Domů     Přehledně: Skutečné loupeže, jejichž zápletku by nevymysleli ani filmoví scenáristé
Přehledně: Skutečné loupeže, jejichž zápletku by nevymysleli ani filmoví scenáristé
11.3.2019

Kdo by nemiloval akční filmy s kriminální zápletkou? Podívejte se na příběhy pěti opravdových krádeží, které si svým průběhem ničím nezadají s hollywoodskými trháky. Nad některými téměř zůstává rozum stát a ve filmu byste jim možná ani nevěřili. Přesto se skutečně staly.

1) Party ve vykradené bance

Bylo 16. července 1976, deset hodin večer, když se v tmavém koutě trezoru banky Societé Generále ve francouzském Nice začal otřásat kovový kabinet, připevněný ke zdi. Nakonec nevydržel tlak a zřítil se k zemi.

Do místnosti vstoupil z podzemního tunelu asi tucet mužů. Dva měsíce příprav a dřiny se vyplatily. Před nimi stál další úkol – otevřít všech 4100 bezpečnostních schránek.

To jim však nebránilo v tom uspořádat si přímo v trezoru party, na které nechybělo víno, chléb, sýr ani paštika.

Během víkendu se jim podařilo otevřít pouze 305 schránek, i tak si ale odnesli lup v podobě šperků, bankovek i zlatých cihliček v hodnotě 50 milionů franků (dnes asi 713 milionů Kč).

Propracovaný tunel

Lupiči museli místo činu opustit velmi rychle v pondělí za úsvitu. Kvůli vydatným dešťům totiž stoupla hladina podzemní vody a hrozilo zaplavení tunelu i trezoru. Když na místo dorazila policie, našla v trezoru nápis:

„Bez střelby, násilí a nenávisti.“ Do místnosti vedl 8 kilometrů dlouhý tunel, na kterém si lupiči opravdu dali záležet. Nechyběly v něm dřevěné podpěry, omítnutí stěn, koberce ani elektrické kabely.

Útěk hlavního podezřelého

Vyšetřování zpočátku neneslo výsledky, ale na konci října policie zatkla jedno ze členů lupičského gangu, který své spoluviníky udal. Hlavním podezřelým byl Albert Spaggiari (1932–1989), přezdívaný Bert, bývalý voják a fotograf.

Ten tou dobou doprovázel starostu Nice na Dálném východě, ale hned po návratu byl na letišti zatčen. Během výslechu v kanceláři soudce pak Spaggiari vyskočil z otevřeného okna, spadl na střechu zaparkovaného auta a ujel na připravené motorce.

Majitele poškozeného vozu později údajně odškodnil. Podařilo se mu utéct a nikdy nebyl dopaden.

Kdo byl mozkem operace?

Spaggiari byl odsouzen v nepřítomnosti, ale trest si nikdy neodseděl, stejně jako se nikdy nenašly ukradené cennosti, které byly zřejmě využity na podporu ilegální činnosti.

Spaggiari o zločinu sepsal knihu, která se stala bestsellerem a byl podle ní natočen i film Stoky ráje. Zemřel v roce 1989. Ovšem v roce 2010 vydal pod pseudonymem knihu další významný muž francouzského podsvětí, Jacques Cassandri.

V ní tvrdil, že mozkem ve své době největší bankovní loupeže nebyl Spaggiari, ale on sám, což bude zřejmě pravda. Myslel si totiž, že zločin už je promlčený. Policie jej ovšem obvinila z praní špinavých peněz, na které se žádná promlčecí lhůta nevztahuje.

2) Diamanty za úsměv a čokoládu

Belgické Antverpy jsou jedním z nejstřeženějších míst na světě. Každoročně se tu uskuteční obchody s diamanty v hodnotě 23 miliard dolarů.

Takže kufříky připoutané k zápěstí, všudypřítomné kamery, ocelové pilíře i speciální policejní stanice zde představují každodenní realitu. Přesto se jednomu postaršímu muži podařil husarský kousek.

S úsměvem na tváři vynesl z trezoru zdejší banky ABN Amro diamanty o hmotnosti 120 000 karátů (1 karát má 0,2 gramu, název je odvozen od arabského pojmenování semen rohovníku obecného, zvaného též svatojánský chleba – kharrub) a v hodnotě 21 milionů euro (tedy asi 540 milionů korun). Jak to dokázal?

Šarmantní stařík

Carlos Hector Flomenbaum, který vypadal jako milý dědeček, chodil celý rok do banky a všem zaměstnancům lichotil, jak skvěle vypadají, a nosil jim drahé čokolády.

Předstíral, že je obchodníkem s diamanty, a díky svému šarmu se mu podařilo získal VIP klíč od trezoru, který mu umožňoval vstoupit do něj kdykoli ve dne i v noci.

K loupeži pravděpodobně došlo v pondělí 5. března 2007. Flomenbaum byl posledním zákazníkem v pátek večer a zároveň prvním hned v pondělí ráno. Kdy přesně ale drahé kameny vynesl, není jisté.

Lupič nosil do banky každý den čokoládu.
Lupič nosil do banky každý den čokoládu.

Falešná identita

Když případ začala vyšetřovat policie, zjistilo se, že pachatel použil pas, ukradený v roce 2001 v Izraeli, a že banka toho o svém VIP zákazníkovi vlastně moc nevěděla. Jen že mluvil anglicky s americkým přízvukem a nosil kšiltovku.

K dispozici byla alespoň jeho fotografie, na které byl k vidění asi 190 cm vysoký muž ve věku mezi 55 a 60 lety. Za informace vedoucí k dopadení pachatele byla vypsána odměna 2 miliony euro, ovšem není známo kým.

Díky informacím poskytnutým ze Spojených států později vyšlo najevo, že pachatelem byl Američan Yehuda Mishali, již dříve stíhaný za loupeže i krádež diamantů. Jeho komplicem měl být jeho bratr Eliezer, který byl však pro nedostatek důkazů později osvobozen.

Yehuda Mishali byl v červnu 2009 v nepřítomnosti odsouzen k 5 letům vězení a pokutě ve výši 2 750 euro, je totiž stále na útěku. Ukradené diamanty zatím také nebyly nalezeny.

3) Na ukradené housle hrál 50 let

Rolls-roycem mezi houslemi jsou ty, které zhotovil italský mistr houslař Antonio Stradivari (1644–1737). Je zvykem nástroje pojmenovávat podle jejich slavných majitelů.

Ty, které Stradivari vytvořil v roce 1713, dostaly jméno Gibson po Georgi Alfredu Gibsonovi, známém anglickém houslistovi. Později se jejich majitelem stal Bronislaw Huberman (1882–1947), vynikající polský hudebník židovského původu.

Ten je znám také tím, že založil Izraelský (tehdy Palestinský) filharmonický orchestr, čímž umožnil útěk téměř 1000 evropským Židům před Hitlerem. Hubermanovi se jeho housle ztratily hned dvakrát.

Milovník dobré hudby

Nejprve mu byly housle Gibson ukradeny v roce 1919 z jeho hotelového pokoje ve Vídni, když ve městě koncertoval. Naštěstí byly nalezeny po třech dnech. Podruhé už takové štěstí neměl. Zloděj byl totiž nesmírně vynalézavý.

Julius Altman byl dobrý houslista a hudbu miloval. Našel si proto místo v baru Russian Bear, v New Yorku poblíž Carnegie Hall, kde hrál na housle oblečený jako kozák.

Spřátelil se s muzikanty, a hlavně s tamními vrátnými, kteří mu občas dovolili vklouznout dovnitř a poslouchat hudbu.

Zlodějem byl hudebník, který na housle hrál mnoho let.
Zlodějem byl hudebník, který na housle hrál mnoho let.

Doutník a kostým kozáka

Nejinak tomu bylo i 28. února 1936, když v Carnegie Hall koncertoval Huberman. Altman daroval vrátnému doutník a slíbil mu, že bude místo něj hlídat.

Vkradl se do houslistovy šatny, když hrál na jevišti na své druhé cenné housle, Gauarnerius z roku 1731. Ukradený nástroj schoval pod svůj kozácký oblek a do baru Russian Bear se vrátil právě včas, aby odehrál své vystoupení. Nikdo ho nepodezíral.

Huberman dostal odškodné a život šel dál. Altman ovšem housle nikam neukryl, naopak, dalších téměř 50 let s nimi vystupoval. V kostele, na společenských událostech i v restauracích. Aby je mohl běžně používat, natřel je černým krémem na boty.

Přiznání na smrtelné posteli

Až v roce 1985 se v umírajícím Altmanovi hnulo svědomí. Požádal svoji manželku, Marcelle Hall, aby mu z pouzdra na housle donesla nějaké dokumenty.

A ona v něm objevila článek o krádeži houslí z roku 1936. Altman nejprve tvrdil, že housle koupil za 100 dolarů od neznámého prodejce, ale později se ke krádeži přiznal.

Po jeho smrti manželka housle „vrátila“ za nálezné pojišťovací společnosti, která dříve Hubermanovi vyplatila pojistné. Dnes housle Gibson ex-Huberman patří americkému houslistovi Joshuovi Bellovi, který je od předchozího majitele koupil za 4 miliony dolarů.

4) Loupež 300 milionů jenů

Když 10. prosince 1968 nasedali čtyři zaměstnanci japonské Nippon Trust Bank v Tokiu do auta, aby odvezli 300 milionů jenů (tehdy asi 817 000 dolarů) jako odměny zaměstnancům do továrny Toshiba, netušili, co je za chvíli čeká.

Je pravda, že jeli v běžném, nikoliv obrněném voze, což bylo tehdy v Japonsku běžné. Když projížděli kolem věznice Fuchu, zastavil je uniformovaný policista na motorce. Oznámil jim, že dům manažera banky explodoval.

Na policejní stanici dostali oznámení, že bomba je i pod jejich autem, a ať z něj tedy okamžitě vystoupí.

Falešný policista i bomba

Zaměstnanci banky poslechli, protože věděli, že jejich manažer dostal v předchozích dnech anonymní dopis, hrozící bombovým útokem. Policista vlezl pod auto, ze kterého začal vycházet kouř a plameny. Umístil pod něj totiž varovnou světlici.

Zakřičel na muže, že jde o dynamit a ať se schovají, protože auto brzy vybuchne. Když se muži ukryli za zdmi vězení, policista nasedl do auta a ujel.

Cestou přesedl do jiného, předem ukradeného vozu spolu s kovovými boxy plnými peněz, pak přestoupil ještě jednou.

Při vyšetřování umírali lidé

Rozjelo se nákladné vyšetřování, které stálo asi třikrát tolik, než bylo ukradeno. Policisté na místě zajistili asi 120 stop, jednalo se však o předměty běžné potřeby, které tam pachatel umístil schválně, aby zmátl vyšetřovatele.

Na případu jich pracovalo 170 000, během šetření dva z nich zemřeli na přepracování. Podezřelých bylo asi 110 000 osob. I když byly nějaké osoby zatčeny, jejich obvinění se neprokázalo. Případ proto zůstal nevyřešený. Dnes už je čin promlčený, ale ani tak se k němu nikdo nepřihlásil.

5) Česká krádež železničního mostu

Koncem dubna 2012 se partička tří českých zlodějů rozhodla ukrást část nevyužívané trati mezi Loktem a Horním Slavkovem. Na akci se pečlivě připravovala, na místě měla pro odvoz získaného materiálu připravené nákladní vozidlo i autojeřáb.

Za bílého dne se mužům podařilo ukrást kompletní základ původního čtyřmetrového mostu z roku 1901, který vážil asi 10 tun. Dále téměř 200 metrů kolejnic a šrouby, kterými jsou připevněné pražce.

Lup prodali do sběrných surovin a získali za něj asi 120 000 korun. Výstavba nového mostu přitom vyjde na miliony.

Lhali policistům do očí

Během příprav na akci zloděje dokonce kontrolovali policisté, kterým ovšem s falešnými smlouvami v ruce tvrdili, že mají oprávnění k demolici mostu, protože v místě má vzniknout cyklostezka.

V květnu 2012 policie zatkla podezřelého, 55letého muže z Tachovska, který později dostal dvanáctiměsíční podmínku. Jeho dva komplici nebyli obviněni. Chtělo by se říct, že něco takového se může stát jen u nás, ale není to pravda.

O rok později byl ukraden 22tunový most v Turecku a v Indii vyjelo na most dokonce 40 jeřábů, ale očesat ho stihly jen půlku.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz