Domů     Přelomové přístroje v medicíně: Jaké zázraky techniky zachraňují životy?
Přelomové přístroje v medicíně: Jaké zázraky techniky zachraňují životy?
14.12.2024

Medicína jde neustále kupředu a v jejím vývoji došlo k několika milníkům, které umožnily zpříjemnit léčbu či zachránit více životů. Jedná se například o zavedení anestezie nebo vynález antibiotik. Významnou roli ovšem sehrál i technologický pokrok. Které přístroje pomáhaly napříč historií zachraňovat lidské životy?

Stetoskop: Lékařovy lepší uši

Kdy: 1819

Důležitým pomocníkem v péči o nemocné se stal v 19. století stetoskop, jednoduchý lékařský nástroj využívaný k poslechu činnosti vnitřních orgánů pacienta. S jeho pomocí se vyšetřovalo srdce, jeho tlukot a výskyt šelestů, stejně jako plíce a dýchání.

Posléze byl využíván i k poslechu ozev plodu v porodnictví.

Jeho autorem je francouzský fyzik a lékař René Théophile Hyacinthe Laënnec (1781–1826), světlo světa spatřil nástroj roku 1819. Než byl vynalezen, poslouchali lékaři tlukot srdce svých pacientů přikládáním uší na hruď, což selhávalo především u obézních jedinců.

V dnešní době se využívá nástupce a vylepšená verze stetoskopu, fonendoskop. K tělu pacienta se přikládá rozšířený konec s pružnou membránou, která blokuje ruch okolí a umožňuje lékaři lépe slyšet zvuky orgánů v těle.

Víte, že

Laërnnec také jako první popsal jaterní cirhózu, chronické onemocněné jater, jehož příčinou je nadměrná konzumace alkoholu nebo chronická virová hepatitida typu B a C.

Podkožní jehla: Předchůdcem byl husí brk

Kdy: 1853

Jehla spojená s injekční stříkačkou je vynálezem, starým 170 let. Ve starověkém Řecku a Římě používali lékaři tenké duté nástroje, například husí brk, ke vstřikování tekutin do těla.

Moderní injekční jehlu vynalezli nezávisle na sobě Charles Gabriel Pravaz ve Francii a Alexander Wood v Anglii roku 1853. Používá se ke vstříknutí léčivých látek do těla, stejně jako k odběru kapalných vzorků z těla.

K aplikace omamných látek ji zneužívají narkomani. Až 23 % dospělé populace přitom trpí fóbii z jehel (trypanofobie), dětí se jich bojí ještě více. To vede k většímu používání jemných jehel a mikrojehel.

Dalším důležitým vynálezem byl pak jednorázový katetr, který slouží k opakované aplikaci látek a léků bez nutnosti znovu napichovat cévy. Vynalezl ho v roce 1944 David S. Sheridan.

Teploměr: Měřilo se i 20 minut

Kdy: 1867

Nemoc se zpravidla projeví zvýšením tělesné teploty, jejímž prostřednictvím organismus bojuje se škodlivými viry či bakteriemi, které vnikly do těla.

Lékařský teploměr, který dnes běžně vytahujeme, když na nás „něco leze“, spatřil světlo světa v roce 1867, jeho autorem je britský lékař sir Thomas Clifford Allbutt (1836–1925).

Jeho asi 15 cm dlouhý teploměr byl praktický a komerčně dostupný, předtím se teplota měřila pomocí velkých a pomalých teploměrů, takže měření trvalo i 20 minut.

Jeho praktickou vychytávkou bylo zúžení kapilární trubice, což udržovalo rtuť na dosažené hranici, dokud nebyla setřepána na spodní hranici kalibrace. Měření trvalo jen pět minut, zprvu byla stupnice ve Fahrenheitech, později ve stupních Celsia.

Od roku 2009 je prodej rtuťových teploměrů v EU zakázán, rtuť je nahrazována jinými kovy, na vzestupu jsou i digitální teploměry.

Podle odhadů lékařů trpí onemocněním ledvin každý desátý Čech.
Podle odhadů lékařů trpí onemocněním ledvin každý desátý Čech.

Zubní vrtačka: Postrach i pomocník

Kdy: 1875

Zubním kazem trpěli již pravěcí lidé. Důkazy o zubním lékařství pochází už z roku 7 000 př. n. l., v údolí řeky Indus léčili lidé zuby pomocí lukových vrtáků. Následně je nahradily mechanické ruční vrtačky.

Přelomovým vynálezem, který zbavoval lidi úporné bolesti zubů, byla pneumatická zubní vrtačka, poháněná pedálem ovládaným měchem, kterou si v roce 1875 nechal patentovat americký zubař George F. Green. Znamenala doslova revoluci v péči o zuby. Následovaly ji vrtačky elektrické, mikromotorové a turbínové.

Rentgen: Konec nepřesným odhadům

Kdy: 1895

Po staletí museli lékaři léčit zranění a zlomeniny, aniž by viděli, co se v těle stalo. To změnil až vynález rentgenu.

Rentgenové záření objevil prakticky náhodou německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923) roku 1895, když ve své laboratoři ověřoval vlastnosti katodového záření. Tento nový druh záření pojmenoval paprsky X a zjistil, že pronikají i neprůhlednými látkami.

Zhotovil tak například první rentgen ruky. Za svůj objev získal v roce 1901 vůbec první Nobelovu cenu za fyziku. Využívání rentgenu při lékařském snímkování (skiagrafie) se velice rychle rozšířilo, následně i při zkoumání měkkých tkání.

Umělá ledvina: Trnitá cesta k úspěchu

Kdy: 1943

Podle odhadů lékařů trpí onemocněním ledvin každý desátý Čech. Zhruba u 9000 pacientů ledviny selžou úplně, což znamená, že nemohou plnit svoji základní funkci, spočívající v odvádění odpadních produktů z těla močí.

Tito lidé jsou pak odkázání na dialýzu neboli umělou ledvinu. Jejím otcem je holandský lékař Willem Johan Kolff (1911–2009).

Jeden z jeho prvních pacientů, který zemřel na chronické selhání ledvin, ho inspiroval k vytvoření prototypu umělé ledviny, sestávající z plechovek od pomerančového džusu, použitých autodílů a střívek na klobásy.

Světlo světla spatřil roku 1943. Kolff jím ošetřil 15 lidí, ale všichni zemřeli. Až u 67leté pacientky, nacistické kolaborantky, slavil úspěch.

Víte, že

Kolff se podílel i na vývoji umělého srdce spolu s Robertem Jarvikem. Roku 1940, v průběhu druhé světové války, zorganizoval také první krevní banku v Evropě.

Srdeční defibrilátor: Elektřina zachraňuje

Kdy: 1947

Přístroj je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Fibrilace srdečních komor neboli zhoubná srdeční arytmie, jejíž příčinou je z 80 % ischemická choroba srdeční, vede bez zásahu ke smrti.

Už v 19. století vědci zjistili, že fibrilace je možné zastavit působením střídavého proudu na srdce.

První defibrilaci, která zachránila lidský život, provedl americký hrudní chirurg Claude S. Becker (1894–1971) v roce 1947. Při operaci 14letého chlapce, u něhož došlo k zástavě srdce, použil defibrilátor, který navrhl on sám a sestrojil ho jeho přítel James Rand. Následně se využívání defibrilátoru celosvětově rozšířilo.

Kardiostimulátor: Nepostradatelný zachránce

Kdy: 1958

Tento přístroj se dnes používá k léčbě poruch srdečního rytmu a je voperován pacientovi přímo do těla. Vedla k němu ovšem dlouhá cesta přes externí přístroje na podporu srdeční činnosti.

První kardiostimulátor, který bylo možné vložit do těla, vyvinul švédský inženýr Rune Elmqvist (1906–1996) na základě požadavku švédského kardiochirurga Akeho Senninga (1915–2000), který jej roku 1958 voperoval prvnímu pacientovi.

Dalším přístrojem, který zachraňuje pacienty se srdečními chorobami, je umělé srdce.

První myšlenky na něj se zrodily už v roce 1812, avšak první trvalé umělé srdce bylo poprvé voperováno člověku až v roce 1982, jeho autorem byl americký lékař Robert Jarvik (*1946).

CT skener a MRI: Pomáhá milionům lidí

Kdy: 1971 a 1978

Vynález rentgenu vzbudil v lékařích touhu po dalších, ještě dokonalejších a detailnějších zobrazovacích technikách.

Anglický elektroinženýr Godfrey Hounsfiled (1919–2004) vyvinul roku 1971 první komerční CT skener, který zobrazuje různé vrstvy ve více rentgenových snímcích. Za svůj vynález získal roku 1979 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Po vynálezu CT skeneru si americký matematik, lékař a vynálezce arménského původu Raymond V. Damadian (1936–2022) nechal patentovat techniku, využívající nukleární magnetickou rezonanci k rozlišení mezi normální a rakovinnou tkání.

To se později vyvinulo v MRI, které radikálně zlepšilo zdravotní péči milionům pacientů po celém světě.

Přístroj je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce.
Přístroj je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce.

Plicní ventilace: Železné plíce už jsou minulostí

Kdy: 1928 respektive 1950

Jedná se o náhradu plicního dýchání. Zprvu se rozvíjely zejména přístroje založené na podtlaku. Takovým byly i železné plíce, jež pomáhaly s dýcháním zejména dětem po obrně, kterým hrozila zástava dechu v důsledku ochrnutí dýchacích svalů.

První sestrojili americký inženýr Philip Drinker (1894–1972) a lékař Louis Agassiz Shaw (1886–1940) v roce 1928, postupně docházelo k jejich zdokonalování. Jednalo se o horizontální válec, v němž byl člověk položen tak, že mu vyčnívala jen hlava.

Dnes jsou tyto přístroje považovány za zastaralé, využívají se především přístroje založené na přetlaku. První moderní ventilátor vynalezl v roce 1950 švédský lékař a inovátor Carl Gunnar Engström (1912–1987).

Roboti-chirurgové: Neznají únavu

Kdy: 1985

V současnosti se při operačních výkonech zapojují robotické systémy, které na rozdíl od lidských chirurgů nepodléhají únavě. Pracují přesně a umožňují provádět složité postupy s větší přesností a kontrolou.

Prvním robotem, který byl použit při operaci byl Arthrobot, došlo k tomu v kanadském Vancouveru v roce 1985. Využíván byl především, jak předesílá jeho jméno, při artroskopických zákrocích.

Jiný robot byl využíván při operacích prostaty, další při biopsii mozku pod vedením CT. V roce 2000 byl pro chirurgické zákroky schválen robotický přístroj daVinci.

Ten se skládá ze čtyřramenného operačního systému a ovládací konzoly, pomocí které řídí operatér robota přes počítač. Jeho cena se pohybuje kolem 45 milionů korun.

Zdroje informací: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.britannica.com, www.history.com, www.sciencedirect.com, www.nobelprize.org, www.who.int
Úvodní foto: pixabay, FOTO 2: Yahya. (2023). Dialysis machine. Wikimedia Commons, FOTO 3: pixabay
Související články
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Věda a technika
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Věda a technika
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz