Domů     Barvité dějiny kávy: Pití trpkého Satanova nápoje rozsoudil papež!
Barvité dějiny kávy: Pití trpkého Satanova nápoje rozsoudil papež!
14.12.2024

Bez kávy si už dneska svůj svět neumíme ani představit. Účinky této zázračné plodiny však lidi nejprve děsily. Káva byla v minulosti v různých zemích zakazována, v Evropě ji dokonce považovali za nápoj samotného ďábla. Co všechno vedlo k tak velké oblibě, které se těší dnes?

Etiopský pastevec Kaldi si jednoho dne uvědomí, že když své kozy pase na louce s kávovníkovými keři, jsou rázem energičtější a čilejší. Rozhodne se proto semena keřů sám ochutnat a na vlastní kůži zakusí jejich povzbudivé účinky.

Nato pár semen odnáší opatovi blízkého kláštera, kterého nová rostlina fascinuje. Domnívá se však, že popisované účinky semen znějí příliš dobře na to, aby byly skutečné. Tak začíná jedna z legend o tom, jak byla objevena mocná síla kávy.

Mniši začali vařit kávu

Opat pojme podezření, že kávové bobule jsou dílem ďábla. Nakáže Kaldimu, aby je přinesl do kláštera, kde je bezpečné spálí. Když ale bobule nasype do ohně, začne se z nich linout velice příjemná vůně.

Opat proto opatrně vytáhne několik zrnek, ochutná je a začne s nimi experimentovat. Postupně přijde na to, že když zrna rozdrtí a zalije horkou vodou, vznikne nápoj, který mnichům dodá energii a oni se vydrží modlit dlouho do noci.

První zámořská plantáž kávy byla založena na Jávě.
První zámořská plantáž kávy byla založena na Jávě.

Příběh o zázračném ptákovi

Další, arabská legenda zase vypráví o tom, že účinky kávy objevil jemenský lékař a šejk Hadži Omar, který žil ve vyhnanství v arabském Ousabu.

Jednoho dne se mu zjeví pták s překrásným peřím, který se posadí na keř s krásně vonícími květy a nápadně červenými bobulemi. Potom zmizí. Omar bobule natrhá a zkusí z nich udělat odvar.

Po jeho vypití ucítí povzbudivé účinky, proto nápoj začne podávat i svým pacientům. Zvěsti o kávě se rychle rozšíří a Omar je omilostněn. Do rodné země se vrátí jako hrdina a panovník mu dokonce nechává postavit chrám. V jiné verzi legendy dokonce Omar kávovými plody vyléčí vladařovu dceru.

Pěstování začalo až v Jemenu

Pravlastí kávy je provincie Kaffa v Etiopii. Právě tady i v současnosti najdeme divoce rostoucí kávové keře. Etiopané nejdřív kávová zrna jen žvýkali. Pak vypukl požár a lidé prý zjistili, že ohořelá zrna krásně voní. Rozhodli se proto začít kávu pražit.

Archeologické zdroje ze Spojených arabských emirátů poukazují na to, že konzumace pražené kávy tu začala už kolem 9. století našeho letopočtu. Nepila se tehdy pro chuť, ale jen k obřadním účelům a kvůli léčivým účinkům.

Přestože káva pochází z Etiopie, její pěstování začalo až ve 13. století v Jemenu, kam byla dopravena africkými otroky a válečníky při vojenských taženích. Ti si s sebou na dlouhou a úmornou cestu brali bobule kávovníku. Jemenští farmáři začali poprvé kávu pěstovat organizovaně a ve velkém.

Poutníci si ji rychle oblíbili

Z Jemenu se káva dále rozšířila do svatých měst Mekky a Mediny, kde začaly v 15. století vznikat první kavárny. Poutníci, kteří se tam vydávali, se s kávou začali postupně seznamovat a odnášet si ji do svých domovů. První kavárny měly náboženské zaměření.

Až mezi lety 1530 a 1550 začaly vznikat “světské” kavárny, kde se setkávali především vzdělaní lidé. Dokonce známe jména prvních dvou takových podniků – byly to Růžová kavárna a Kavárna u Brány spás. Obě se nacházely v Damašku.

V roce 1511 však svět o kávu málem přišel. Arabským náboženským vůdcům se nelíbily její účinky, které považovali za podobné účinkům alkoholu, a proto její pití zakázali. Zásoby kávy byly spáleny.

Její všeobecná obliba ale přispěla k tomu, že konzumace tohoto nápoje byla v arabských zemích zase obnovena. 

První evropské záznamy

Rituál pití kávy poprvé pro Evropany popsal německý lékař a přírodovědec Leonhard Rauwolf ve svém cestopise, vydaném v roce 1582. Popisuje v něm zážitky ze své cesty do Levanty – oblasti na severu Arabského poloostrova –, kterou podnikl v roce 1573. Mimo jiné zde líčí, jak při rituálním pití kávy lidé často zvedají šálek k ústům, vždy z něj ale usrknou jen malé množství nápoje. Samotnou rostlinu kávovníku zase při své cestě do Egypta v roce 1580 důkladně popsal benátský botanik, lékař a lékárník Prospero Alpini.
Rituál pití kávy poprvé pro Evropany popsal německý lékař a přírodovědec Leonhard Rauwolf ve svém cestopise, vydaném v roce 1582. Popisuje v něm zážitky ze své cesty do Levanty – oblasti na severu Arabského poloostrova –, kterou podnikl v roce 1573. Mimo jiné zde líčí, jak při rituálním pití kávy lidé často zvedají šálek k ústům, vždy z něj ale usrknou jen malé množství nápoje. Samotnou rostlinu kávovníku zase při své cestě do Egypta v roce 1580 důkladně popsal benátský botanik, lékař a lékárník Prospero Alpini.

Přísný monopol na vývoz

V arabském světě se káva rychle stala velmi oblíbeným nápojem. Popularita kaváren rostla a podniky se stávaly sociálně důležitými místy, kde se lidé setkávali, aby spolu rozmlouvali, obchodovali nebo poslouchali hudbu.

Zvěsti o kávě do Evropy cestovatelé přiváželi už v 16. století a první káva k evropským břehům dorazila v roce 1615. Mezi Evropany slavila velký úspěch. Arabové ale svůj monopol na kávu tvrdě střežili, protože byl zdrojem velkých příjmů.

Pod hrozbou přísných trestů povolovali vyvážet jen zrna, která prošla tepelnou úpravou, aby se káva nedala vypěstovat jinde.

Slovo „káva“ pravděpodobně vychází z arabského slova qahwah nebo kahweh, které znamená „povzbuzující nápoj“.
Slovo „káva“ pravděpodobně vychází z arabského slova qahwah nebo kahweh, které znamená „povzbuzující nápoj“.

Úlovek Nizozemců

V roce 1616 se plodná zrna kávovníku podařilo ukrást Nizozemcům. Ti semena dovezli do Evropy a začali kávovníky pěstovat ve svých koloniích. Káva se tak rozšířila do Indie, na Srí Lanku a na Jávu.

Káva z nizozemských kolonií tou dobou začala zásobovat většinu evropského trhu. Nizozemci také rozšířili kávovník do střední a jižní Ameriky. V roce 1718 dovezli první semena do Surinamu. 

Francouzi kávovník získávali jen obtížně

Zatímco Holanďanům se pěstování kávy v zámořských koloniích úspěšně rozvíjelo, Francouzi stále neměli ani jednu plodnou rostlinu kávovníku.

Bylo podniknuto několik pokusů o přenesení rostliny z botanické zahrady v Amsterdamu do botanické zahrady v Paříži, ale ani jeden z nich se nevydařil.

Až v roce 1714 byla po dlouhém jednání francouzskému králi Ludvíku XIV. (1638–1715) předána zdravá, 150 cm vysoká rostlina kávy, která byla v pařížské botanické zahradě úspěšně vysazena.

Komický byl pokus Francouzů pěstovat kávu v mrazivém podnebí střední Francie, přestože se v té době už vědělo, že v Evropě se jí daří jen ve vytápěných sklenících se speciálně upravenou půdou. 

Další šíření plantáží

V roce 1722 neúspěchem již poučení Francouzi zdařile převezli kávu do svých jihoamerických kolonií, a posléze tak učinili i Portugalci, kteří kávovník rozšířili do Brazílie. V první polovině 19. století se Brazílie stala největším producentem této plodiny.

Na Kubu, Haiti a Jamajku zase kávovník dopravili Britové. Káva má dnes pro ekonomiku mnoha rozvojových zemí Jižní Ameriky zásadní význam.

Novému nápoji požehnal samotný papež

V Evropě se káva stala součástí „velké trojky“ nových nápojů – kromě ní to byl také čaj a horká čokoláda, kterou tehdy dovezli Španělé z Ameriky. Káva se ale nelíbila všem. Podle mnohých lidí to byl „trpký nápoj Satana“.

Kolem pití kávy vznikl velký spor mezi jejími příznivci a odpůrci. Nakonec byl vyzván sám papež Klement VIII. (1536–1605), aby o osudu kávy rozhodl. Nejdříve si vyžádal šálek na ochutnání. Protože mu nápoj zachutnal, rozhodl se mu udělit své požehnání. Káva tak měla v Evropě volnou cestu.

První kavárny

První kavárna v Evropě vznikla v Benátkách v roce 1683. Dodnes ji lze najít pod podloubím na náměstí svatého Marka pod původním jménem Florian.

Dále se kavárny začaly objevovat v přístavních městech, jako byly Amsterdam, Marseille nebo Hamburk, a odtud se šířily i dále do vnitrozemí. První evropské kavárny se s těmi přepychovými arabskými vůbec nemohly rovnat.

V Evropě totiž připomínaly spíše stánky pouličního prodeje. Postupně se ale rozvíjely v příjemná místa k posezení. V polovině 17. století jich například v Londýně bylo už kolem 300. Sloužily jako místa setkání umělců, obchodníků a intelektuálů.

Během téměř 200 let se káva rozšířila po celém světě a její obliba je stále velká. Dnes je to jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě. 

Zdroje informací: www.history.com, www.britannica.com, www.coffee.org, www.ncausa.org, www.coffeehunter.com, www.coffeeresearch.org
Úvodní foto: Shutterstock, FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: pixabay
Související články
Zajímavosti
Krajta jihoafrická, vzorná matka, často v ohrožení
Péče o mláďata není u hadů příliš obvyklá. O svoje potomstvo se stará jen asi necelá stovka z přibližně 3 400 druhů hadů. Přitom jako zdaleka nejpečlivější matka se jeví krajta jihoafrická…   Krajty obecně jsou nejedovatými hady, kteří svoji oběť zabíjejí v drtivém objetí svého těla. Krajty jsou schopné pohltit i kořist, která je […]
Zajímavosti
5 největších pracháčů na plátně
Kdo by neslyšel o finanční elitě, jakou jsou například Elon Musk, Bill Gates nebo Jeff Bezos? Ale věděli jste, že si také zkusili herectví? Ve většině případů nejde o žádná béčka, mezi filmy najdete třeba Iron Mana 2 nebo Star Trek. Fajnšmekr Musk si ale neodpustí ani Machete zabíjí…   Elon Musk: Chcete vidět, jak […]
Zajímavosti
Javorový sirup: Tekuté zlato z kmene stromů
Na palačinky, vafle, ovesné vločky, do marinád i smoothie. A to není zdaleka všechno! Javorový sirup je oblíbený hlavně v Severní Americe, ale získává si čím dál více příznivců i v dalších částech světa včetně Evropy. Ačkoliv je chutný a má v sobě cenné živiny, obsahuje také hodně cukru a kalorií. Javorový sirup je nejen […]
Zajímavosti
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném […]
reklama
věda a technika
V čem na Měsíc? Výrobu skafandrů drží v rukou módní značky!
Na Měsíci zatím bez skafandru nepřežijeme. A jestli nám sluší, nebo ne, bychom asi v zásadní chvíli neřešili. Mají tyto funkční obleky vůbec něco společného s módou? Rozhodně ano! Na návrat lidí na Měsíc čekáme už přes 50 let. Příprava mise Artemis III, která tam má dopravit posádku poprvé i s ženskou účastí, je však […]
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
reklama
svět zločinu
Vražda 33leté manažerky Sarah Everardové: Pachatelem je policista!
Po London Road v anglickém Doveru spokojeně kráčí mladí rodiče, každý za jednu ruku přidržuje dovádějícího dvouletého synka. Kolem pomalu projíždí auto. Je teplý červen roku 2015 a za staženým okýnkem exhibuje nahý muž. Erekce je vidět na desítky metrů daleko. „Úchyl,“ prohodí mladá maminka otřeseně a její muž koná: Do telefonu rychle poznamená registračku […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech ale vysílají údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. Na ten den nikdy nezapomene, protože objeví mrtvolu mladé ženy. Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se […]
Joseph Massino: První kmotr který porušil zákon mlčení
Mafie se rodí jako zločinecká organizace s vlastními pravidly a rituály. Jejich základem je naprostá poslušnost a jedním z nejdůležitějších zákonů je proto omerta – zákon mlčení. V původním významu dělá omerta ze zločinu osobní věc, kterou lidé řeší mezi sebou, bez policie. Později spíš nástrojem jak udržet mafii ve stínu. Každé porušení zákona, zakazujícího […]
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz