Podle nových vědeckých výzkumů život na Zemi vznikl asi před 4,1 miliardy let – o 300 milionů let dříve, než se původně předpokládalo. Dodnes jsou tu s námi tvorové, kterým se podařilo miliony let přežít.
1) Sinice – 3,5 mld. let
Za naši existenci vděčíme sinicím, známé také jako modro-zelené řas. Tyto bakterie změnily chemické složení planety tak, že mohl vzniknout život, jak ho známe. Sinice začaly uvolňovat do atmosféry jako odpadní produkt kyslík.
Nově vyvinuté organismy pak dokázaly využít atmosféru obohacenou kyslíkem ke svému prospěchu.
2) Mořské houby – 760 milionů let
Zkameněliny jsou o velikosti zrnka písku. Jejich malá velikost by mohla naznačovat, že tyto houby jsou ve skutečnosti první mnohobuněčné organismy a jsou předkem všeho, co se dnes považuje za „zvíře“.
3) Medúza – 505 milionů let
Před 550 miliony lety prakticky neexistoval a oceány byly nehostinné pro jakýkoli druh současných ryb. Byly to jisté bytosti, které se podobaly vznášejícím se polštářům. V roce 2007 výzkumníci objevili fosilní obrazy jednoho z nejstarších druhů medúzy vůbec.
4) Žraloci – 450 milionů let
Žraloci patří mezi nejstarší skupinu živočichů. První žraloci se objevili první suchozemští obratlovci a před kolonizací kontinentů rostlinami.
5) Ostrorepi – 445 milionů let
Ostrorep americký je živoucí fosilií, které se v průběhu milionů let takřka nezměnili. Mají velký krunýř ve tvaru podkovy a patří dnes již téměř vyhynulé třídy mořských členovců.
6) Latimerie obecná – 360 milionů let
Vědci předpokládali, že tento druh ryb, jakožto předchůdce prvních obojživelníků, vyhynul ve stejné době jako dinosauři. První živý exemplář byl zachycen až v roce 1938. Dnes žije především v blízkosti Komorských ostrovů u východního pobřeží Afriky.