Domů     Příběhy kontinentů: Po čem byly pojmenovány?
Příběhy kontinentů: Po čem byly pojmenovány?
9.4.2020

Asie, Amerika, Afrika, Antarktida, Evropa, Austrálie. Jména světadílů se ve všech jazycích dost podobají a rozhodně si je nikdo nepoplete.

Když se však zaměříme na jejich původ, už tak nad slunce jasné tu všechno není…

ASIE: Tam, kde slunce vychází

Vraťme se na chvíli o hodně zpět. Do staré Mezopotámie, tedy oblasti zhruba dnešního Iráku a části Sýrie, kde se již od 4. tisíciletí před naším letopočtem rodí první civilizace.

Brzy se tu lidé začnou zajímat o pohyb nebeských těles a nemohou si nevšimnout toho, že slunce vychází vždy na stejné straně. A někde tím směrem, odkud se hned po ránu line ta mohutná záře, se rozprostírá veliký kus země! Jak se bude jmenovat?

V akkadštině, jednom z tehdejších nejrozšířenějších jazyků, mu začnou nejprve říkat „asu“, tedy „světlý“ či „světlo“. Je to jasné , „světadíl východu“ bude Asie! Jméno se zalíbí i Řekům a půjčí si ho i do své mytologie.

Asia je dcerou Ókeana, nejstaršího z proslulých Titánů, tedy dětí bohyně země Gaie a boha nebes Úrana.

Nymfy vnějších moří zvané Ókeanovny jsou v řecké mytologii dcerami Titána Ókeana a jeho manželky Téthys. Jedna z nich se jmenuje Asia.
Nymfy vnějších moří zvané Ókeanovny jsou v řecké mytologii dcerami Titána Ókeana a jeho manželky Téthys. Jedna z nich se jmenuje Asia.

EVROPA: Když den končí…

Európa, dcera krále Agénóra, je tak nebesky krásná, že se do ní zamiluje sám bůh Zeus. Aby ji získal, promění se v krotkého bílého býčka.

Nicnetušící Európa na něj nasedne a Zeus ji unese na Krétu… Bájnou postavu nám dodnes připomíná jméno našeho kontinentu, ovšem z řecké mytologie jeho název nepochází. Je starší, což dokazují již semitské nápisy z 2. tisíciletí před naším letopočtem.

Ano, stejně jako u Asie cesta vede do starověké Mezopotámie. Když tu končí den, obyvatelé se dívají směrem, kde zapadá slunce. Co je „tam“? Akkadsky se soumrak či západ řekne „irib“ či „ereb. A právě odtud, pokud je tedy tato domněnka správná, postupně vznikne „Evropa“.

Bílý býk, skrytý bůh Zeus, dopluje s Europou až na Krétu. Mají pak spolu tři děti.
Bílý býk, skrytý bůh Zeus, dopluje s Europou až na Krétu. Mají pak spolu tři děti.

AFRIKA: Domorodci, slunce a poušť

Třetí ze série krutých punských válek (246-146 př. n. l.) mezi Římem a Kartágem končí neúspěšně pro druhého jmenovaného. Kartágo je přeměněno na římskou provincii, která dostane jméno Afrika a zahrnuje zhruba oblast dnešního Tuniska, části Alžírska a Libye.

Kde se však slovo „Afrika“ vůbec vzalo, je dodnes neznámou. Jedna teorie odkazuje k tamějšímu berberskému kmenu zvanému „Afrigii“ či „Afridi“, což v místním jazyce znamenalo něco jako „člověk z druhé strany“.

Nabízí se ale i podobnost s řeckým slovem „afriké“, tedy doslova „bez chladu“. A když zabrousíme naopak do latiny, máme tu výraz „aprica“ (slunečný) nebo také „africus“ (pouštní vítr).

A aby to nebylo málo, existuje ještě egyptské slovo „af-rui-ka”, které znamená „rodiště“. Tedy místo, kde se patrně vyvinuly první formy člověka?

Po čem Afrika dostala své jméno, není jasné. Byli v tom domorodci? Slunné počasí? Nebo poušť?
Po čem Afrika dostala své jméno, není jasné. Byli v tom domorodci? Slunné počasí? Nebo poušť?

AMERIKA: Jedno jméno, mnoho objevitelů

Chudák Kolumbus! Přestože ho svět nakonec přeci jen uznává jako novodobého objevitele Ameriky, sám je až do své smrti přesvědčen, že objevil jen západní cestu do Indie. Ani jméno po něm nový kontinent nenese!

Smetánku slízne až jeho kolega Amerigo Vespucci (1454-1512), který tuto část planety navštíví jen pár let po Kolumbovi a správně pochopí, že se o žádnou Indii nejedná.

Zemi dá však nejprve jméno Mundus Novus (Nový svět), dnešní pojmenovaní vytvoří až německý kartograf Martin Waldseemüller (1470-1520) v roce 1507. K Vespucciho křestnímu jménu v latinském tvaru „Americus“ přidá příponu „–ica“, podle již existujícího názvu „Afrika“.

Když už se jméno zdá definitivní, mnozí to Vespucciovi mají za zlé. Kolumbovi jeho právo „ukradl“ a navíc prý Waldseemüller po něm jižní část kontinentu pojmenoval omylem. Na základě přiložených dopisů jeho podíl na objevu zkrátka špatně pochopil!

A když už jsme u těch pochybností, podle jiných teorií nemá italský mořeplavec se jménem kontinentu pranic společného! Inspirací mohla být i hornatá oblast Ameriqque v Nikaragui, pověstná hlavně nalezišti zlata.

Jiná historka se zas váže k vlivnému Angličanovi jménem Richard Amerike (asi 1430-1503).

Když se prý roku 1496 vrátí z Ameriky jako první pod anglickou vlajkou mořeplavec John Cabot (asi 1450-1499), Amerike se mu tak bohatě odmění, že šťastný Cabot pojmenuje kontinent po něm.

Amerigo Vespucci je pro některé hrdinou, pro jiné podvodníkem. Jak mohl dopustil, aby se po něm jmenoval kontinent, který neobjevil?
Amerigo Vespucci je pro některé hrdinou, pro jiné podvodníkem. Jak mohl dopustil, aby se po něm jmenoval kontinent, který neobjevil?

AUSTRÁLIE: Jižní a neznámá

Na počátku je legenda o zemi, v jejíž existenci se věří už od antiky. Terra Australis Inkognita neboli „neznámá země na jihu“ se objevuje v dílech Aristotela (384-322 př.n.l.), poté ji popisuje astronom Ptolemaios (asi 100-170 n. l.).

Neznámé území, které má udržovat v rovnováze země na severní polokouli, inspiruje i pozdější geografy a v 15. až 18. století ho zakreslují do svých map. Někdy je to část Afriky, někdy Nový Zéland, mnozí si nakonec hledanou zemi spojí s Antarktidou.

Ono horké jméno ale nakonec dostane místo jiné, a to díky mořeplavci jménem Matthew Flinders (1774-1814). Právě on tento kousek pevniny jako první obepluje a označí jako nový kontinent.

Ve svém cestopisu z roku 1814 pro ni navrhuje název Terra Australia (Jižní země) a za účelem zjednodušení je postupně slovo „Terra“ vynecháno. Téměř do konce 20. století si tak všichni myslí, že za pokřtěním Austrálie stojí právě Flinders.

Dokud se v Národní knihovně v Canbeře neobjeví kniha s mapou z roku 1545 a v ní, na správném místě, kontinent jménem Austrálie! Že by bylo všechno jinak? Nebo to tehdy autor Cyriaco Jacob zum Barth trefil jen tak náhodou?

Matthew Flinders na počátku 19. století jako první obepluje Austrálii.
Matthew Flinders na počátku 19. století jako první obepluje Austrálii.

ANTARKTIDA: Naproti medvědovi

U jmen většiny světadílů se jejich původ jen domníváme, skládáme mlhavé indicie podle starých spisů a prvních map. Jeden je však výjimkou – Antarktida, u níž se zdá všechno jasné.

Břehy ledem pokrytého kontinentu na jižním pólu poprvé spatří již roku 1773 britský mořeplavec James Cook (1728-1779).

Za skutečného objevitele je ale považován důstojník Ruského carského námořnictva Fadděj Faddějevič Bellingshausen (1778-1852), který k mrazivé zemi připluje roku 1820. Na svoje jméno si ale světadíl počká až do roku 1904, kdy je po sérii dalších expedic oficiálně zanesen v mapách.

Název Antarktida vysvětluje deník New York Times ve vydání z 13. března. Jednoduše vzniká spojením řeckého „-anti“ a „Arktida“, tedy doslova „proti Arktidě“, jeho protějšku na severním pólu, který tedy není kontinentem, ale obecně oblastí nad polárním kruhem.

Samotná „Arktida“ má původ v řeckém slově „arktos“ neboli „medvěd“. Podle toho, že leží pod souhvězdím Velkého medvěda.

V lednu 1820 připlouvá ruská výprava k ostrovům na jižním pólu. Je to neznámý kontinent?
V lednu 1820 připlouvá ruská výprava k ostrovům na jižním pólu. Je to neznámý kontinent?
Foto: Wikipedia, mitologia.info, history.com, stowlondon.co.uk, australiangeographic.com, earth.com, shutterstock
Související články
Věda a technika
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu […]
Věda a technika
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Věda a technika
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Věda a technika
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
reklama
záhady a tajemství
Tragédie nad Sočou: Příběh pádu legendárních Alexandrovců
Vánoční den roku 2016 se stal dnem, který na věky zaznamená historie. Vzdušná katastrofa nad ruským mořem si vyžádala životy všech 92 lidí na palubě, včetně slavného pěveckého souboru Alexandrovců. Záhadný pád doprovázely spekulace o příčinách a záchranné akce, které vyžadovaly úsilí tisíců. Přestože se soubor ocitl na pokraji zániku, jedna osudová událost změnila průběh […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
reklama
historie
Mahátmá Gándhí uměl tkát a hlásal politiku nenásilí
„Nenávist je možné porazit láskou,“ hlásá Ind Móhandás Karamčand Gándhí. Poté, co roku 1891 vystuduje v Londýně práva, vrací se do své indické vlasti. Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) Přijímá nabídku práce u muslimského obchodníka Dady Abdullaha, který má své zájmy v jihoafrické Pretorii. Gándhí stráví po jeho boku na černém kontinentu více než 20 let. […]
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l