Skip to content

Dětská hvězda Jodie Foster: Proslaví se rolí šlapky

Ctižádostivá matka ji i její tři sourozence odmalička tahá po všemožných castingových konkurzech. Jodie (*1962) poprvé uspěje, když se coby dvouletý capart objeví v reklamě na opalovací krém. Na plátně se poprvé objeví roku 1972 v rodinném filmu Napoleon a Samantha, kde se zalíbí natolik, že následují další podobné role roztomilých holčiček.

Katapultem ke slávě se však stává role zcela odlišného kalibru. Je jí třináct, když si ji režisér Martin Scorsese (*1942) vybere do role dvanáctileté prostitutky Iris v šokujícím filmu Taxikář. Ač musí vzhledem k roli podstoupit psychotesty, zahraje ji tak, že se dočká nominace na Oscara.

Potom však přijdou chudá léta. Promuje sice s vyznamenáním na Yaleově univerzitě, ale pokud jde o film, není to žádná sláva. Nedá se říci, že by na ni zapomněli všichni. Třeba takový John Hinckley (*1955) ji zbožňuje natolik, že 30.

března 1981 spáchá atentát na amerického prezidenta Ronalda Reagana (1911–2004) jen proto, aby si ho všimla. Všimne, ale velkou radost z toho nemá a stáhne se. Velký návrat se koná v roce 1988, kdy roli v dramatu Znásilnění vytvoří tak brilantním způsobem, že ji akademici ocení zlatou soškou Oscara.

Pozici jedné z nejvýznamnějších hollywoodských hvězd potvrdí o tři roky později dalším Oscarem za Mlčení jehňátek.

Foto: pinterest Video: Youtube (Movieclips)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …