpět. Do staré Mezopotámie, tedy oblasti zhruba dnešního Iráku a části Sýrie, kde se již od 4. tisíciletí před naším letopočtem rodí první civilizace.

Brzy se tu lidé začnou zajímat o pohyb nebeských těles a nemohou si nevšimnout toho, že slunce vychází vždy na stejné straně. A někde tím směrem, odkud se hned po ránu line ta mohutná záře, se rozprostírá veliký kus země! Jak se bude jmenovat?

V akkadštině, jednom z tehdejších nejrozšířenějších jazyků, mu začnou nejprve říkat „asu“, tedy „světlý“ či „světlo“. Je to jasné , „světadíl východu“ bude Asie! Jméno se zalíbí i Řekům a půjčí si ho i do své mytologie.

Asia je dcerou Ókeana, nejstaršího z proslulých Titánů, tedy dětí bohyně země Gaie a boha nebes Úrana.

Nymfy vnějších moří zvané Ókeanovny jsou v řecké mytologii dcerami Titána Ókeana a jeho manželky Téthys. Jedna z nich se jmenuje Asia.
Nymfy vnějších moří zvané Ókeanovny jsou v řecké mytologii dcerami Titána Ókeana a jeho manželky Téthys. Jedna z nich se jmenuje Asia.

EVROPA: Když den končí…

Európa, dcera krále Agénóra, je tak nebesky krásná, že se do ní zamiluje sám bůh Zeus. Aby ji získal, promění se v krotkého bílého býčka.

Nicnetušící Európa na něj nasedne a Zeus ji unese na Krétu… Bájnou postavu nám dodnes připomíná jméno našeho kontinentu, ovšem z řecké mytologie jeho název nepochází. Je starší, což dokazují již semitské nápisy z 2. tisíciletí před naším letopočtem.

Ano, stejně jako u Asie cesta vede do starověké Mezopotámie. Když tu končí den, obyvatelé se dívají směrem, kde zapadá slunce. Co je „tam“? Akkadsky se soumrak či západ řekne „irib“ či „ereb. A právě odtud, pokud je tedy tato domněnka správná, postupně vznikne „Evropa“.

Bílý býk, skrytý bůh Zeus, dopluje s Europou až na Krétu. Mají pak spolu tři děti.
Bílý býk, skrytý bůh Zeus, dopluje s Europou až na Krétu. Mají pak spolu tři děti.

AFRIKA: Domorodci, slunce a poušť

Třetí ze série krutých punských válek (246-146 př. n. l.) mezi Římem a Kartágem končí neúspěšně pro druhého jmenovaného. Kartágo je přeměněno na římskou provincii, která dostane jméno Afrika a zahrnuje zhruba oblast dnešního Tuniska, části Alžírska a Libye.

Kde se však slovo „Afrika“ vůbec vzalo, je dodnes neznámou. Jedna teorie odkazuje k tamějšímu berberskému kmenu zvanému „Afrigii“ či „Afridi“, což v místním jazyce znamenalo něco jako „člověk z druhé strany“.

Nabízí se ale i podobnost s řeckým slovem „afriké“, tedy doslova „bez chladu“. A když zabrousíme naopak do latiny, máme tu výraz „aprica“ (slunečný) nebo také „africus“ (pouštní vítr).

A aby to nebylo málo, existuje ještě egyptské slovo „af-rui-ka”, které znamená „rodiště“. Tedy místo, kde se patrně vyvinuly první formy člověka?

Po čem Afrika dostala své jméno, není jasné. Byli v tom domorodci? Slunné počasí? Nebo poušť?
Po čem Afrika dostala své jméno, není jasné. Byli v tom domorodci? Slunné počasí? Nebo poušť?

AMERIKA: Jedno jméno, mnoho objevitelů

Chudák Kolumbus! Přestože ho svět nakonec přeci jen uznává jako novodobého objevitele Ameriky, sám je až do své smrti přesvědčen, že objevil jen západní cestu do Indie. Ani jméno po něm nový kontinent nenese!

Smetánku slízne až jeho kolega Amerigo Vespucci (1454-1512), který tuto část planety navštíví jen pár let po Kolumbovi a správně pochopí, že se o žádnou Indii nejedná.

Zemi dá však nejprve jméno Mundus Novus (Nový svět), dnešní pojmenovaní vytvoří až německý kartograf Martin Waldseemüller (1470-1520) v roce 1507. K Vespucciho křestnímu jménu v latinském tvaru „Americus“ přidá příponu „–ica“, podle již existujícího názvu „Afrika“.

Když už se jméno zdá definitivní, mnozí to Vespucciovi mají za zlé. Kolumbovi jeho právo „ukradl“ a navíc prý Waldseemüller po něm jižní část kontinentu pojmenoval omylem. Na základě přiložených dopisů jeho podíl na objevu zkrátka špatně pochopil!

A když už jsme u těch pochybností, podle jiných teorií nemá italský mořeplavec se jménem kontinentu pranic společného! Inspirací mohla být i hornatá oblast Ameriqque v Nikaragui, pověstná hlavně nalezišti zlata.

Jiná historka se zas váže k vlivnému Angličanovi jménem Richard Amerike (asi 1430-1503).

Když se prý roku 1496 vrátí z Ameriky jako první pod anglickou vlajkou mořeplavec John Cabot (asi 1450-1499), Amerike se mu tak bohatě odmění, že šťastný Cabot pojmenuje kontinent po něm.

Amerigo Vespucci je pro některé hrdinou, pro jiné podvodníkem. Jak mohl dopustil, aby se po něm jmenoval kontinent, který neobjevil?
Amerigo Vespucci je pro některé hrdinou, pro jiné podvodníkem. Jak mohl dopustil, aby se po něm jmenoval kontinent, který neobjevil?

AUSTRÁLIE: Jižní a neznámá

Na počátku je legenda o zemi, v jejíž existenci se věří už od antiky. Terra Australis Inkognita neboli „neznámá země na jihu“ se objevuje v dílech Aristotela (384-322 př.n.l.), poté ji popisuje astronom Ptolemaios (asi 100-170 n. l.).

Neznámé území, které má udržovat v rovnováze země na severní polokouli, inspiruje i pozdější geografy a v 15. až 18. století ho zakreslují do svých map. Někdy je to část Afriky, někdy Nový Zéland, mnozí si nakonec hledanou zemi spojí s Antarktidou.

Ono horké jméno ale nakonec dostane místo jiné, a to díky mořeplavci jménem Matthew Flinders (1774-1814). Právě on tento kousek pevniny jako první obepluje a označí jako nový kontinent.

Ve svém cestopisu z roku 1814 pro ni navrhuje název Terra Australia (Jižní země) a za účelem zjednodušení je postupně slovo „Terra“ vynecháno. Téměř do konce 20. století si tak všichni myslí, že za pokřtěním Austrálie stojí právě Flinders.

Dokud se v Národní knihovně v Canbeře neobjeví kniha s mapou z roku 1545 a v ní, na správném místě, kontinent jménem Austrálie! Že by bylo všechno jinak? Nebo to tehdy autor Cyriaco Jacob zum Barth trefil jen tak náhodou?

Matthew Flinders na počátku 19. století jako první obepluje Austrálii.
Matthew Flinders na počátku 19. století jako první obepluje Austrálii.

ANTARKTIDA: Naproti medvědovi

U jmen většiny světadílů se jejich původ jen domníváme, skládáme mlhavé indicie podle starých spisů a prvních map. Jeden je však výjimkou – Antarktida, u níž se zdá všechno jasné.

Břehy ledem pokrytého kontinentu na jižním pólu poprvé spatří již roku 1773 britský mořeplavec James Cook (1728-1779).

Za skutečného objevitele je ale považován důstojník Ruského carského námořnictva Fadděj Faddějevič Bellingshausen (1778-1852), který k mrazivé zemi připluje roku 1820. Na svoje jméno si ale světadíl počká až do roku 1904, kdy je po sérii dalších expedic oficiálně zanesen v mapách.

Název Antarktida vysvětluje deník New York Times ve vydání z 13. března. Jednoduše vzniká spojením řeckého „-anti“ a „Arktida“, tedy doslova „proti Arktidě“, jeho protějšku na severním pólu, který tedy není kontinentem, ale obecně oblastí nad polárním kruhem.

Samotná „Arktida“ má původ v řeckém slově „arktos“ neboli „medvěd“. Podle toho, že leží pod souhvězdím Velkého medvěda.

V lednu 1820 připlouvá ruská výprava k ostrovům na jižním pólu. Je to neznámý kontinent?
V lednu 1820 připlouvá ruská výprava k ostrovům na jižním pólu. Je to neznámý kontinent?
Foto: Wikipedia, mitologia.info, history.com, stowlondon.co.uk, australiangeographic.com, earth.com, shutterstock
reklama
Související články
Věda a technika
Rorschachův test: Osobnost vepsaná do skvrn
Psycholog obrátí další kartu. „To jsou ženské plavky.“ Klient zaboří zrak do obličeje naproti. Odpověděl dobře? Nevyčte ale nic. „A tohle je socha jelena,“ chrlí klient první dojem z další karty. Je jedním z nejméně šesti milionů lidí na celém světě, kteří mají test za sebou.     V kabele do školy v severošvýcarském Schaffhausenu […]
Věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Věda a technika
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Věda a technika
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
věda a technika
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou