Domů     Přehledně: Seznamte se s různými druhy fobií
Přehledně: Seznamte se s různými druhy fobií
25.4.2018

Seznamte se s různými druhy fobií. Ať už těmi nejčastějšími, nebo těmi, o kterých jste možná dosud neslyšeli. Proč vznikají? Co se při nich s organismem děje? Lze se jich zbavit? 

Některé fobie jsou velmi běžné, jiné zase tak zvláštní a ojedinělé, že ani nemají svůj vlastní název. Ať už se jedná o jakoukoliv z nich, platí, že znepříjemňují lidem život.

A to tak, že jim buď nedovolují dělat některé věci tak, jak je běžné, nebo je naopak nutí vykonávat činnosti, které by jinak nedělali.

Kořeny fobií přitom často sahají do dětství – nadměrná úzkostlivost může být buď vrozená (asi tak ve třetině případů), nebo ji v této fázi života může vyvolat nějaký traumatický zážitek. V dospělosti může v některých případech fobie sama od sebe odeznít.

Co se děje s tělem?

Postižený při kontaktu s tím, co v něm fobii vyvolává, cítí silnou úzkost. Dokonce se může obávat až ztráty vědomí či smrti. Buší mu srdce, jeho puls je zrychlený, chvěje se a potí. Pociťuje sucho v ústech, obtížně se mu dýchá a může i cítit bolest na hrudi.

Je mu nevolno, trpí závratí, bolestí hlavy nebo návaly horka či chladu a cítí mravenčení. Podtrženo a sečteno, jde o skutečně nepříjemný stav.

Lidé s fobiemi cítí silnou úzkost, buší jim srdce a mají zrychlený puls.
Lidé s fobiemi cítí silnou úzkost, buší jim srdce a mají zrychlený puls.

Strach z lidí

Poměrně častou fobií je fobie sociální. Jde o poruchu charakterizovanou strachem ze zkoumavých pohledů, který postupně může vést až k obavám ze styku s lidmi obecně. Tato fobie postihuje zejména lidi s nízkým sebevědomím a špatným sebehodnocením.

Objevuje se přibližně stejně často u mužů jako u žen a většinou se spouští v období puberty.

Jedinci se sociální fobií pak mívají nepřiměřený strach z běžných situací, jako jsou například telefonování, mluvení, stravování se na veřejnosti, návštěvy nebo pouhé představování sebe sama. V takových situacích se začnou třást nebo se až bojí, že se pozvrací.

Ale pozor, v žádném případě nejde o projev trémy! Sociální fobie vážně narušuje výkonnost člověka. Při její těžší formě se dokonce může stát, že postižený, než aby se dostal do pro něj nepříjemné situace, tak raději přijde o zaměstnání! Bohužel, není-li tato porucha léčena, může trvat i celý život.

Nejdu ven!

Další velmi častou fobií je agorafobie. Jedná se o strach z otevřených prostranství, z velkého množství lidí, z cestování bez doprovodu, z opuštění domova.

Postižení mívají obavu, že pokud by z takové situace nedokázali rychle uniknout, mohla by se přihodit katastrofa – omdleli by, zkolabovali, dostali by infarkt. Úzkost se tedy u nich objevuje již předem.

To pak vede k tomu, že se snaží daným situacím vyhýbat a raději zůstávají doma, v pro ně bezpečném prostředí. Agorafobie se týká asi 3–6 % procent populace.

Lidé s agorafobií se snaží co vyhýbat lidem a zůstávají raději doma.
Lidé s agorafobií se snaží co vyhýbat lidem a zůstávají raději doma.

Fobie známé i neznámé

Vedle sociální fobie a agorafobie pak existuje několik set dalších fobií, u nichž je strach vyvoláván určitými jinými situacemi nebo objekty, které běžně nejsou nebezpečné.

Velmi známé jsou třeba klaustrofobie (strach z uzavřených prostor) nebo arachnofobie (strach z pavouků). Mezi poměrně ojedinělé fobie naopak patří kupříkladu accentofobie (strach z písmen s diakritikou) nebo deipnofobie (strach z jídelny).

Pomůže léčba šokem?

Jak se fobie léčí? Není to zrovna snadné – fobie se nezbavíte jen tím, že spolknete pár prášků. I když je pravda, že u některých druhů fobií lékaři lidem anxiolytika (léky na potlačení úzkosti) nebo antidepresiva předepisují.

S fobií je ale potřeba pracovat i jinak, ideálně za pomoci psychoterapeuta. Jen ojediněle má úspěch takzvaná léčba šokem, kdy je pacient vystaven tomu, z čeho má strach, náhle a nečekané.

Takový pokus může totiž mít i efekt zcela opačný, zvláště provádí-li ho laik. Pokud se tedy budete snažit vyléčit člověka trpícího sociální fobií tak, že ho dovlečete na vyprodaný koncert, opravdu se to nemusí setkat s úspěchem.

Na některé fobie se předepisují antidepresiva.
Na některé fobie se předepisují antidepresiva.

Pavouk v knížce

S úspěchem se často setkává tzv. expoziční terapie. Během ní je pacient obávaným situacím vystavován postupně. Technika je založena na faktu, že úzkost nemůže růst donekonečna a po určité době začne klesat.

Expozice by měla trvat dostatečně dlouhou dobu na to, aby došlo k poklesu úzkosti. Měla by být prováděna systematicky, alespoň jednou denně, a to jak za dohledu terapeuta, tak bez něj.

Začíná se od situací působících nejnižší úzkost (například prohlížením si obrázku pavouka v ilustrované dětské knížce) a postupně se přechází k situacím náročnějším. A to do té doby, než fobie zmizí.

S expozicí může pracovat i takzvaná kognitivně-behaviorální terapie, kdy terapeut u silně úzkostných pacientů pracuje s pouhou představou situace, která úzkost vyvolává (například s představou, jak bude dotyčná osoba reagovat, až uvidí pavouka).

Fobie slavných

Alfred Hitchcock, slavný režisér hororových filmů, měl fobii z vajec.

Herečku Nicole Kidman zase děsí motýli. Odborně můžeme říci, že tedy trpí lepidopterofobií.

Rupert Grint alias Ron Weasley ze série filmů o Harrym Potterovi se, stejně jako jeho filmová postava, bojí pavouků.

Fobie z pavouků patří mezi nejčastější fobie vůbec.
Fobie z pavouků patří mezi nejčastější fobie vůbec.

Zajímavou fobií trpí Orlando Bloom – má strach z prasat. (Zajímavé je, tento typ fobie zaznamenal nárůst v období, kdy řádila prasečí chřipka.)

Největší „sbírku fobií“ má nejspíš herec, scenárista a režisér Woody Allen. Bojí se hmyzu, slunce, psů, jelenů, zářivých barev, dětí, výšek, stísněných prostor, davu lidí a rakoviny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Zajímavosti
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Zajímavosti
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
Zajímavosti
6 slov, kterým rozumí všude
K porozumění cizím jazykům potřebujeme slovník, překladač nebo dostatečné znalosti. U některých slov ale není třeba nic! A právě ony mezinárodní výrazy často skrývají zajímavý příběh… 1/ Hořká voda slovo: ČOKOLÁDA Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, jejichž kouzlo objeví kultury předkolumbovské Ameriky. Olmékové říkají kakaovníku kakawa, Mayové cacao. Že už jsme jen krůček od […]
reklama
záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
reklama
historie
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Najít sponzora nebylo snadné. Financovali Kolumbovu výpravu židovští konvertité?
Sníte o dálkách, o tom, kam se všude byste se po světě chtěli podívat? Rodák z Janova Kryštof Kolumbus na tom byl podobně. S uskutečňováním svojí touhy začal hodně brzy. Už ve svých 12 letech se plavil na lodích. Nejspíš vás to láká také. Něco nového objevit a prozkoumat. Jenže cesta k jeho nejslavnějšímu objevu – […]
Proč stanovil římský král datum podpisu Zlaté buly sicilské podle hvězd?
Díváte se pravidelně na hvězdy a fascinuje vás noční obloha? Podobný zvyk měli už čeští králové ve středověku. S úctou pozorovali zářící body v nekonečné dálce a řídili podle nich svá panovnická rozhodnutí. Pojďte se s námi podívat, jak hádali svůj osud. S astronomií jde ruku v ruce astrologie. Dnes se považuje někdy trochu za vědeckou popelku, ale v dávných dobách […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz